Nové gruzínske vedenie vyhlasuje, že má eminentný záujem o zlepšenie spolupráce s EÚ a NATO a zároveň sa zbavuje vysoko postavených politikov, ktorí sú známi svojimi proamerickými postojmi. Najnovšie padli hlavy niektorých ministrov.
Foto: http://obozrevatel.com
V stredu večer gruzínsky prezident Georgij Margvelašvili, ktorý je vo svojej funkcii presne 1 rok /bol inaugurovaný 17. novembra r. 2013/, na tlačovke vyzval vládu o rozšírenie spolupráce s EÚ a NATO a o podpísanie Asociačnej zmluvy s EÚ. Mnohí analytici a novinári vyjadrili prekvapenie podobným konaním prezidenta: prečo dôležité pre krajinu návrhy „posúva“ do vlády cez média, prečo to nenavrhol na rokovaniach s vládou? Naznačili, že premiér a prezident môžu mať rôzne názory na to, akým smerov by mala kráčať krajina...
Niekoľko hodín predtým gruzínsky premiér Uraklij Garibašvili odvolal z funkcie ministra obrany Gruzínska Iraklija Alasaniu po tom, čo minister vyhlásil, že zahraničnopolitický smer krajiny je ohrozený. Hneď po ministrovi obrany premiér odvolal aj ministerku zahraničných vecí Máju Pandžikidzeovú, ktorá je sestrou manželky ministra Alasaniu. Odvolal z funkcie aj ministra európskej spolupráce a euroatlantickej integrácie Alexeja Petriašviliho.
Čiastočne tak reagoval na odstúpenie politickej strany Naše Gruzínsko – Slobodné demokrati z vládnej koalície. Ubezpečil verejnosť, že žiadna destabilizácia vlády však nenastane. Premiér Uraklij Garibašvili, člen politickej strany Gruzínsky sen – Demokratické Gruzínsko, je vo svojej funkcii, ako aj prezident, jeden rok. Do premiérskeho kresla zasadol 20. novembra r. 2013. „Odchod strany Naše Gruzínsko – Slobodné demokrati v žiadnom prípade neohrozí stabilitu vlády, pretože máme stabilnú väčšinu v parlamente. Ubezpečujem vás, že odteraz naša vláda bude pracovať ešte efektívnejšie,“ prízvukoval premiér.
V gruzínskom parlamente nastala čudná situácia. Po odchode „slobodných demokratov“ vládna koalícia mala stratiť väčšinu v parlamente, ale ju udržala: niektorí členovia strany Naše Gruzínsko – Slobodné demokrati sa rozhodli zostať vo vládnej väčšine a podporiť vládu. Navyše po odchode „slobodných demokratov“ niektorí nezávislí poslanci vyhlásili, že v tejto situácii podporia vládnu koalíciu.
Opozícia vytýka premiérovi, že vylúčenie ministrov a niekoľkých ich ľudí z vysokých funkcií ohrozí vstup Gruzínska do EÚ a NATO. Premiér Uraklij Garibašvili tieto obavy odmietol. Povedal, že sa zahraničnopolitická orientácia Gruzínska nemení. Premiér dokonca išiel ďalej a na jeho rozkaz zatkli niekoľkých ľudí, ktorí pracovali pod vedením odvolaných ministrov. Obvinili ich z korupcie.
Tieto udalosti mimoriadne znepokojili Spojené štáty. „Zhodou náhod“ premiér vyhodil z funkcií ľudí známych svojou proamerickou orientáciou a dôvernými vzťahmi s Washingtonom. Spoza oceánu zaznelo, že vedenie Spojených štátov je znepokojené odvolaním z funkcie ministra obrany Gruzínska Iraklija Alasaniu, ministerky zahraničných vecí Máji Pandžikidzeovej, ministra európskej spolupráce a euroatlantickej integrácie Alexeja Petriašviliho a viacerých ich podriadených.
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová prezentovala vyhlásenie vlády USA na margo udalostí v Gruzínsku. Vyhlásila, že sú Spojené štáty znepokojené týmito zmenami a vyzývajú vedenie Gruzínska, aby konalo v záujme zabezpečenia stability a demokracie v krajine.
Vo vyhlásení americkej vlády sa ďalej uvádza: „Vysoko hodnotíme činnosť odvolaných ministrov a ich zásluhy pred svojou krajinou, ako aj dobré partnerstvo s USA. V podmienkach súčasnej nestability v regióne a vnútorných ekonomických problémov žiadame vedenie Gruzínska, aby v záujmoch vlastnej krajiny demonštrovalo jednotu, stabilitu a odhodlanie dodržiavať zákony a demokratické princípy. Trváme na tom, aby všetky strany zabezpečili splnenie týchto cieľov a sústredili sa na zabezpečení euroatlantickej budúcnosti Gruzínska. Vyzývame vládu Gruzínska, aby odstránila pochybnosti a podozrenia, že sa súdny systém využíval na realizáciu politických cieľov,“ hovorí sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Spojené štáty bez okolkov vysvetlili vedeniu Gruzínska čo má a čo nemá robiť, s kým má a s kým nemá spolupracovať a naznačili, aké budú následky pre túto krajinu, ak nebude „poslúchať veľkého brata.“