Dnes to v rozhlasových Sobotných dialógoch vrelo. Moderátor Braňo Dobšinský poriadne napálil svojimi otázkami premiéra Róberta Fica. Spomenul asi na všetky kauzy SMERu „od Adama“ a nervozitu v štúdiu sa dalo krájať...
Foto: SITA
Premiér hneď v úvode relácie poukázal na to, že moderátor zámerne vyťahuje určité otázky, „modeluje“ pre čitateľov názor, že všetko je zle, vláda je na nič, nič nerobí a nič nedokáže. Povedal, že by moderátor verejno-právnej televízie mal byť objektívny a profesionálne moderovať reláciu – nie „prihrievať polievočku“ opozícii. Premiér vyhlásil, že nikomu nedovolí poškodzovať dobré meno a reputáciu SMERu.
„Nikto mi nestojí za to, aby poškodzoval moje meno alebo meno strany Smer-SD. Táto vláda je suverénna a na jej čele stojí premiér, ktorý sa volá Robert Fico a ktorého nikto neovláda. Všetko negatívne, čo sa nájde, sa bude riešiť. Chceme vyčistiť všetko, čo sa dá. Nikto mi nestojí za to, aby mi poškodzoval meno alebo meno strany Smer-SD,“ prízvukoval.
Tvrdil, že vláda úspešne rieši mnohé problémy a nič nechce schovať pod koberec. Povedal, že SMER nechce konfrontáciu, ale je ochotný aj spolu s opozíciou riešiť aktuálne problémy. „Spolu s niektorými opozičnými politikmi sa pracuje na ďalšom rozpracovaní otázky schránkových firiem. Malo by sa týkať konečných užívateľov výhod v týchto spoločnostiach. Vytvorilo sa štátne elektronické trhovisko, ktoré pomáha v boji s korupciou. Chystajú sa zmeny systému menovania správnych rád neziskových organizácií ako sú napríklad nemocnice. Nemyslím si, že treba meniť tento systém aj v iných rezortoch. Všetky významné pozície sa obsadzujú cez výberové konania,“ zdôraznil.
„Nebudeme vytvárať predstavu, že všetko je čisté. Rozdiel medzi mojou vládou a tými predchádzajúcimi je ale v tom, že my začíname o veciach hovoriť a rázne konať. Keď bolo u pána Uhliarika toľko predražených nákupov, odstúpil niekedy minister?“ pýtal sa premiér a pripomenul, že konal aj v minulom volebnom období, keď odvolal 11 ministrov. Podčiarkol, že bleskovo konal aj v kauze CT-ka.
Prízvukoval, že opozícia neponúka alternatívu voči Smeru-SD. „To, čo tu ponúka, je alternatíva nenávisti. Mrzia ma kauzy, ktoré sa objavili, pretože sa tým prekrývajú dobré hospodárske výsledky krajiny a našej práca. Naša vláda je dobrý hospodár, ktorý koná, keď treba,“ zdôraznil.
Nepopieral, že sa v blízkosti balíku peňazí, lukratívnych projektov vždy točia istí ľudia a finančné skupiny. Spomenul prvé kroky k vyriešeniu prehnitého systému. Prízvukoval, že mafia bielych golierov sa vždy bude snažiť priblížiť k vládnej strane a využiť každú príležitosť. „Kým vláda Ivety Radičovej nedokázala vo veci niesť akúkoľvek zodpovednosť, naša vláda koná. Demisiu podala najskôr ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Osobné rozhodnutie prijal aj Pavol Paška, ktorý neodstúpil len z pozície predsedu parlamentu, ale vzdal sa aj poslaneckého mandátu. Pre drahé stravovanie v nemocniciach prišli o funkciu aj riaditelia viacerých nemocníc a šéf služobného úradu,“ propomenul.
Poukázal na prijatý zákon o schránkových firmách, ktorý automaticky vylučuje schránkovú firmu z verejného obstarávania na Slovensku. „Do troch mesiacov bude predstavený aj zákon, ktorý sa bude zameriavať na to, ako preverujú pranie špinavých peňazí aj samotné banky. Protikorupčným nástrojom má byť spustené elektronické trhovisko. Povinnosť nakupovať na elektronickom trhovisku má štát, obce, vyššie územné celky, ale aj nemocnice, školy, a iné sociálne zariadenia. Zaručiť sa má skrátenie procesu obstarávania, anonymita a zabrániť kartelovým dohodám v procese obstarávania. Významné opatrenia sa urobili aj vo veci financovania politických strán a v pláne je aj zmena systému menovania správnych rád,“ prezradil Róbert Fico.
Premiér a moderátor sa dlhšie venovali kauze Gabčíkovo a dôvodom na vypovedanie zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorú Slovenské elektrárne podpísali so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba ešte v roku 2006.
„Nič sa nedeje náhodne a mrzí ma, že nás považujete za hlupákov. Vodná elektráreň bola daná vládou Mikuláša Dzurindu ako darček ENEL-u pri privatizácii Slovenských elektrárni. Bavíme sa o CT-čku a nehovoríme o tom, čo tu bola za krádež pri privatizácií elektrárni! Pokiaľ by nedostali Taliani Gabčíkovo na tridsať rokov, tak kúpna cena elektrárni nie je 860 miliónov eur, ale 860 mínus 240 miliónov eur. Najzaujímavejšie je to, že len tento jeden nájom elektrárne by za pár rokov zaplatil celú kúpnu cenu za Slovenské elektrárne,“ prízvukoval premiér.
„Tvrdíme, že je to v rozpore s medzinárodným právom a žiadame aby bola zmluva vyhlásená za neplatnú. Počkajte si na ďalšie kroky,“ dodal.
Potvrdil taktiež, že si stojí za voľbou Jaromíra Čižnára do funkcie generálneho prokurátora. „Viete, ako bol pán Čentéš v parlamente volený. Bola to hanba nad hanbu, pretože poslanci opozície, vtedajšej koalície, chodili, fotografovali si lístky, kontrolovali sa a potom sa udiali niektoré veci, ktoré vyviedol pán Čentéš, a pán prezident Gašparovič, keďže mal na to oprávnenie odmietnuť kandidáta, presne v súlade s nálezom ústavného súdu povedal, že on pána Čentéša nevymenuje a uviedol nejaké dôvody. V tomto okamihu pre nás všetko skončilo,“ vysvetlil Róbert Fico v závere rozhlasových Sobotných dialógov.