asfasdf ×

NázorObčana.sk

Veľká Británia mieni posilniť svoje postavenie v EÚ

 Aktuality
  • Otvorený list ministrovi vnútra: Kedy konečne začne vyšetrovanie porušovania ústavy a zákonov SR z minulosti? Už dávno mali byť vinníci vo väzbe. Nečinnosť vlády je príčinou toho, čo sa stalo 15. mája v Handlovej. Začne sa konať až po EU voľbách? Uveríme až potom, keď uvidíme!...
  • Voľme tých, ktorých chceme odmeniť!: Už je toho dosť. Nech už je po eurovoľbách, lebo zase všade vidíme tváre, ktoré už vidieť nechceme. Vyhrali sme už dvakrát, koľko krát ešte musíme vyhrať, aby už bolo všetko tak, ako sme očakávali? Nejde o nič, iba o dobré fleky! ...

Veľká Británia zverejnila správu o vzťahoch s Európskou úniou. Tento záverečný dokument sa týka kontroly rovnováhy kompetencií s EÚ. Je smerovaný na posilnenie postavenia Veľkej Británie v EÚ a sú tam konkrétne odporúčania na repatriáciu zákonov.

23 December
2014 08:32:26.000000

Foto: Reuters

Záverečná správa má 26 kapitol. Skúma široký záber hospodárskeho a politického diania v EÚ, ich vplyv na celkový vývoj a perspektívy únie. Podrobnejšie sa venuje otázkam trestného práva, prisťahovalectva, pracovného práva, jednotného trhu, zdravotníctva, zahraničnej politiky, daní, ekonomiky, rešpektovania princípov subsidiarity a pod. Tento  dokument vznikol po viacerých konzultáciách s podnikmi, odborníkmi, analytikmi,  vysokoškolskými pedagógmi a inými organizáciami.

  

Daná správa vo všeobecnosti odporúča Londýnu dávať v rámci únie väčší dôraz na jednotný trh. Cieľom niektorých navrhnutých reforiem je posilnenie tohto trhu. Podľa tohto dokumenty by Veľká Británia mala prebrať späť kontrolu nad viacerými oblasťami: pracovný čas, úroveň kvality vody, bezpečnosť autosedačiek, pracovné normy agentúr a pod. Navrhuje niektoré štrukturálne zmeny v EÚ, ako napríklad zriadenie Rady zaoberajúcej sa jednotným trhom, rozdelenie portfólií finančných služieb a jednotného trhu v rámci Európskej komisie a vytvorenie nového orgánu pre jednotný trh.

V hospodárskej a menovej oblasti správa nenavrhuje repatriáciu žiadnych právomocí. Venuje sa ale britským obavám o budúce vzťahy krajiny s centralizujúcou sa eurozónou. Vyzdvihuje rolu národných parlamentov a vyzýva vytvoriť pre nich dôležitejšie postavenie v procese vytvárania európskych politík. Obavy v Británii majú aj z Lisabonskej zmluvy. Tá zaviedla od roku 2014 nové pravidlá hlasovania kvalifikovanou väčšinou. Takéto pravidlá podľa správy zvýšili kolektívny vplyv krajín, ktoré majú euro a z pohľadu Británie tiež riziká spojené s ich spoločným postupom.

Analytici poukazujú na to, že tento dokument je svojráznym „návodom“ pre britského  premiéra Davida Camerona – aby vedel, ako by sa dalo nanovo vyjednať pozíciu Spojeného kráľovstva v rámci EÚ. Britský premiér to určite urobí, ak jeho Konzervatíva strana ostane pri moci aj po budúcoročných parlamentných voľbách. Tie by sa mali uskutočniť najneskôr 5. mája. V prípade výhry britský premiér sľubuje krajine aj referendum o zotrvaní v únii.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Voľme tých, ktorých chceme odmeniť!

 

Už je toho dosť. Nech už je po eurovoľbách, lebo zase všade vidíme tváre, ktoré už vidieť nechceme....

📅06.06.2024 0 1x 👤slavo
,