Veľká Británia zverejnila správu o vzťahoch s Európskou úniou. Tento záverečný dokument sa týka kontroly rovnováhy kompetencií s EÚ. Je smerovaný na posilnenie postavenia Veľkej Británie v EÚ a sú tam konkrétne odporúčania na repatriáciu zákonov.
Foto: Reuters
Záverečná správa má 26 kapitol. Skúma široký záber hospodárskeho a politického diania v EÚ, ich vplyv na celkový vývoj a perspektívy únie. Podrobnejšie sa venuje otázkam trestného práva, prisťahovalectva, pracovného práva, jednotného trhu, zdravotníctva, zahraničnej politiky, daní, ekonomiky, rešpektovania princípov subsidiarity a pod. Tento dokument vznikol po viacerých konzultáciách s podnikmi, odborníkmi, analytikmi, vysokoškolskými pedagógmi a inými organizáciami.
Daná správa vo všeobecnosti odporúča Londýnu dávať v rámci únie väčší dôraz na jednotný trh. Cieľom niektorých navrhnutých reforiem je posilnenie tohto trhu. Podľa tohto dokumenty by Veľká Británia mala prebrať späť kontrolu nad viacerými oblasťami: pracovný čas, úroveň kvality vody, bezpečnosť autosedačiek, pracovné normy agentúr a pod. Navrhuje niektoré štrukturálne zmeny v EÚ, ako napríklad zriadenie Rady zaoberajúcej sa jednotným trhom, rozdelenie portfólií finančných služieb a jednotného trhu v rámci Európskej komisie a vytvorenie nového orgánu pre jednotný trh.
V hospodárskej a menovej oblasti správa nenavrhuje repatriáciu žiadnych právomocí. Venuje sa ale britským obavám o budúce vzťahy krajiny s centralizujúcou sa eurozónou. Vyzdvihuje rolu národných parlamentov a vyzýva vytvoriť pre nich dôležitejšie postavenie v procese vytvárania európskych politík. Obavy v Británii majú aj z Lisabonskej zmluvy. Tá zaviedla od roku 2014 nové pravidlá hlasovania kvalifikovanou väčšinou. Takéto pravidlá podľa správy zvýšili kolektívny vplyv krajín, ktoré majú euro a z pohľadu Británie tiež riziká spojené s ich spoločným postupom.
Analytici poukazujú na to, že tento dokument je svojráznym „návodom“ pre britského premiéra Davida Camerona – aby vedel, ako by sa dalo nanovo vyjednať pozíciu Spojeného kráľovstva v rámci EÚ. Britský premiér to určite urobí, ak jeho Konzervatíva strana ostane pri moci aj po budúcoročných parlamentných voľbách. Tie by sa mali uskutočniť najneskôr 5. mája. V prípade výhry britský premiér sľubuje krajine aj referendum o zotrvaní v únii.