Skupinu poľských občanov, ktorí si chceli uctiť pamiatku obetí Volynského masakru počas druhej svetovej vojny, nepustili na územie Ukrajiny. Informoval o tom riaditeľ Európskeho centra geopolitickej analýzy Mateusz Piskorski /Poľsko/.
Foto: RIA-Novosti
Mateusz Piskorski, riaditeľ Európskeho centra geopolitickej analýzy a predseda novej poľskej politickej strany Smena, prezradil, že delegácia Poliakov chcela sa dostať do obce Guta-Penacká vo Ľvovskej oblasti, na západe Ukrajiny. Cieľom návštevy mala byť spomienková akcia pri príležitosti 72. výročia krvavého masakru, keď vojaci divízie SS Galičina a ukrajinskí nacionalisti zabili mnohých obyvateľov tejto obce – civilistov poľskej národnosti.
„Na pohraničnom priechode Hrebenne – Rava Ruská 5 členov vedenia našej strany zadržala ukrajinská pohraničná stráž a príslušníci Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Nadávali nám, ponižovali nás, urážali nacionálnu dôstojnosť Poliakov a dokonca obvinili nás, že falzifikujeme históriu a tvrdili, že žiadna genocída Poliakov v regióne ukrajinskej Volyni počas druhej svetovej vojny nikdy nebola,“ zdôraznil Mateusz Piskorski.
Členovia poľskej delegácie s prekvapením sa dozvedeli, že ukrajinská pohraničná stráž má zoznam občanov, ktorí sa na území Poľska zúčastňujú na oficiálnych protifašistických manifestáciách. Mateusz Piskorski prízvukuje, že „tento incident skutočne presahuje všetky hranice.“ Zdôraznil: „Takto ponížili nielen nás, ale aj pamiatku upálených zaživa a rozštvrťovaných poľských detí, žien a bezbranných roľníkov – obetí banderovských zverstiev! Je to strašné, keď sa súčasní ukrajinskí funkcionári tlačia do radu ako pokračovatelia činov nielen Stepana Banderu, ale aj Waffen SS.“
Predseda politickej strany Smena uviedol, že určite pošle oficiálny list ukrajinskému vedeniu, v ktorom požiada o vysvetlenie a o komentár tejto epizódy a taktiež sa obráti na poľské orgány s prosbou o obranu a ochranu cti a dôstojnosti poľských občanov. „Bratom – Ukrajincom sľubujeme, že príde čas, keď si spolu uctíme pamiatku poľských a ukrajinských obetí banderovských zločincov. Určíme si pamiatku aj tých, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny alebo boli brutálne zavraždení na Ukrajine v priebehu ostatného roka, keď na Ukrajine zasa „úradujú“ rôzne banderovské skupiny pod čierno-červenými zástavami,“ prisľúbil poľský politik.
Poľské média v tejto súvislosti pripomínajú, že počet obetí počas Volynského masakru sa odhaduje na 36 až 100 tisíc ľudí.