Mnohé západoeurópske média pomaly začínajú meniť svoju rétoriku voči dianiu na Ukrajine, Rusku a ozbrojenému konfliktu na juhovýchode Ukrajiny. Poukazujú na čudné hry a klamstvá niektorých vrcholových predstaviteľov NATO.
Foto: AP
Týka sa to hlavne amerických vojenských veliteľov v Európe a predstaviteľov Bieleho domu. Der Spiegel poukazuje na to, že vyjadrenia mnohých prívržencov tvrdej línie vo vzťahu k Rusku, ako napríklad vrchný veliteľ spojených ozbrojených síl NATO v Európe Philip Breedlove, alebo hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Victoria Nulandová, vedú k nespokojnosti mnohých politikov, analytikov a bežných obyvateľov Európy.
„Nie je to však iba „neúnavný“ Philip Breedlove /na snímke/, kto spôsobuje podráždenosť Europanov. Aj ďalšie „akčné tváre“ obyvatelia kontinentu taktiež vnímajú ako prekážku k pokusom nájsť diplomatické riešenie ukrajinského konfliktu. Ich cieľom sú dodávky zbraní na Ukrajinu. Keďže majú spoločné ciele, títo rôzni ľudia podnikajú spoločné kroky a majú spoločnú stratégiu,“ prízvukujú novinári Der Spiegelu.
Podotýkajú, že hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Victoria Nulandová v stredu prehlásila, že na Ukrajine sa nachádzajú tisíce ruských vojakov, ale nie je to pravda. Taktiež pripomínajú, že na februárovom stretnutí za zatvorenými dverami vo Washingtonu Victoria Nulandová označila rozhodnutie Angely Merkelové vydať sa do Moskvy na rokovania s Vladimírom Putinom za „hlúposť“, pretože to zjavne protirečilo záujmom americkej administrácie.
Der Spiegel prízvukuje, že Američania sa ani nepokúšajú skrývať svoj pohŕdavý pohľad na obyvateľov Európy. Preto klamú a chcú riadiť celé dianie v Európe. Novinári pripomínajú, že európski experti vyvrátili všetky Breedloveho a Nulandovej tvrdenia a lži a prízvukujú, že títo vysokí americkí vysokopostavení činitelia svoje klamstva nestiahli a ani sa za ne neospravedlnili.
V tejto súvislosti pripomínajú „senzačné“ prehlásenie vedenia NATO inšpirované Breedloveom o ruských jednotkách a technike, ktoré sa z ničoho nič objavili na ukrajinskom území. Nemeckí novinári konštatujú, že podobné „senzácie“ už niekoľko mesiacov vyvolávajú rozpaky v kancelárii Angely Merkelovej a nemecká vláda sa obáva, že výroky vrchného veliteľa spojených síl NATO v Európe podkopávajú reputáciu Západu.
Der Spiegel poukazuje na to, že sa stalo už viac razy, keď Spojené štáty predkladali jemne povedané „nepresné údaje o udalostiach na Ukrajine.“ Pripomínajú, že jedna z podobných epizód sa odohrala iba pred niekoľkými týždňami – tesne pred stretnutím Normandskej štvorky v Minsku. Vtedy vrchný veliteľ pozemných vojsk USA v Európe Ben Hodges urobil ďalší senzačná objav: spomínal neznáme ruské armádne jednotky, ktoré sa údajne zúčastňujú na bojových operáciách na juhovýchode Ukrajiny.
Nemeckí novinári poukazujú aj na zaujímavú „zhodu náhod“: hneď na to vedenie ukrajinskej armády tiež vyhlásilo, že na územie Luganskej oblasti z Ruska vyslali niekoľko desiatok tankov a reaktívnych delostreleckých systémov. Nemeckí novinári ironizujú nad tým, že najprv tieto „ruské“ jednotky zbadali spoza veľkej mláky - z Washingtonu a až potom z Kyjevu. Naznačujú, kto bol zdrojom tejto informácie.
Der Spiegel podčiarkuje, že Berlín bol týmito prehláseniami znepokojený s okamžite sa obrátil na svoju výzvednú službu BND. Nemecké tajné služby žiadne „zjavenia“ ruských vojsk na území Ukrajiny nepotvrdili. Disponovali akurát tak niekoľkými fotografiami obrnených transportérov, ktoré však nevedeli „zaradiť teritoriálne“: nevedeli, komu patrili – ukrajinskej armáde alebo povstalcom. Nemeckí vojenskí experti však vylúčili, že by tieto transportéry poslali z Ruska. Preto nemeckí novinári prízvukujú, že aj dodnes zostáva záhadou, z akých zdrojov Ben Hodges čerpal svoje informácie, presnejšie povedané dezinformácie...