Španielsky šéf diplomacie zavítal do Moskvy a urobil tam zaujímavé vyhlásenia. Stretnutie ministrov zahraničných vecí Španielska a Ruska predvčerom potvrdilo, že v Európe sa najväčšími kritikmi hospodárskych sankcií stávajú južanské štáty.
Foto: http://www.ibtimes.co.uk/
Španielsky minister zahraničných vecí Manuel Garcia-Margallo na tlačovej konferencii v ruskej metropole potvrdil, že EÚ musí brať do úvahy aj postoje Ruska, nemôže nebrať ohľad na to, čoho sa obáva alebo čo trápi Rusko, nemôže s nim prestať rokovať a komunikovať. „Aj do asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou by bolo treba zahrnúť ruské záujmy. Mierovú dohodu Minsk II sa darí napĺňať. Na rozširovanie sankcií nie je dôvod,“ podčiarkol.
Manuel Garcia-Margallo pripomínal ekonomické problémy spôsobené obchodnými obmedzeniami a uzatvorením ruského trhu. Poukázal na to, že sankcie výrazne poškodili európsky poľnohospodársky sektor a ekonomike EÚ spôsobili obrovské škody. Tie straty odhadol na 21 miliárd eur. „Je zjavné, že vzťahy Európskej únie a Ruska neprechádzajú najlepším obdobím. Situáciu však musíme riešiť konštruktívne a to je aj prípad Ukrajiny. Je potrebný širší formát, pri ktorom by sme sa mohli vrátiť k strategickej spolupráci, ktorú sme tu dlho mali,“ podčiarkol španielsky minister zahraničných vecí počas spoločnej tlačovej besedy s Sergejom Lavrovom.
Jeho ruský kolega obvinil bruselských byrokratov zo zámerného vyvolávania konfrontácie. Varoval tiež, že na zvýšenú aktivitu Severoatlantickej aliancie Rusko „adekvátne“ odpovie. Sergej Lavrov označil Španielsko za dlhodobého a spoľahlivého partnera. Kremeľ nedávne jasne dal najavo, že krajinám, ktoré doteraz najviac vzdorovali sankčnej vojne a vyzývali k dialógu s Ruskom, teda predovšetkým Grécku a Maďarsku, znovu otvorí svoj trh s potravinami.
Ruský šéf diplomacie prízvukoval, že maďarský a taliansky premiéri, Viktor Orbán a Matteo Renzi, ako aj cyperský prezident Nicos Anastasiades sú tiež vysokí európski predstavitelia, skúsení politici, ktorí na bilaterálnych rokovaniach s Vladimírom Putinom riešili hospodárske záujmy svojich krajín, odmietajú sankčnú vojnu a preferujú spoluprácu.
Viaceré ruské média, totálne opozičných, privítali podobný postoj Madridu a vyjadrili nádej, že pomaly sa podarí ukončiť sankčnú vojnu, pretože stále viac európskych politikov preferujú rozum, európske záujmy a spoluprácu a odmietajú sankčnú vojnu, hádky a poklonkovanie Washingtonu.