Dnes o 17.00 hod. sa v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí pod heslom „Nechceme základne NATO na Slovensku!“ uskutoční zhromaždenie občanov. Je oficiálne ohlásené na MÚ Bratislava Staré Mesto, čím sú splnené zákonné požiadavky na jeho uskutočnenie.
Foto: http://thetruthisnow.com
Organizátori sú presvedčení, že občania, ktorí sa zúčastnia na tejto protestnej akcii, jednohlasne zvolajú: „Nechceme základne NATO na Slovensku a ani žiadnych novodobých "Biľakovcov" a odmietame aj ich vlastizradné pozývacie listy.“ Tvrdia, že na Slovensku platí jeden štandard: ak bolo vlastizradou pozývanie jedných spojencov v roku 1968, tak rovnakou vlastizradou zostáva aj pozývanie tých súčasných.
Politik Ján Čarnogurský hovorí, že na vyslanie verejného signálu je najvyšší čas. „Práve v týchto dňoch ohlásil minister obrany Martin Glváč, že na Slovensku už vojaci NATO sú a pripravujú cvičenie. Ale aby sa nestalo, že jedno cvičenie bude nadväzovať na druhé a vojakov NATO tu budeme mať trvale. Preto 12. marca by nás malo zhromaždiť na Hviezdoslavovom námestí čo najviac, lebo inak sa môže stať, že sa ocitneme vo vojne ani sa nenazdáme,“ prízvukuje.
Ján Čarnogurský pre agentúru SITA uviedol, že „Slovensko sa vo februári stalo ôsmym členským štátom Severoatlantickej aliancie, ktorý požiadal o vytvorenie styčného tímu NFIU (NATO Force Integration Units) na svojom území. „Ide o tím plánovačov. Ich prítomnosť má uľahčiť potenciálne prijatie posíl zo strany NATO. Styčný tím na Slovensku by malo tvoriť približne 40 ľudí, pričom polovica z nich bude slovenská a polovica z iných členských krajín NATO. Úlohou styčných tímov v členských krajinách NATO bude zároveň koordinovať mnohonárodné cvičenia a preverovať prepojenie domácich a mnohonárodných síl NATO. Podľa rezortu obrany ide o opatrenie na ochranu našich záujmov a celistvosti územia Slovenskej republiky.
Slovenská republika má ako členský štát NATO v prípade potreby garantovanú pomoc jednotkami rýchleho nasadenia (NRF). Tie sa na základe rozhodnutia ministrov obrany rozšíria na veľkosť divízie a v niektorých prípadoch budú schopné zasiahnuť do 48 hodín. Do síl rýchleho nasadenia prispieva aj Slovensko. Občania SR na toto stretnutie určite prídu pretože majú občiansky postoj,“ zdôrazňuje Ján Čarnogurský.