Najvyššia rada Ukrajiny v utorok schválila zákon povoľujúci samozvaným republikám – Doneckej a Luhanskej - obmedzenú samosprávu. Tieto regióny taktiež v zvláštnom uznesení označili za „dočasne okupované územia“, čím nahnevali Doneck a Luhansk.
Foto: unian
Ukrajinské vedenie si takto získalo hneď niekoľko nespokojných oponentov. Domáci nacionalisti a radikáli, ako aj niektorí západní a zaoceánski politici, ktoré odmietali hocijaké ústupky povstaleckým republikám, poukazujú na to, že „separatisti tak získajú oveľa väčšiu moc nad regiónom“.
Keďže nový zákon udeľujúci špeciálny štatút samozvaným ľudovým republikám poriadne odporuje mierovým dohodám podpísaným pred miesiacom v Minsku, pretože značne obmedzuje právomoci „separatistov“ v porovnaní so znením minských dohôd, to sa zjavne nepáči ani v Donecku, ani v Luhansku.
Navyše Kyjev nový zákon podmienil aj tým, že východné regióny majú právo na samosprávu iba po nových riadnych voľbách, ktoré sa musia konať v súlade s ukrajinským právom. Toto sa už nepáči ani v Moskve, pretože predošlé voľby v Donecku a Luhansku Kremeľ považuje za demokratické a legitímne a nevie pochopiť, prečo sa musia konať nové voľby – aký to má zmysel. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorok v Moskve vyhlásil, že ukrajinský zákon predstavuje „ostrý odklon od minských dohôd, pretože špeciálny štatút zviazal s voľbami, ktorých sa nemôžu zúčastniť aktuálni lídri regiónov“.
Ukrajinský parlament prijal ešte jedno uznesenie, ktoré tiež poriadne nahnevalo ako Doneck a Luhansk, tak aj Moskvu. Obidve samozvané republiky totiž vyhlásil za „dočasne okupované územia“. Taktiež ukrajinskí poslanci v najnovšej rezolúcii vyzvali OSN a Európsku úniu. aby na východ Ukrajiny vyslali mierové misie. Vedenie obidvoch samozvaných republík, ako aj Moskva s tým nesúhlasia: sú presvedčení, že tieto mierové jednotky budú spolupracovať s Kyjevom a určite destabilizujú situáciu, ktorá je v tomto regióne aj tak veľmi napätá.
Vedenie Doneckej a Luhanskej republiky kritizuje navrhovaný Kyjevom spôsob organizácie nových komunálnych volieb. Mimoriadne voľby by sa podľa tohto návrhu mali konať pod prísnym dohľadom medzinárodných pozorovateľov, ktorých určí Kyjev a Brusel a ktorým vedenie týchto republík určite dôverovať nebude, bude sa obávať sfalšovania výsledkov volieb a ovplyvnenia samotného ich konania. Navyše počas volieb by sa na území dvoch republík nemali nachádzať žiadne „nezákonné skupiny a bojová technika, žiadni ozbrojenci a žoldnieri“ – to jesť domobrana Donecku a Luhansku by mala odísť „do neznáma“, jednoducho zmiznúť. Vedenie samozvaných republík je presvedčené, že by sa potom do „uvoľneného priestoru naklusali ukrajinské vojská“ a podobný variant rezolútne odmieta.
Splnomocnenec Doneckej vlády Denis Pušilin ostro kritizoval tento návrh Kyjevu a tvrdí, že „je to krok, po ktorom už nebude možné vrátiť sa k minským dohodám.“ Prízvukuje: „Minské dohody s žiadnou novelou zákona o zvláštnom správnom režimu nepočítajú. Zákon tak stratí svoju životaschopnosť. Nové znenie zákona nemôžeme uznať, pretože je právne nezmyselné a politicky veľmi zlé. Donecká ľudová republika už dávnejšie varovala Kyjev pred podobnými krokmi, ale ukrajinská vláda sa rozhodla napredovať svojou cestou,“ zdôraznil. Podobná odmietavý postoj k novele zaujalo aj vedenie Luhanskej ľudovej republiky.
Nový zákon skritizoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý podčiarkol, že „je prudkým ústupom od minských dohôd, pretože je to požiadavka usporiadania volieb fakticky bez účasti súčasných vedúcich predstaviteľov Doneckej a Luhanskej republiky. Moskva vyzvala Paríž a Berlín, aby Ukrajinu donútili k bezpodmienečnému plneniu minských dohôd.
Lídri Doneckej a Luhanskej republiky sa vyjadrili v tom duchu, že po prijatí tohto zákona je takmer nemožné pokračovať v dialógu v Kyjevu, ktorý nedodržuje žiadne dohody a odmieta všetky kompromisné riešenia, snaží sa silou „vyhrať bitku“. Vo svojom spoločnom vyhlásení to zdôraznili lídri obidvoch republík Alexander Zacharčenko a Igor Plotnickij. Dodali, že sú pripravení rokovať s Kyjevom, ale musí zrušiť priaty zákon a uznesenie o „dočasne okupovaných zónach“.
„Predtým, aj keď bez žiadneho entuziazmu, súhlasili sme s osobitným štatútom Donbasu a Luhansku v zostave obnovenej Ukrajiny, aj keď náš ľud žiadal úplnú nezávislosť. Súhlasili sme s tým, aby sa zastavilo nezmyselné krviprelievanie. Ale Ukrajina sa vôbec neobnovuje. Ako aj predtým za čias Kučmu, Juščenka a Janukoviča, krajinu riadi oligarchická junta, ktorá kašle na ľudí, na ukrajinský ľud. Kyjev odmietol osobitný štatút Donbasu a Luhansku, zničil krehký Minský mier a zaviedol situáciu do slepej uličky. Prezident Ukrajiny Petro Porošenko a premiér Arsenij Jaceňuk sa cinicky vysmiali svojim partnerom z Európskej únie, ktorí utratili veľa síl a času, aby sa podarilo dosiahnuť mierové dohody. Ukrajinské vedenie všetky tieto úsilia zmarilo a zničilo všetky možnosti dosiahnuť kompromis,“ zdôraznili lídri Doneckej a Luhanskej republiky.