V „druhej ruskej metropole“ – Petrohradu sa v nedeľu konala konferencia Medzinárodné ruské konzervatívne fórum. Pomerne pestrú zostavu účastníkov tvorilo vyše 150 delegátov z celého sveta, ktorí zastupovali rôzne „kúty“ politického spektra.
Foto: http://polit.ru
V súlade s názvom podujatia a zámermi organizátorov sa na tomto fóre zúčastnili prevažne pravicoví politici, avšak boli zastúpené aj dosť odlišné politické skupiny – krajne pravicové, patriotické, dokonca ľavicové nacionalistické, pretože všetkých účastníkov spájala myšlienka spolupráce Východ – Západ, predovšetkým hospodárska spolupráca a dobré vzťahy medzi Ruskom a Európskou úniou.
Na fóre sa zúčastnili talianske politické strany Nová sila a Milénium, Nacionálna demokratická strana Nemecka, grécky Zlatý úsvit, fínska Nacionálna nezávislosť, ultrapravicová strana Dánska, bulharské hnutie Ataka a mnohé ďalšie. Rečnili nielen delegáti z Ruska, ale aj z viacerých európskych krajín, USA a pod. Toto fórum vyvolalo obrovský záujem ako ruských, tak aj zahraničných médií. Boli zastúpené všetky vedúce ruské denníky, televízne stanice a internetové média, ako aj významné zahraničné – BBC, New York Times, Reuters a iné.
Fórum vyvolalo nejednoznačné reakcie verejnosti a politických strán. Protestné akcie blízko hotelu Holiday Inn, kde sa konalo fórum, zorganizovala politická strana Jablko, občianske hnutie Antifa a iné občianske organizácie. Polícia celú situáciu zvládla a k žiadnym nepríjemným stretom medzi priaznivcami a oponentmi fóra nedošlo.
Podobné rozpačité reakcie odzneli aj v ruských médiách. Niektoré toto fórum, na ktorom sa zúčastnili nielen pravicové, ale aj ultrapravicové organizácie označilo za nacionalistické a nacistické, iné média iba prízvukovali, že sa zišli delegáti, ktorí sú „trochu väčšími patriotmi“ a mnohí účastníci majú iba dve požiadavky: prvá - obnovenie dobrých vzťahom medzi Východom a Západom, predovšetkým medzi Ruskom a EÚ, a druhá – „Preč s USA!..“ Viacerých analytikov a novinárov prekvapil tento radikálny postoj pravicových strán, mnohé z ktorých predtým nevystupovali za dobré vzťahy medzi EÚ a Ruskom. Média to komentovali stručne: časy sa zmenili...
Jednou z hlavných tém bola, samozrejme, situácia na Ukrajine. Viacerí rečníci tvrdili, že ukrajinský nacionalizmus a nacizmus je dielom protiruských síl v EÚ a USA. Prízvukovali, že je to iba pokračovanie krvavej reťaze Afganistan – Sýria – Irak – Líbya a pod., ktorú vytvorili Spojené štáty za účelom udržania vlastnej hegemónie vo svete. Drvivá väčšina účastníkov fóra podporila činnosť ruského prezidenta a vlády a odsúdila ukrajinskú juntu a protizákonné militaristické konanie USA.
Na viacerých tlačovkách účastníci fóra sa snažili vysvetliť novinárom svoj postoj a to, že nie sú nacionalisti alebo nacisti. Stále prízvukovali, že je obrovský rozdiel medzi „zdravým patriotizmom a krvavým nacionalizmom.“ Viaceré média však svoj postoj nezmenili. Ruské liberálne média ostro kritizovali toto fórum, pripojili sa k nim aj niektoré protifašistické a ľavicové média. Odlišné postoje zaujali aj hlavné ruské média a preto výsledky fóra neboli jednoznačné zhodnotené ani médiami, ani analytikmi, ani politikmi. Je jasné, že verejnosť taktiež nemala jednotný názor na toto medzinárodné fórum.