Vo štvrtok prebiehalo rokovanie Výboru pre európske záležitostí, okrem iného aj k aktuálnej otázke stanovenia kvót a mimoriadnej situácii - k imigrácii utečencov. Poslankyňa NR SR Helena Mezenská informovala o svojom postoje k tejto problematike.
Foto: hnonline
Uviedla, že na rokovaní bol prítomný aj minister vnútra Róbert Kaliňák, ktorý už verejne prezentoval, že so stanovením kvót pre jednotlivé krajiny nesúhlasí. „Za posledné obdobie ma viacerí oslovili a vyzvali, aby som prezentovala svoj postoj k riešeniu situácie. Tak ja iba zopakujem, že stanovenie kvót považujem za riešenie v dôsledkoch, nepovažujem to za systémové odstránenie príčin napätia, pre ktoré ľudia z dotknutých krajín musia utekať.
Informácie k danej veci prúdia z rôznych strán, a značne sa líšia. Takže pre jednoznačné závery je potrebné si mnohé veci ujasniť a mnohé informácie overiť,“ upozorňuje.
„O akých utečencov a imigrantov v skutočnosti ide? Ženy, matky s deťmi, muži v aktívnom, či neproduktívnom veku? Ide o azylantov, utečencov, imigrantov, ktorí zo svojich krajín utekajú a z akých dôvodov? Politických, ideologických, náboženských, ekonomických? Alebo sa v skupinových vlnách ocitajú nedajbože aj teroristi s ohrozujúcim zadaním pre narušenie bezpečnosti Európy? K tomu, aby som vylúčila i tieto možné hrozby, voľné "konšpirácie", sa minister nevyjadril,“ podčiarkla Helena Mezenská.
„Samozrejme ja očakávam, že sa k danej situácii, k prívalu vlny utečencov z Líbye v prvom rade zodpovedne postavia tie krajiny, ktoré do vnútropolitického riadenia zasahovali bez zodpovednosti a predvídania nežiaducich dopadov. Pýtala som sa, ktoré krajiny za daný stav nesú najväčšiu zodpovednosť, lebo správne bude, ak eliminácie súčasných neblahých dopadov sa budú zúčastňovať práve tieto krajiny - ministrom bolo uvedené - Taliansko a Francúzsko. No a napokon som sa utvrdila v potrebe správneho riadenia a plnenia imigračných pravidiel, ktorými sa preverí, či ide o ľudí, čo naozaj potrebujú našu pomoc, lebo sú obeťou neoprávneného prenasledovania, alebo ide o nelegálnych imigrantov,“ dodala.
„Okrem toho v závere už len krátko zopakujem. I dnes som ministra vnútra vyzvala, aby sa slovenská diplomacia zasadila za také kroky a iniciatívy, ktoré povedú k harmonizácii pomerov a ukľudneniu situácie v dotknutých krajinách. Je dôležité pre celý svet, aby v nich boli garantované ľudské, demokratické, občianske, náboženské, sociálne a ekonomické práva a slobody. Sme povinní, v čo najväčšej miere prispieť k pokoju a mieru, aby prenasledovaní a ohrozovaní ľudia sa mohli do svojej domovskej krajiny pokojne vrátiť, bezpečne a plnohodnotne v nej žiť. Samozrejme dobrým príkladom a rešpektovanou autoritou pre tieto krajiny budeme vtedy, keď tieto práva a slobody budeme garantovať predovšetkým našim ľuďom, v našej krajine. Verím, že nása snaha pomôcť smerom von, bude učiť pokore, pochopeniu a potrebnej spolupráci na domácej platforme,“ domnieva sa poslankyňa Národnej rady SR Helena Mezenská.