Európski politici majú pomerne odlišné názory na to, čo sa deje na Ukrajine. Podobný „široký sortiment dojmov a pojmov“ na margo ukrajinského konfliktu majú aj na Slovensku. Niektorí politici majú osobitné postoje a sú v pozícii „bielej vrany“...
Foto: http://pr.pohjarannik.ee
Podobnou bielou vranou je v estónskom parlamente poslanec Mihhail Stelnuhhin. Keď v novembri 2014 poslanci estónskeho parlamentu takmer jednohlasne ratifikovali asociačnú dohodu, ktorá bola prvým krokom na ceste vstupu Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska do EÚ, Mihhail Stalnuhhin bol jediným, ktorý hlasoval proti asociácie s Ukrajinou. Keďže v ostatných dňoch v EÚ zasa často spomínajú asociačnú dohodu s týmito krajinami, estónsky poslanec zasa musel vysvetľovať, prečo zaujal podobnú odmietavú pozíciu.
V relácii „Narvský čas“ pre rozhlasovú stanicu „Ľudové rádio“ povedal: „Som presvedčený, že Európska únia nevznikla na smetisku. Ak máme nejaké civilizačné štandardy, to znamená, že analogické alebo dosť podobné požiadavky musia spĺňať aj tie krajiny, ktoré s EÚ mienia podpísať asociačnú dohodu a neskôr sa stať členskou krajinou únie,“ prízvukoval.
„Môžem súhlasiť a tým, že nepoznáme celú pravdu o tom, čo sa deje na Ukrajine. Ale to, čo vieme, dovoľuje nám posúdiť, že v tejto krajine zúri občianska vojna. Prijímať do únie alebo zatiaľ aspoň podpisovať asociačnú zmluvu s krajinou, v ktorej vládne vojska ostreľujú vlastné mestá a zabíjajú civilistov, je úplne nemožné. Bol by to zločin. Pred pár dňami prišli informácie o tom, že ukrajinské vládne vojska neuveriteľne presne pálili z mínometov na školu a na vedľajšie futbalové ihrisko a zabili niekoľko detí! Ak nechceme, aby aj u nás stalo sa niečo podobné, nemôžeme pomáhať krajinám, ktoré dopúšťajú sa podobných zločinov. Práve preto som hlasoval proti ratifikácii asociačnej dohody s Ukrajinou. Bohužiaľ, bol som jediný,“ zdôraznil poslanec.
„Viete, mám vo svojom archíve niekoľko veľmi zaujímavých fotografií. Jedna je dosť vzácna a neordinárna. Bola urobená v r. 1938 na mítingu v Nemecku. Na tento míting v závode prišiel akýsi nacistický šéf. Je tam obrovský ľudský dav, tisíce ľudí dvihli ruky hore vo fašistickom pozdravu, ale z celého davu neuveriteľne vyčnieva jeden – jediný človek, ktorý tam iba tak stojí a nezúčastňuje sa na tejto fašistickej akcie. Je akoby mimo nej. Nezúčastňuje sa na nej, ale ani neprotestuje a preto je nepriamo zodpovedný za všetko to, čo sa stalo potom, za vojnu a smrť miliónov ľudí. Lebo ani neskúsil tomu zabrániť... Presne tak aj som mohol nezúčastniť sa a jednoducho nehlasovať. Ale práve preto nechcel zostať iba tak bokom a nečinne sa prizerať na to, čo sa deje, a potom zodpovedať za následky mojej nečinnosti. Preto som hlasovať proti asociačnej dohody s Ukrajinou. Nech si ľudia vedia, že sú aj takí poslanci, ktorí podobnú iniciatívu neschvaľovali,“ podčiarkol Mihhail Stelnuhhin.
Rozhlasový redaktor pripomenul poslancovi, že po tomto hlasovaní Mihhail Stelnuhhin mal pomerne búrlivú výmenu názorov s estónskym premiérom. Novinári si všimli, že sa poslanec niečo opýtal premiéra a ten doslova vybuchol. Čo sa vlastne opýtal premiéra, keď ten potom tak zúril?
Mihhail Stelnuhhin sa pousmial a vysvetlil: „Je to veľmi zaujímavé. Veľa cestujem, často sa stretávam s občanmi. Viacerí sa ma pýtajú, čo sa deje na Ukrajine, prečo tam vznikol konflikt a či je tam ozaj občianska vojna. Práve túto otázku položil som premiérovi. Na prvý pohľad je to veľmi jednoduchá otázka, ale opak je však pravdou. Všetci v Európe hovoria o vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. Preboha, aká vojna – ozaj je? Ako je to potom, že sa prezidenti krajín, ktorí sú akože „vo vojne“, pokojne sa stretávajú, podávajú si ruky, rozprávajú sa, usmievajú sa, rokujú? Toto by nebolo možné v prípade, ak by medzi týmito štátmi zúrila vojna! Tak kto to potom nahovára a prečo? Ak by na Ukrajine bola vojna, do ktorej by bolo zapletené Rusko, ukrajinský prezident by už dávno mal vyhlásiť stanné právo, totálnu mobilizáciu a pod. – skrátka vyhlásiť vojnu. Ale to neurobil a ani sa nechystá. Tak čo je potom na Ukrajine? Je tam vojna? Áno. Ale je to vojna s Ruskom alebo je to občianska vojna vnútri Ukrajiny? O tom to celé je,“ prízvukoval poslanec estónskeho parlamentu.
Mihhail Stelnuhhin prezradil, že podobnú otázku položil aj estónskemu premiérovi, čím vyvolal jeho hnev. „Nášmu premiérovi som jednoducho pripomenul, že ak je to agresia zvonka, ak všetci vrátane nášho premiéra hovoria o vojne, tak prečo Ukrajina neurobila a ani nemieni urobiť to, čo mala vykonať v súlade so svojou ústavou – prečo nevyhlásila stanné právo? No, poviem vám, premiér sa tak nahneval, že porovnal ma s samotným Vladimírom Putinom! Ale na moju otázku Taavi Rõivas predsa neodpovedal. Veď ani nemohol – viem to. Je to skutočne debilná situácia, keď všetci kričia o vojne, ale medzi dvoma krajinami pokračuje intenzívna obchodná činnosť, hranice sú prakticky otvorené, ľudia cestujú tam aj späť. Nie je to vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, ale občianska vojna na Ukrajine,“ dodal.
Pomerne ostro sa vyjadril na margo činnosti domácich politikov a médií. „Politici a média u nás vymyli mozog väčšine obyvateľstva. Používajú klamstva a hrozby, nepreverené fakty a otvorenú lož, podvrhy a falošné dokumenty. Podobnými prostriedkami dokázali urobiť veľa. Napríklad aj moju debatu s premiérom viaceré estónske média interpretovali po svojom. Samozrejme, vykreslili ma v negatívnom svetle. Trochu „upravili“ moje slová a tak pozmenili text, že nedá sa ani pochopiť, čo som tým chcel povedať. A „zamaskovali“ moju otázku, aby si ju čitatelia ani nevšimli. Položil som jednoduchú a konkrétnu otázku, na ktorú som odpoveď nedostal,“ podčiarkol Mihhail Stelnuhhin.
Novinári sa ho opýtali, prečo potom podporil asociačnú dohodu s Gruzínskom a Moldavskom. Odpovedal, že je situácia v týchto krajinách úplne odlišná ako na Ukrajine. „Hlasoval som za ratifikáciu dohody s Moldavskom a Gruzínskom. Na Ukrajine zúri občianska vojna. Nič také sa ani v Moldavsku, ani v Gruzínsku nedeje. Nemôžeme podporiť asociáciu s krajinou, ktorá vedie občiansku vojnu so svojim ľudom a jej armáda strieľa na civilistov,“ zdôraznil poslanec estónskeho parlamentu Mihhail Stelnuhhin.