asfasdf ×

NázorObčana.sk

Arménsky Majdan: začína sa napĺňať scenár, že „sponzori“ to len tak nenechajú – demonštranti žiadajú ekonomický protest „preradiť“ do politickej roviny

 Aktuality

Zasa po celkom pokojnom víkende to včera v arménskom hlavnom meste vrelo. Polícia nečakala, kým vyprší ultimátum, ktorý demonštranti vyhlásili vláde, ale na poludnie odstránili barikády a vyhnali demonštrantov z Bagramianovej triedy.

07 Júl
2015 07:29:26

 

Foto: http://news.am

V priebehu 3 hodín všetkých pustili na slobodu, avšak jeden z nich – 50-ročný muž odmietol odísť z cely. Vyhlásil, že boli porušené jeho práva, pretože policajti ho tam strčili silou. Lídri skupiny z Bagranmianovej triedy presťahovali na Námestí slobody a pripojili sa tak k skupine „Rozkrádaniu – nie!“ Jeden z aktivistov – Armen Mkrtčan novinárom povedal, že lídri iniciatívnej skupiny vyhlásili nový míting na 19. hodinu. Polícia lídrom demonštrantov vysvetlila, že bude to nepovolená akcia a radšej by demonštranti mali zdrať „aktívnych krokov.“ Zástupca riaditeľa Jerevanskej polície Valerij Osipian zasa osobne presviedčal lídrov demonštrantov, aby toto podujatie zrušili. Márne...    

Večer na Námestí slobody sa zišlo vyše tisíc demonštrantov. Niektorá rečníci vyzývali skoncovať s ekonomickými požiadavkami a vystúpiť s politickými. Nápätie na námestí sa dalo krájať. Polícia bola v pohotovosti. Jeden z rečníkov, Gagik Egiazarian, vyzval, aby sa mládež zjednotila a vystúpila so spoločnými politickými požiadavkami. Tvrdil, že situáciu sa nedá vyriešiť v ekonomickej rovine a preto treba začať politický boj.

Ďalší aktivista, Narek Aivazian, navrhol vytvárať nové skupiny a prerokovať stratégiu protestu a nasledovné konanie demonštrantov. Člen frakcie „Ahoj, Jerevan“ David Sanasarian vyhlásil hladovku. Vysvetlil to aj na mítingu. Viacerí nepochopili a ani nepodporili jeho počin: „Vyhlasujem hladovku, ale nie je adresovaná vedeniu krajiny, ale občanom Arménska. Budem v nej pokračovať dovtedy, kým na Námestie slobody nepríde taký veľký počet ľudí, aby kráčajúc smerom ku Bagramianovej triede, dokázali odolávať policajným kordónom,“ vysvetlil David Sanasarian. Jeho iniciatíva však pochopenie a podporu v radoch demonštrantov nenašla.   

Večer na Námestí slobody búrlivo diskutovalo asi 2 tisíc ľudí. V radoch demonštrantov panoval poriadny chaos. Mnohí rečníci vystupovali s absolútne protikladnými návrhmi a stále častejšie zneli výzvy založiť priamo tu, na námestí, politickú stranu a začať „normálny politický boj“. Arménske média stále častejšie v tejto súvislosti spomínajú „zahraničných sponzorov,“, ktorí dosť investovali do tohto „podujatia“ a nepripustia, aby sa tak ľahko a rýchlo skončilo. Práve tým vysvetľujú snahu mnohých mladých demonštrantov založiť politickú stranu a „pokračovať v boji“, aj keď mnohí z nich nemajú prakticky žiadnu predstavu o tom, čo konkrétne by chceli zmeniť v arménskej spoločnosti. Preto analytici a novinári prízvukujú, že toto ešte nie je koniec a niekto sa snaží rozdúchavať v Arménsku vášne a nasmerovať krajinu podľa ukrajinského Majdanového scenára.

Zatiaľ je situácia nasledovná. Na požiadavku polície lídri protestnej akcie prisľúbili, že do štvrtku nebudú organizovať žiadne veľké mítingy a pochody mestom. Taktiež na požiadavku polície podajú žiadosť, aby im radnica oficiálne povolila usporiadať míting vo štvrtok. Jeden z lídrov – Narek Aivazian vyhlásil, že vo štvrtok o 17. hodine sa na Námestí slobody bude konať veľký míting. Momentálne na námestí pokračuje „malý míting“ a niekoľko mladých ľudí cez megafón vykrikuje svoje požiadavky.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

,