No fajn. V Grécku prehrkotalo referendum. A čo? Občania povedali si svoje „nie“. Do vetru. Žeby Atény, Brusel, Berlín či Londýn dnes konali inak, ak by Gréci povedali „áno“? Ani náhodou. Tak načo bolo to referendum? Áno, vážení, na nič…
Foto: reuters
Ahoj, Jožo, čo hovoríš na tých Grékov? Je tam úplný chaos, však? Už aj vo vládnej strane vypukla vzbura. Časť poslancov chce návrat drachmy. Na druhej strane výsledky prieskumu verejnej mienky ukazujú, že až 84 percent Grékov chce ponechať euro. Tak tu nevidím žiadne východisko. Buď jedno alebo druhé. Mali by sa zorientovať.
Gréci sa dávno zorientovali. Nechcú splácať dlhy a mienia nechať takmer všetko po starom a iba naťahuju čas, aby si vyboxovali rôzne výhody. Veď som ti aj minule hovoril, že tam ten chaos potrvá ešte veľmi dlho. Tieto všetky hry s reverendami a úspornými opatreniami sú to iba divadelné triky. Nič sa nezmenilo a Gréci na nejaké zmeny tak ľahko nepristúpia. Aj ten ich nový úsporný program je na nič a vlastne ho ako vždy ani nedodržia.
No neviem. Vyzerá, že to už berú vážne a pripravili aspoň nejaký balík opatrení. Pozri sa, chcú zvýšiť DPH na 23 percent pre reštaurácie a výrobcov občerstvenia. Znížená sadzba vo výške 13 percent sa bude vzťahovať na základné potraviny, ubytovanie, energie a vodu. Najnižšia šesťpercentná sadzba bude vyhradená pre lieky, knihy a vstupenky do divadiel. Je to logicky. Takže sú to predsa nejaké opatrenia.
Je to na nič. Koľko na tom ušetria alebo naopak zarobia? Sú to omrvinky. To nepomôže.
Dobre. Tak sľubujú, že na daniach budú vyberať viac peňazí, než minú. To by sa aj nám hodilo, však? Takže nemôžeš poprieť, že je to účinné opatrenie.
Zasa je to iba kvapka v mori. Vyzberajú na daniach o pár eur navyše, než minú – no a čo? Zachráni ich to v tejto situácii? Ani náhodou. To sú všetko iba rečičky. Akože reformy!..
No prečo? Chcú radikálne znížiť výdavky na obranu: tento rok o 100 miliónov eur a budúci rok až o 200 miliónov. Tak to sú veľké sumy. Jasné, že si to myslia vážne.
Aha, na jednom ušetria a na druhom desaťnásobne viac prerobia – nepoznáš Grékov? A zasa budú tam, kde sú. Brusel im nadiktoval také opatrenia, ktoré Grékov položia. Daň z príjmov firiem majú zvýšiť z 26 na 28 percent. A čo sa stane? Časť tých firiem padne, nezamestnanosť zasa pôjde hore ako aj ceny tovarov – pretože firmy si budú musieť nahradiť tie 2 percenta zo zvýšenia dane z príjmu. Pomôže to Grékom? Ani náhodou. Poľnohospodári majú prísť o daňové výhody a dotácie na palivo. Čo sa s nimi stane? Polovica roľníkov padne. Vyššie dane vyrubia lodným dopravcom – zbohom, grécke loďstvo. Vo verejnom sektore budú do roku 2019 znižovať mzdy. Komu sa to bude páčiť? No povedz niekomu u nás, že mu v rámci úsporných opatrení znížiš plat.
Samozrejme, že nie, ale veď ľudia si musia uvedomovať, že je kríza, že treba šetriť.
Občan ti kašle na tvoje úsporné opatrenia. Môže za to, že niekto nahrabal peňazí a narobil dlhy? A splácať a trpieť budú ľudia? Nikomu by sa to nepáčilo. A zasa budú vzbury, protesty, revolúcie, Majdany – skratka, bordel a chaos. Pomôže to Grékom? Nikdy. Majú pokračovať v slovensko-ukrajinskom scenári – v totálnom vypredávaní štátneho majetku a masovej privatizácii? Mali by rozpredať všetko – aj ten ich Partenón či Akropolis?.. Štát stratí všetko, zostanú mu iba deravé vačky a bude sa iba prizerať, ako zahraniční psy trhajú Grécko na kusy. A budeš mať v strede Európy ďalšiu banánovú republiku. Pomôžu Grékom tieto opatrenia? Iba ich celkom zničia.
Ale myslím si, že Európska únia Grékom predsa pomôže. Pozri sa, mnohí štáty a hlavne politici by stratili priveľa, hlavne Angela Merkelová, François Hollande a Christine Lagardeová. Pre nich by to bol debakel. Takže sa budú hrať s tými úspornými opatreniami a čiastočným prípadným oddlžením Grécka. Nepustia ich z EÚ alebo eurozóny. Potom by nasledovalo Španielsko, Taliansko a iné štáty.
Ale prečo by mali mať problémy tí, ktorí nerozohrávali grécku kartu? Napríklad, Slovensko. Čo s tým máme? Každý, kto Grékom požičiaval, vedel, s kým má tú česť. A požičiavali im veľmi draho, očakávali veľký zisk. A dostali prázdnu bublinu. Už v roku 1981 dosahoval grécky dlh 25 percent HDP. A do eurozóny vstupovali Gréci s dlhom 94 percent. Aj potom to valilo z kopca – dneska ten dlh tvorí už 177 percent HDP! To sa dodnes nevedelo?
To je pravda. A navyše - kde sú obrovské financie získané z európskych fondov?
Tie peniaze ani neinvestovali. Grécko sa za tie roky vôbec nezmenilo, neprosperuje, nenapreduje a nie je ani ekonomicky o nič výkonnejšie, než bolo pri vstupe do eurozóny. Prachy iba prehajdákali, rozkradli a rozhádzali – napríklad, na vysoké mzdy a dôchodky. Gréci vybudovali akože sociálny štát, na ktorý si krajina ani náhodou nebola schopná zarobiť. Ale je to pohodlné, fantastické, keď niekto môže žiť na dlh a vedieť, že ho nebude splácať. Gréci si na takýto život zvykli a nevzdajú sa ho. Radšej zbankrotujú a vykašlú sa na euro, pretože si budú myslieť, že zasa budú špekulovať a zasa si niečo vymyslia, aby žili na dlhy. Trochu podojili Európsku úniu, ďalej sa to už nedá, tak si nájdu inú dojnú kravu.
Nie náhodou sa obzerajú smerom k Rusku – čakajú, že Moskva im pomôže.
Možno trochu aj pomôže, ale nič viac. Sám vidíš, čo sa deje v ostatnom období. Rusi si budujú vlastné „s.r.o.“ zo silných, perspektívnych, dravých a schopných partnerov – Čína, India, Argentína, Brazília, Kazachstan a iné. Načo by potrebovali lajdákov Grékov? Trochu sa s nimi môžu pohrať, aby podráždili Washington, Brusel, Berlín, Londýn či Paríž, ale nič viac. Svoje financie do černej diery hádzať nebudú. To by nikto nerobil...
Nuž, ale Grécka vláda s tým určite počíta. Stále naznačuje, že je naklonená Rusku.
Aha. Gréci presne tak majú radi Kremeľ, ako ja milujem borovičku: dám si zopár pohárikov, ale nie viac – aby mi potom neprišlo zle. Tsipras presne tak má rád Moskvu: odtiaľ – potiaľ. Pokiaľ mu to vyhovuje. A keď mu Moskva prestane zadarmo dávať peniaze, hneď ju prestane milovať. Myslíš si, že Rusi sú tupci a nepoučili sa z toho, ako to dopadlo v milostnom vzťahu Grécka s Európskou úniou? Radšej budú spolupracovať so silnejšími a spoľahlivejšími partnermi ako Gréci. Hľa, predvčerom Sauditi oznámili, že investujú 10 miliárd v Rusku. Toto sú partneri. Brate, partner to je ten, s kým pracuješ spolu a zarábaš spolu. A Grécko je to iba pec na kúrenie peniazmi. Kamarát, Rusi už dávno kúria plynom…
Dobre, a načo potom bolo to referendum?
No veď na nič. Čo by sa zmenilo, ak by Gréci povedali „áno“ alebo „nie“? Nič. Vlády a veritelia by v každom prípade pokračovali tlačiť na grécku vládu a sľubovať ústupky a čiastočné oddlženie, len aby Gréci nevypadli z eurozóny a EÚ. Je to fakt smiešne. Chceli zarobiť aj veritelia, ale aj Gréci - a ako to dopadlo? Totálna katastrofa.
Ale veď Európska únia už 7 rokov pomáha Grécku postaviť sa na nohy!
Fakt sa rozplačem – od smiechu! Pomáha! Za tých 7 rokov, čo Brusel a spol. „pomáha“ Grécku a ozdravuje jeho ekonomiku, práve sila tej ekonomiky poklesla až o tretinu, v krajine je 25-percentná nezamestnanosť, pričom až polovica mládeže je nezamestnaná, a štátny dlh narástol na 340 miliárd dolárov! To je pomoc, čo? Veď aj nám Brusel pomáha podobným spôsobom, ale Slováci sú odolnejší a preto sme ešte nažive… A s tým referendom je to tiež smiešne – až do plaču. Veď referendum je to najvyššia forma demokracie! Pričom sa konalo práve v krajine – kolíske demokracie. A celá slobodná a demokratická Európa nadávala a protestovala proti tomuto referendu. Tak je to tá sloboda, spravodlivosť a demokracia?!..
Tak je to jasné… V EÚ sa báli, že Gréci povedia „nie“ a potom môžu vypadnúť z eurozóny, ba aj z EÚ a potom nastanú seriózne komplikácie.
Budú v každom prípade. Ale keď hovoria o demokracii, tak mali by tak aj konať. Čo môže byť demokratickejšie ako referendum? Ale v EÚ ho neuznali, aj keď bolo platné. A potom, čoho sa vlastne báli? Že Grécko odíde z EÚ a eurozóny? Brate, poviem ti strašné tajomstvo: sú nastavené pravidla hry, ako prijímať nových členov EÚ a eurozóny, ale vôbec nie sú stanovené pravidla, ako sa dá tieto „podniky“ opustiť. Neexistujú! Lebo autori projektu „Spoločná Európa“ s podobným vývojom nepočítali. Ale keď robíš nejaký projekt, treba počítať so všetkými variantmi. Ale naši „vedúci“ si mysleli, že pripravili perfektný projekt, ktorý bude fungovať, ako švajčiarske hodinky. Zjavne sa prepočítali a teraz nevedia kam z konopy. Kolaps. Nuž, nehovor „hop“, kým si ešte na okraji priepasti...
Ale tak sa to nehovorí… Toto je čo za príslovie?
Moje. Je pre Grékov ako vyšité…























