Rokovania ukrajinského parlamentu o zmenách a dodatkoch do Ústavy Ukrajiny o decentralizácii a osobitnom štatúte Donbasu prerástlo do speváckej súťaže medzi prezidentom Petrom Porošenkom a predsedom Radikálnej strany Olegom Ľaškom.
Foto: facebook
Ukrajinské média poukazujú na to, že hlasovanie, na obrovskú dôležitosť ktorého poukazovala štátna tajomníčka Bieleho domu pre Európu a Áziu Viktória Nulandová, ocitlo sa na druhom mieste a dvaja kohúty sa začali predbiehať a predvádzať svoj patriotizmus. Líder frakcie Radikálnej strany Oleg Ľaško vidiac, že kolegovia – poslanci akosi slabo vnímajú jeho argumenty, rozhodol sa zmeniť stratégiu a začal... spievať hymnu Ukrajiny. Pochopiteľne, sa k nemu pripojili aj kolegovia – poslanci...
Zanôtil „Ukrajina ešte nezomrela“ a pozrel sa na Petra Porošenka. Aj ten začal hýbať perami. Nemohol inak: jeho oponent začal spievať ukrajinskú hymnu. Onedlho Olegovi Ľaškovi vypli mikrofón a prezident ironicky vyhlásil, že aj on pozná veľa patriotických piesni a básni a navyše manželka mu hovorí, že veľmi dobre spieva... Na konci svojho prejavu Petro Porošenko to aj potvrdil a znovu zanôtil „Ukrajina ešte nezomrela“... A zasa – ako aj v prípade Olega Ľaška – poslanci zasa povstali a zasa začali spievať hymnu.
Ukrajinské média v tejto súvislosti ironizujú, že by hymnu mohli zaspievať aj tretí raz, aj keď na to mali pomerne zlý dôvod: na konci zasadnutia Najvyššej rady, ako poznamenávajú novinári – v rámci „tradície“, poslanci zorganizovali menšiu šarvátku. Iniciátorom bol poslanec Vladimír Parasjuk.
Videá si môžete pozrieť tu:
https://www.youtube.com/watch?v=ESqakBb10IA























