Presadením dohôd TTIP a TPP snažia sa Spojené štáty o nové mocenské prerozdelenie sveta. Európski politici, analytici a média viac spomínajú pozitívne momenty v týchto dohodách. Každá minca však ako je známe má dve strany...
Foto: https://unitedyouthjournalists.files.wordpress.com
Ahoj, Jožo. Počúvaj, mám z toho mišmaš. Už sa mi všetko pletie – TTIP a TPP. To sú vraj dohody o obchodnej spolupráci. Polovica ľudí ich chváli, ostatní na ne nadávajú. Z médií nie je jasné, kde je pes zakopaný. Vieš, v čom je pointa? Je to dobré či zle?
Je to jednoduché. TTIP – je to The Transatlantic Trade and Investment Partnership – plánovaná Transatlantická dohoda medzi USA a EÚ o voľnom obchode. TPP - The Trans-Pacific Partnership – podobná Transpacifická dohoda - zasa medzi USA, ale pre zmenu medzi krajinami, ktoré sa nachádzajú v oblasti Pacifiku. To je celé.
Kurník, ty si taký múdry! Som taký hrdý, že ťa poznám! Ale zasa som z toho jeleň – je to dobré či zlé? Čo znamenajú tie dohody – hlavne pre nás?
Tak pre nás, ako aj pre celú Európu, dôležitou je tá dohoda TTIP. Znamená to, že sa zmení veľmi veľa a podľa môjho amatérskeho úsudku, pre Európu tá dohoda má oveľa viac mínusov ako plusov. Jednoducho z nás Američania urobia banánovú republiku – z celej EÚ.
Hádam, to nie je až také zle? Prečo by Nemci, Briti, Francúzi a ostatní podpisovali takú otrokársku zmluvu? Vieš mi po lopate vysvetliť, o čo tam kráča?
Skúsim to - čo najstručnejšie. Teda od júna 2013 vyjednávajú zástupcovia Európskej komisie s americkou vládou podmienky akože „prelomovej“ Transatlantickej dohody o voľnom obchode – TTIP. Čo je najpodozrivejšie – takmer všetky rokovania kompetentných o jej obsahu sa konajú v utajení. Preto je aj v médiách mišmaš – nik poriadne nevie, čo to všetko odnáša. Ale táto „historická“ medzinárodná zmluva po schválení na spôsob parného valca zasiahne do nášho každodenného života. Zmení sa úplne všetko vo vzťahoch USA – EÚ: pracovnoprávne vzťahy, pravidlá uznávania kvality potravín, podmienky prístupu k nerastným surovinám, energiám i vode, spôsoby podnikania, miera ochrany osobných údajov a iné. Skrátka bude kopa noviniek, ktorá však Európu urobí závislou od USA a urobí z EÚ faktickú kolóniu Spojených štátov. Už si to pochopili tí, ktorí vedia čítať medzi riadkami...
Ja som jeden z tých, ktorí nevedia čítať medzi riadkami. Tak ako sa dozviem pravdu? A čo si tam spomínal, že rokovania o zmluve sú tajné? Ako potom poslanci Europarlamentu budú hlasovať o tejto zmluve? Predsa musia poznať jej obsah, aby sa k nej vyjadrili. Hocijako – pred hlasovaním si ju musia prečítať a preštudovať.
Samozrejme, že tu zmluvu dajú im prečítať. Ale len tak – narýchlo... Mali by si ju však dobre preštudovať, aby predložili nejaké pozmeňovacie návrhy a pripomienky. Preto sa všetko utajuje - aby nemali čas pripraviť tie návrhy a pripomienky, ale hlasovali za zmluvu unblock. Čítal som, že niektorí poslanci Europarlamentu žiadali, aby im dali projekt zmluvy prečítať. Dali im iba nakuknúť, ale nevideli celú zmluvu - iba zopár strán. A nemohli to ani kopírovať, ani robiť si poznámky.. Akoby išlo o tajné spisy CIA, nie o obchodnú zmluvu.
Počul som, že niektorí poslanci Europarlamentu obvinili vedenie v netransparentnosti a domáhali sa otvorenej verejnej diskusie v Europarlamente.
Potom asi vieš aj to, ako to dopadlo? Predseda Europarlamentu súdruh Schulz momentálne požiadal o odloženie rokovania parlamentu o dohode pod zámienkou veľkého množstva pozmeňovacích návrhov a iných komplikácií. Skrátka – žiadne debaty.
Neviem, v čom je tu kriminál. Čítal som, že naši europoslanci plánovanú zmluvu skôr pochvaľujú a hovoria o jej výhodách pre EÚ. Spomínajú obmedzenie byrokracie, zvýšenie obchodnej výmeny medzi USA a EÚ, rozvoj hospodárstva a zvýšenie zamestnanosti. Akosi príliš nespomínajú negatívne momenty tejto zmluvy. Ale teda sú?
Samozrejme. Mnohí experti vytýkajú práve toto „tajnostkárstvo“, tvrdia, že verejnosť a odborníci by mali poznať všetky detaily a rokovania by mali byť otvorenými, prehľadnými a čistými. Ako náhle niečo sa snažia skrývať, už je tu podozrenie, že nie je to čistá hra. Presne tak dopadla podobná severoamerická obchodná dohoda NAFTA medzi USA, Kanadou a Mexikom. USA, samozrejme, boli „vo výhode“ a v Kanade a Mexiku táto obchodná dohoda zapríčinila stratu niekoľkých miliónov pracovných miest. Nechcem, aby aj Európa dopadla podobným spôsobom. Preto sa domnievam, že táto zmluva nám nič dobré neveští...
Možno robíš zbytočnú paniku? Hádam, máme múdrejších odborníkov, ako v Kanade a Mexiku, a EÚ nepripustí, aby si z nás urobili dobrý deň. Čítal som, že vraj nijaké radikálne zmeny sa nepredpokladajú: vzájomné colné zaťaženie obchodu medzi USA a EÚ je už aj dnes takmer symbolické a veľké zmeny zmluva TTIP neprinesie, však?
Ako sa to vezme. Podľa nových „zamaskovaných“ pravidiel hry nadnárodné korporácie rýchlo dosiahnu obrovskú kontrolu nad právami duševného vlastníctva. Bude problém aj s arbitrážnymi súdmi, ktorým si Američania prostredníctvom tejto zmluvy chcú podriadiť jurisdikcie členských štátov EÚ. USA nanucujú nám model urovnávania sporov, ktorý umožní ich investorom žalovať členské štáty EÚ na privátnych súdoch a žiadať od nich finančné kompenzácie za rozhodnutia verejnej správy, ktoré údajne poškodzujú alebo negatívne ovplyvňujú ich biznis. Súkromné súdy Američania budú ovládať bez problémov a budú s nami robiť čo chcú, budú nás okrádať - až sa bude prášiť!..
Ale veď každý súd by mal byť objektívny. Prečo pochybuješ o ich objektivite? Ak budeme pochybovať o tom, že sú sudcovia čestní, tak ako môžeme veriť v spravodlivosť, objektivitu a nezávislosť súdov? Navyše, budú to medzinárodné súdy...
Ja odpadnem! O akej objektivite a čestnosti hovoríš? Ako objektívne a spravodlivo môžu pracovať podobné súdy – fakticky „súkromné tribunály“ zriadené zoskupeniami zainteresovaných finančných špekulantov? Práve tento model presadzujú USA! Drvivá väčšina skutočných expertov na obchodné právo potvrdzuje, že Spojenými štátmi presadzovaný systém arbitrážnych urovnávaní sporov medzi štátmi a investormi je diskriminačný voči verejnému záujmu a naklonený konzorciám a špekulantom. Očakávať od podobných súdov spravodlivosť a čestnosť je to absolútne to isté, ako očakávať, že vlk bude milosrdný, keď dolapil ovcu... Tento americký „súdny projekt“ odmietajú iba Francúzi a nemeckí socialisti. Ostatní sa boja o tom hovoriť. Naša vláda o tom diplomaticky čuší...
Dobre, a predsa aký je rozdiel medzi TTIP a TPP?
V podstate žiadny. Jediný rozdiel je v tom, že prvá dohoda je nasmerovaná na zničenie EÚ a Ruska a druhá - na likvidáciu štátov v Pacifiku – to je celé. Američanom ide iba o nové prerozdelenie sveta. Geopolitickým cieľom TTIP je odrezať Európsku úniu ekonomicky od Ruska a zabetónovať ju v americkom múre a radšej to poistiť reťazami... Na druhej strane podobným geopolitickým cieľom TPP je odrezať Austráliu, Brunej, Chile, Kanadu, Japonsko, Malajziu, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam od Číny a obnoviť ekonomickú nadvládu Spojených štátov v oblasti Pacifiku. Ako hovorím: je v tom síce odlišný „zemepis“, ale zmysel je rovnaký. Američania musia panovať na zemeguli – iné si nevedia predstaviť.
A ako sa môžeme brániť? Dá sa ešte niečo podniknúť? Závisí niečo od nás?
Ak Európska únia túto zmluvu s Američanmi podpíše, potom sa brániť nedá. Všetko je postavené na rovnakom princípe – presne tak funguje aj Európska únia: medzinárodné dohody sú nadradené národnej legislatíve a preto nás zvalcujú ako sliepku na diaľnici. Brániť sa treba teraz – aby EÚ tu zmluvu nepodpísala. Ak podpíše – potom sa neubránime.
Tak čo teraz? Ak únia tu zmluvu s Američanmi podpíše, je s nami amen?
Nie tak celkom. Jednoducho treba celú tu zmluvu zmeniť tak, aby vyhovovala nám, nie Američanom. O to by mal bojovať Brusel, Londýn, Paríž, Berlín a pod. Zbytočne budeme mávať rukami, keď sa bitka dávno skončila. Treba bojovať teraz, keď ešte nie je neskoro. Ako si ustelieme, tak budeme spať. A vieš, chcem spávať pokojne...