asfasdf ×

NázorObčana.sk

Demokracia v grécko – švajčiarskom duchu /2/

 Aktuality

Včera sme sa trochu oboznámili s jednou novou politickou stranou. Podobných strán je už viac. Je možné, že sa aspoň jedna z nich po budúcich parlamentných voľbách dostane do parlamentu. Teda – možno nastanú zmeny...

12 Február
2014 14:52:10.000000

Základná občianska politická škola – ZOPŠ /6/

Dnes dokončíme „prednášku“ o politickej strane Priama demokracia. Povieme o tom, aké zmeny chce presadzovať v rôznych oblastiach. Podobné zmeny žiada väčšina z nových strán. Sú tam pomerne originálne návrhy. Zostala iba „maličkosť“ – zrealizovať ich...

1. Menová politika

* Organizované rozpustenie euorozóny, pretože Slovensku škodí tým, že obmedzuje suverenitu rozhodovania o vnútorných sociálno-ekonomických otázkach štátu.

* Znovuzavedenie slovenskej meny alebo vytvorenie paralelnej slovenskej meny pre pokrytie deficitu peňazí pre zabezpečenie platenej práce pre všetkých občanov Slovenska.

* Zmenu európskych zmlúv tak, aby sa každému štátu umožnilo odstúpiť od eura.

* Občania Slovenska musia mať možnosť demokraticky rozhodnúť o mene vo svojom štáte.

* Slovensko si má vynútiť právo vystúpiť z eurozóny tak, že svojím vetom zablokuje poskytovanie ďalších podporných úverov v rámci európskeho stabilizačného mechanizmu.

* Náklady tzv. záchrannej politiky nesmú niesť daňoví poplatníci. Tými, ktorí majú prospech z tejto politiky, sú banky, hedgeové investičné fondy a veľkí súkromní investori, ktorí predovšetkým musia za ňu niesť zodpovednosť.

* Beznádejne zadlžené štáty musia byť jednorázovo oddlžené.

* V dlhovej kríze musia banky samy znášať svoje straty, alebo majú byť stabilizované na úkor svojich veľkých súkromných veriteľov.

* Zlou finančnou a bankovou politikou spôsobovaná inflácia, nesmie pohlcovať všetky úspory občanov.

2. Európska politika

* Európa by sa mala skladať zo suverénnych štátov, so spoločným vnútorným trhom a voľným pohybom ľudí. Ľudia tam budú spoločne žiť v priateľstve a dobrom susedstve.

* Neobmedzené právo národných parlamentov na tvorbu národných rozpočtov.

* Odmietajú prerozdeľovaciu úniu, ako aj centralizovaný európsky štát.

* Zákonodarné kompetencie sa presúvajú späť na národné parlamenty.

* Reforma Európskej únie, ktorá odbúra bruselskú byrokraciu a prispeje k transparentnosti a priblíženiu politiky občanom, pretože Európsky parlament pri kontrole Bruselu zlyhal. 

3. Štátne financie a dane

 * Dodržiavanie dlhovej brzdy a znižovanie dlhového zaťaženia.

* Vo finančnom plánovaní sa konečne musí brať ohľad na riziká ručenia za záväzky plynúce z európskej záchrannej politiky.

* Drastické zjednodušenie daňových zákonov - zavedením systému jedinej dane - dane za spotrebu. Občan musí rozumieť tomu, prečo sa platia dane, prečo v určitej výške a musí mať možnosť rozhodovať o ich tvorbe a užití.

 4. Dôchodkové poistenie a rodina

* Eurokríza a spoločná európska mena predlžovaním dôchodkového veku a minimálnymi úrokmi ohrozuje všetky formy zaistenia na starobu. Dlhy z eurokrízy nesmú viesť k tomu, aby sa dôchodky riadili iba stavom štátnej pokladne.

* Zavedenie nepodmieneného základného príjmu pre každého občana a tým zrušenie všetkých druhov dôchodkov a podpôr. Dôchodkové a zdravotné poistenie stojí na hlinených nohách, lebo je bytostne viazané na neustály rast demografického vývoja. Tento negatívny efekt treba odstrániť poskytovaním nepodmieneného základného príjmu.

* Zrušenie všetkých povinných sociálneho a zdravotného poistenia, ako dôsledok zavedenia nepodmieneného základného príjmu a povinnej štátnej zdravotnej starostlivosti o občanov.

* Ochrana rodiny ako zárodočnej bunky spoločnosti. Ochrana rodín je investíciou do našej spoločnej budúcnosti a podstatnou súčasťou všestranného rozvoja spoločnosti.

 5. Výchova a vzdelávanie

* Podpora jednotných celoštátnych štandardov vzdelania, založených na tých najlepších školských tradíciách Slovenska. Podpora vzdelávania, v ktorom kľúčovú rolu hrá rodina. Škôlky a školy pritom musia fungovať ako zmysluplný doplnok. Nič nie je pre budúcnosť dôležitejšie, ako výchova a vzdelanie detí.

* Za výchovu a vzdelanie svojich detí sú v prvom rade zodpovední rodičia. Štát im musí pomáhať pri plnení tejto úlohy. Možnosti vzdelávania malých detí majú byť prístupné, nezávisle na rodinných pomeroch.

* Vysokokvalitný vysokoškolský systém poskytne študentom primerané možnosti, podporu a starostlivosť. Návrat k osvedčeným formám štátnych skúšok a udeľovania  diplomov.

6. Energetická politika

* Stabilná koncepcia energetickej politiky, zameranej na finančne únosnú energiu. Je neprijateľné, aby za bezhlavú a nekoncepčnú politiku vlády museli pykať ľudia drasticky stúpajúcimi cenami. Zmena zákona o energii z obnoviteľných zdrojov. Je asociálne financovať dotácie na slnečnú a veternú energiu prostredníctvom cien za elektrinu. Dotácie na  energiu z obnoviteľných zdrojov by sa mali financovať z daňových príjmov štátu. Musí byť zrejmé, ako silno je ten-ktorý druh energie dotovaný.

* Energetická základňa by sa mala dobudovať a jej potenciál treba naplno využívať a nepodliehať politickým rozhodnutiam, diktovaným zo zahraničia. V súvislosti s rozhodujúcimi základnými zdrojmi na výrobu elektriny a tepla treba zhodnotiť potenciál vlastných palivových zdrojov skôr, ako by sa malo rozhodnúť o ich prípadnej likvidácii.

* Základné prostriedky na výrobu a dodávku energií pre občanov majú byť celospoločenským vlastníctvom a prevádzkovať by sa mali ako neziskové organizácie.

7. Potravinová sebestačnosť

* Slovensko je krajina so všetkými atribútmi pre možnosť zabezpečenia vlastnej potravinovej sebestačnosti, aj s potenciálom vývozu vyrobených prebytkov.

* Ochrana pôdneho, lesného a vodného fondu tak, aby sa tieto základné prostriedky nedostali do rúk zahraničným fyzickým, či právnickým osobám. Nepripustiť privatizáciu zdrojov pitnej a minerálnych vôd, ktoré musia byť celospoločenským vlastníctvom.

* Ochrániť domácich výrobcov potravín pred nekalou konkurenciou zo zahraničia.

8. Ekonomická demokracia

* Nepovyšovať kapitalistický spôsob podnikania na kapitalistický spoločenský systém.

* Umožnenie aj iných foriem podnikania: družstevníctvo, zamestnanecké spoločnosti, štátne a obecné podniky - na rovnoprávnych princípoch s kapitalistickými formami podnikania.

* Rovnoprávny prístup k peniazom pre každého, kto to potrebuje - na princípoch bezúročných štátnych úverov a pôžičiek, ako fyzickým osobám, tak aj právnickým.

* Štátne a obecné podniky, ktoré sú zriaďované a prevádzkované z verejných prostriedkov, musia fungovať, ako neziskové organizácie.

Ešte raz podčiarkujeme, že podobné požiadavky majú viaceré nové „revolučné“ strany. Práve preto sme ich uviedli v tomto článku: nie sú to totiž sny, plány a zámery iba tejto konkrétnej strany Priama demokracia, ale aj mnohých iných. Niektoré začínajú spolupracovať. Niet sa čomu čudovať – potrebujú partnerov. Ak sa viaceré zjednotia, vytvoria blok, majú väčšiu šancu prebojovať sa do parlamentu. Dokážu to? Veď uvidíme. Tak alebo inak – je veľa vecí, ktoré treba zmeniť a zlepšiť. Vieme to všetci.

Foto: autor  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,