A je to tu. Ministri vnútra krajín EÚ schválili kvóty na prerozdelenie 120 tisíc utečencov. Proti kvótam hlasovalo iba Slovensko, Česko, Rumunsko a Maďarsko. Fínsko sa hlasovania zdržalo. Poľsko naopak aj napriek dohodám vnútri V4 kvóty podporilo.
Foto: Facebook
Slovenskí politici komentujú túto udalosť. Niektorí kvóty podporili, iní sú, ako napríklad aj poslankyňa NR DR Helena Mezenská, ich odsudzujú. „Schválenie povinných kvót vnímam ako vážny zásah do suverenity štátu a porušenie základných demokratických princípov EÚ. Súhlasím s dnes prezentovaným postojom premiéra. Odmietnutie kvót je racionálnym postojom, akceptáciu imigračných vĺn a príjem rastúceho počtu rôznorodých imigrantov je riešenie dôsledkov. Nezasahuje zdroj vyvolávaného a plynúceho napätia, príčinu a jadro pretrvávajúcich nepokojov v krajinách Blízkeho Východu a Severoafrických rozvrátených štátoch. Obávam sa toho, že pokračujúca migrácia môže mať pre Európu a Slovensko fatálne dôsledky,“ prízvukuje poslankyňa v komentári na svojej facebookovej stránke.
Samozrejme, venuje sa aj iným aktuálnym otázkam. Reaguje napríklad na prerokovanie návrhu zákona o mimosúdnom riešení spotrebiteľských sporov. „Konečne bol predložený a prerokovaný návrh zákona o alternatívnom /mimosúdnom/ riešení spotrebiteľských sporov. Pokiaľ sa vytvoria adekvátne prostredie a podmienky pre subjekty, ktoré sa tejto forme riešenia spotrebiteľských sporov budú vedieť a chcieť venovať, môže byť mimosúdne riešenie sporov významnou pomôckou pre zvýšenie vymožiteľnosti spotrebiteľského práva. Zákon má isté nedostatky, ktoré jeho uplatnenie v praxi môžu znemožniť, no pokúsim sa o nápravu v druhom čítaní,“ uvádza politička
„V organizácii OMBUDSPOT sme to pri snahe vytvárať sieť mimosúdnych spotrebiteľských centier po celom Slovensku presadzovali od roku 2009. Po piatich rokoch sme sa konečne dožili posunu. Verím, že sa potrebné zmeny podarí presadiť, nech je spotrebiteľ na trhu viac chránený,“ uvádza v závere poslankyňa Národnej rady SR Helena Mezenska.
Video si môžete pozrieť tu: