asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Bielorusku sú zajtra prezidentské voľby. EÚ môže zrušiť sankcie voči tejto krajine, ak... „voľby dopadnú správne“

 Aktuality

V Bielorusku sa v nedeľu budú konať prezidentské voľby. Centrálna volebná komisia potvrdila, že všetko je pripravené. Z Bruselu odznel zaujímavý odkaz: EÚ možno zruší sankcie uvalené na túto krajiny, ale iba v prípade, ak... voľby dopadnú správne“...

09 Október
2015 19:58:18

 

Foto: Facebook

V Bielorusku z rôznych dôvodov niektorým občanom povolili odvoliť predčasne. Ako informovali zástupcovia Centrálnej volebnej komisie Bieloruska, svoju občiansku povinnosť už splnilo 18,69% voličov. Predčasné hlasovanie sa začalo 6. októbra a bude ukončené dnes. Analytici predpokladajú, že celkovo sa na predčasnom hlasovaní môže zúčastniť až do tretiny všetkých voličov.

Na najvyššiu štátnu funkciu kandidujú 4 záujemcova. Okrem súčasného prezidenta Alexandra Lukašenka je to ešte riaditeľ občianskej spoločnosti Bieloruskí kazáci Nikolaj Ulachovič, predseda Liberálno-demokratickej strany Bieloruska Sergej Gajdukevič a aktivistka hnutia Hovor pravdu Tatiana Korotkevičová.   

Pripomenieme, že súčasný prezident Alexander Lukašenko sa vo svojej funkcii nachádza už vyše 20 rokov a zvíťazil na voľbách v r. 1994, 2001, 2006 a 2010. Vyhral aj predošlé volebné preteky pred 5 rokmi, keď v spoločnosti ďalších 9 kandidátov získal 79,6% hlasov voličov.

Z Bruselu prišla zaujímavá správa: vrabce v kuloároch čvirikajú, že EÚ môže zrušiť sankcie, ktorá uvalila na Bielorusko a samotného prezidenta tejto krajiny – avšak v prípade, ak voľby dopadnú podľa predstav európskej centrály. Reuters uvádza, že rozhodnutie o zrušení sankcií môže byť prijaté už 24 hodín po voľbách – v pondelok, 12. októbra. Prispieť tomu by mala prezidentská amnestia, ktorá oslobodí bieloruských politických väzňov.

Sankcie uvalené na Bielorusko, Alexandra Lukašenka a ďalších 140 Bielorusov môžu zatiaľ zrušiť na obdobie 4 mesiacov – od konca októbra do konca februára 2016. Sankcie však ihneď obnovia, ak si v EÚ všimnú, že sa v Bielorusku popierajú ľudské práva.

Mimochodom iba pred niekoľkými dňami Európska únia zrušila sankcie, ktoré boli uvalené  na blízkeho prezidentovi človeka – bieloruského biznismena Juria Čiža. Obmedzenia na činnosť v Európe jeho dvoch spoločností – OOO Tripple a futbalového klubu Dinamo Minsk boli zavedené ešte v r. 2012. Zrušili ich kvôli tomu, že Brusel nemohol dokázať, že Čiž finančne podporuje „autoritatívnu bieloruskú moc“...  

Bieloruské média pripomínajú, že vzťahy Západ – bieloruský prezident sa zlepšili po tom, čo Alexander Lukašenko sa angažoval v urovnávaní ukrajinského konfliktu. Nie je to náhoda, že   väčšina rokovaní sa koná práve v Minsku. V júli tohto roka Brusel dva razy zmenšil sankčný zoznam bieloruských spoločností a osôb, odstránil z neho 26 ľudí a 4 firmy, ktoré patria práve Juriovi Čižovi.  

V auguste Alexander Lukašenko oslobodil z väzenia bývalého prezidentského kandidáta Nikolaja Statkeviča a ďalších 5 politických väzňov. Vtedy Brusel však odmietol zrušenie sankcií voči Lukašenkovi a viacerých bieloruských spoločností. Bieloruské média zverejňujú mnohopočetné predpovede analytikov a odborníkov – na margo výsledkov volieb a zrušenia sankcií Európskej únie.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

,