asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Spectator: „Vladimír Putin vypadá v sýrskom konfliktu ako rozhodný vodca, pretože vie, kto je jeho spojenec a kto je nepriateľ“

 Aktuality

Zaujímavý objav urobil britský týždenník The Spectator: zistil, že Rusko napriek tvrdeniam USA a mnohých európskych štátov malo pravdu ohľadom konfliktov v Iraku a Líbye, keď varovalo, že zmena režimov na Blízkom Východe prinesie negatívne výsledky.

12 Október
2015 21:33:31

 

Foto: ABACA

Novinár Owen Matthews v článku „How Putin outwitted the West“ /“Ako Putin prekabátil Západ“/,  píše, že Putin prekvapil amerického prezidenta Baracka Obamu a britského premiéra Davida Camerona. Pripomína, aké chyby urobili Američania v regióne, aké zločiny zapríčinili a prízvukuje, že vôbec nedosiahli výsledok, s ktorým počítali.

„Saddáma Husajna obesili. Stál sa preto Irak lepším miestom? Stál sa bezpečnejším? Nie.  Kaddáfího zavraždili pred divákmi. Stála sa Líbya lepšou krajinou? Nie. V súčasnosti demonizujú Asada. Nemohli sa poučiť z predošlých chýb?“ pýta sa novinár.

„Rusko malo pravdu ohľadom konfliktov v Iraku a Líbye, ale Amerika a Británia sa smrteľne  mýlili. Zmena režimov nezmení Blízky Východ k lepšiemu. Pred tým Vladimír Putin varoval už pred niekoľkými rokmi,“ pripomína Owen Matthews.

Prízvukuje, že ruský prezident nielen je presvedčený v tom, že má pravdu, ale správne /na rozdiel od Západu/ aj konal. Nesponzoroval skupiny, ktoré sa snažili zmeniť moc v priebehu  arabských revolúcií. Uznáva, že náhle rozhodnutie o zahájení vojenského ťaženia v Sýrii bolo  prekvapivým krokom ruského prezidenta.

 
„Na pozadí rezolútneho zásahu Ruska, prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron sa zdajú byť „zmätenými slabochmi. Mnohí Američania uznávajú, že Putin má silnejšie argumenty, než západní vodcovia. Počas Valného zhromaždenia OSN ruský prezident ohromil všetkých svojim vystúpením, v ktorom kritizoval Západ za podporu povstaní na Blízkom východe. Arabská jar bola katastrofa. „Namiesto triumfu demokracie a pokroku, máme násilie, chudobu a sociálnu katastrofu,“ cituje novinár Putina.


„V jeho vystúpení sa odráža svetový názor Vladimíra Putina, ktorý verí, že predvídateľnosť a stabilita sú omnoho lepšie veci ako variabilita a revolúcie. Podpora Asadovi zo strany Putina  nie je iba pokusom predbehnúť Západ, ale taktiež bojom s myšlienkou na národné protesty proti vláde. Ale ani Putinovo angažmá v Sýrii nemusí dopadnúť dobre. Ani Kremeľ nemôže  byť presvedčený, že vzdušné zásahy pomôžu Asadovi k víťazstvu. V každom prípade Putin dosiahol aspoň diplomatický úspech, keď zastavil obnovené pokusy Západu zosadiť sýrskeho  prezidenta,“ prízvukuje novinár.

Zdôrazňuje, že Vladimír Putin vypadá v sýrskom konfliktu ako rozhodný vodca, pretože presne vie, kto je jeho spojenec a kto je nepriateľ. Na druhej strane Spojené štáty a Veľká Británia bojujú nielen proti Asadovmu režimu, ale aj proti všetkým hlavným skupinám na Blízkom Východe – od Islamského štátu počínajúc  a Al-Kaidou končiac,“ dodáva.


Uzatvára svoj komentár poznámkou, že Putin svojim nečakaným zásahom preukázal  vojenskú moc Ruska a prekabátil Západ, keď urobil zo Spojených štátov a Veľkej Británie  „papierových tigrov“ a ich nerozhodnosť priviedla ku zhoršeniu situácii v Sýrii.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

,