Viaceré ruské expertné skupiny analyzovali všetky skutočnosti súvisiace so zostrelením malajzijského Boeingu vo vzdušnom priestore Ukrajiny. Kardinálne sa rozchádzajú v názoroch s holandskými vyšetrovateľmi.
Foto: Vesti.ru
Na rôzne špekulácie politikov a médií, ako aj prácu holandských vyšetrovateľov reagovalo aj ministerstvo zahraničných vecí Ruska. Stanovisko ruského diplomatického rezortu tlmočila jeho hovorkyňa Mária Zacharovová.
„Ruských expertov ešte čaká podrobne preštudovanie správy o výsledkoch technického vyšetrovania tragédie malajzijského Boeingu, podrobný komentár k tejto veci bude, pravdepodobne, následne poskytnutý. Pripomeňme si, že Rusko bolo priekopníkom prijatia rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 2166 obsahujúcej nevyhnuté požiadavky pre uskutočnenie vyšetrovania. Bohužiaľ, naše návrhy usporiadať šetrenie takým spôsobom, aby bolo transparentné, zostali nepovšimnuté,“ pripomína.
„Ruskí experti nemali možnosť prístupu ku všetkým materiálom vyšetrovania. Ako sme porozumeli, aj stanovisko ku katastrofe vypracované odborníkmi koncernu Almaz-Antej – hlavného vývojára komplexu „Buk“, bolo tiež ignorované. Holandskí kolegovia nereagovali ani na pozvanie do Ruska za účelom bližšieho zoznámenia sa s materiálmi o katastrofe Boeingu, ktoré vlastní spoločnosť Almaz-Antej,“ podčiarkuje.
„Nemôžeme ponechať bez povšimnutia skutočnosť, že bez odpovede zostali aj naše naliehavé žiadosti o poskytnutie ukrajinskou stranou pre medzinárodné spoločenstvo záznamov hovorov vojenských riadiacich letovej prevádzky, ako aj informácie o už skôr potvrdenej aktivite ukrajinských síl protivzdušnej obrany v tejto oblasti. Všimli sme si tiež podivný úkaz, že zrazu, jeden rok po začatí vyšetrovania, sa objaví informácia o nájdení trosiek rakety, ktorá, údajne, zapríčinila zničenie lietadla, a o smerovaní do oblasti katastrofy ďalšej výpravu holandských expertov za účelom zberu ponechaných na zemi úlomkov lietadla, a to aj napriek predchádzajúcim tvrdeniam, že prakticky všetky úlomky lietadla boli vyzbierané,“ dodáva.
„Východiskom z tejto situácie by mohlo byť pokračovanie vyšetrovania, primerane upraveného, s plnohodnotnou účasťou všetkých štátov vlastniacich materiály, ktoré by mohli vrhnúť svetlo na katastrofu letu MN17. My sme, samozrejme, na túto prácu pripravení,“ zdôraznila v závere hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová.