Ukrajina všetkými prostriedkami sa snaží zariadiť blokádu Krymu. Jej iniciátori zablokovali všetky 3 hraničné prechody, neustále sa vyhrážajú odpojením vody a energií a najnovšie sa rozhodli odštartovať aj morskú blokádu polostrova.
Foto: Facebook
Pre ochranu a kontrolu štátnych hraníc a za účelom zabrániť dodávkam tovarov a nákladov na Krym z územia Ukrajiny dokonca vytvorili špeciálnu medzirezortnú skupinu, ktorá má na starosti iba túto jednu – jedinú otázku – morskú blokádu Krymu. O týchto novinkách informoval hovorca Štátnej pohraničnej služby Ukrajiny Oleg Sloboďan.
„V súčasnosti nemôžeme tvrdiť, že nejaké tovary a náklady sa morskou cestou dopravujú na Krym – ako cez prístavy, tak aj cestou prekládky tovarov z veľkých lodí do malých plavidiel. Taktiež nemáme informácie, že sa morskou cestou na Krym dopravujú potraviny. Ale aj tak chceme zabezpečiť, aby sa podobné veci nestali,“ povedal pre novinárov.
Dodal, že Štátna pohraničná služba Ukrajiny, občianske združenie Medžlis, Pravý sektór, príslušníci bataliónu Azov a iné skupiny sa dohodli na tom, že spoločne budú monitorovať morské hranice s Krymom. Zabezpečia aj kontrolu hraníc za pomoci videokamier. „Situácia je absolútne pokojná. Taktiež neregistrujeme žiadne rady alebo porušenia poriadku. Situácia na všetkých hraničných prechodoch je tiež normálna. Vieme, že sa značne znížil počet nákladných a osobných áut, ktoré by sa chceli dostať na Krym alebo naopak – z polostrova na Ukrajinu,“ uviedol Oleg Sloboďan. Pripomenul aj to, že vedenie ukrajinského energetického rezortu prednedávnom pohrozilo, že odpojí jednu elektrickú trasu vedúci na Krym.
Väčšina ukrajinských médií podporuje všetky formy blokády Krymu. Niektoré však poznamenávajú, že zásobovanie polostrovu sa nezabezpečuje iba z územia Ukrajiny a v ostatnom čase Krym je stále menej závislý od Ukrajiny. Realisti preto poukazujú na to, že tie ukrajinské sankcie a blokády sú málo účinne a ich účinnosť sa rýchlo znižuje. Pesimisti predpovedajú, že o pol roka či o rok Krym už nebude potrebovať od Ukrajiny vôbec nič.