A je po voľbách. Výsledky už poznáme. Niektorí ľudia sú z nich sklamaní, iných naopak veľmi potešili a tretím je to úplne jedno – ani hlasovať sa neunúvali. Ako reagujú ľudia na výsledky volieb, čo očakávajú? Spýtali sme sa na to v uliciach Nitry.
Foto: autor
Podobné ankety robíme už roky a registrujeme, že ľudia stále otvorenejšie vyjadrujú svoje názory a postoje. Aj keď niektorí predsa sa hrajú na tajnostkárov. Aj tento raz asi desatina opýtaných odmietla komentovať výsledky volieb a svoje nálady, o niečo menší počet občanov uviedol, že voliť nebol a politika ich nezaujíma, našli sa aj takí, ktorí vyhlásili, že voliť neboli preto, že žiadnym politikom neveria, žiadne zmeny a zlepšenie neočakávajú a preto nevideli zmysel v tom, aby sa zúčastnili na voľbách.
Ale väčšina opýtaných predsa bola voliť a viac alebo menej prezradili nám svoje pocity, nádeje a zhodnotili výsledky volieb. Svoje postoje a názory nám porozprávalo 23 obyvateľov a návštevníkov mesta pod Zoborom – zo širokého okolia. Podarilo sa nám porozprávať s občanmi z okresov Nitra, Topoľčany, Nové Zámky a Komárno. Snažili sme sa opýtať rovnaký počet ľudí v mladom, strednom a staršom veku, ako aj približne rovnaký počet mužov a žien. Niektoré z týchto odpovedí, ktoré dnes odzneli v centre Nitry, prezentujeme aj našim čitateľom – povedzme, tie najzaujímavejšie.
Ján: „Volil som Kotlebu. A koho iného by sa dalo? Jediné on môže niečo zmeniť. Uvidíte, že to v parlamente roztočí. Teraz ani ľavica, ani pravica nebude mať prevahu a Kotleba bude rozhodujúcim elementov v parlamente. A po 4 rokoch bude mať väčšinu.“
Anna: „Som ľavicovo orientovaná a tak mi vyšla jediná možnosť... Hmm, spokojnosť? Bude to riadna mela...“
Márta: „Výsledky volieb ma neprekvapili. Ľudia sú nespokojní s ekonomickou situáciou, v ktorej sa nachádzajú, a tužia po zmene. To je asi dôvod, prečo sa do parlamentu dostali strany, ktoré sú prekvapením. Vidno, že mladí ľudia nechcú SMER, chcú niečo nové a Kotleba je volený kvôli jeho politike zameranej proti Rómom a proti utečencom. SNS sa očistila od Slotu a preto sa k nej jej voliči vrátili. Kollár a jeho rodina je volený, lebo ľudia vedia, že je bohatý a myslia si, že on už kradnúť nepotrebuje. Okrem toho mal dobru kampaň.“
Mária: „Ja som volila Kotlebovu stranu a zakrúžkovala som v jeho strane iba č.6 Milana Uhríka. Čo čaká Slovensko po voľbách? Ak sa SMERu nepodarí vytvoriť vládu so SNS, tak zlepenec, ktorý vytvorí opozícia, bude nestabilný, a predpokladám, že môže dôjsť k predčasným voľbám. Myslím si, že účasť Kotlebu v parlamente poškodí obraz Slovenska v očiach sveta. V našom okrsku prišlo voliť z 1221 voličov 724 ľudí. Smer získal 323 hlasov a to je po prvý raz, čo nezískal viac ako polovicu v mojom okrsku. na 2.mieste bola SNS - 86 hlasov a na 3.mieste Kotleba - 81 hlasov.“
Igor: „Výsledky volieb určite všetkých prekvapili. Aj relatívne vysokou voličskou účasťou. Voliči dali svojimi hlasmi najavo, že v parlamente sa už nechcú pozerať na "staré tváre". Viď - výsledok KDH. Politici, ktorí sa už videli byť víťazmi, doplatili na svoju aroganciu a nadutosť. Prekvapením je totálne fiasko SMERU-SD, ale najmä úspech šoubiznisového OTCA Borisa Kolára, ktorého ľudia volili z recesie, no a totálnym prekvapením je výsledok Mariána Kotlebu, ktorého počas jeho predsedovania v bystrickej župe ignorovali politici aj médiá. Ani táto ignorancia ľuďom nezabránila, aby doň vložili nádej na zlepšenie svojho života. SMER-SD určite nebude mať s kým zostaviť vládu. Je zaujímavé, že voliči neocenili ani dotiahnutie veľkých investorov ako Jaguar Land Rover, ani cestovanie študentov a seniorov vo vlakoch zadarmo, ani zníženie DPH na potraviny, ani plynové vrátky. Môj hlas patril SNS. Táto strana ma zaujala svojím volebným programom a myšlienkou ako pomôcť k rozmachu cestovného ruchu a termálnych prameňov.“
Jozef: „Volil som stranu SMER. Nastala tu patová resp. matová situácia? Reakcia Londýna bola v noci. Veľvyslanec v noci navštívil pána Fica . Bola to neistota pre investície v Nitre? Zlyháva aj dôvera nášho budúceho európskeho predsedníctva?“
Štefan: „Ja si myslím, že teraz už parlament neschváli nič. Lebo do parlamentu sa dostala spustu ľudí, ktorým ide len o seba a mnohí z nich sú veľmi majú radi sami seba. Podľa stoličiek, koľko dostala každá strana, tak sa tam 4 roky nič neodhlasuje. Fico nebude asi schopný zostaviť vládu, lebo si mnohý budú klásť podmienky, ktoré nebudú ani splniteľné. Bude to len obyčajný cirkus. Možno som staromódny, ale keď ma v parlamente väčšinu jedna politická strana, vždy sa nejaké zaujímavé zákony schvália, ale takto to bude sa osočovanie a vykrikovanie - no jednoducho grc. Myslím si, že sa bude opakovať scenár ako za Mečiara. Nikto nepôjde do vlády z Ficom a opozícia sa nedohodne nikdy. Je toho veľa, čo by sa dalo povedať, ale toto je podstatne. Mne je jedno, kto bude vládnuť, len je pre mňa dôležite, aby bola vláda a parlament funkčné .Napr.: dám otázku - čo si myslite - Matovič bude rozmýšľať ako politik, alebo bude útočiť na Fica, lebo Fico urazil jeho ješítnosť. (Poznám Matoviča osobne ), Ja si myslím, že Matovič je tak ješitný, že cele 4 roky, čo bude v parlamente, tak sa bude snažiť osobne útočiť na osobu Fica a to mi, verte pani, to už nie je politika.“
Pavol: „S výsledkami volieb v našej obci panuje vcelku spokojnosť. Účasť vo voľbách 72,13% je slušná. Zvíťazil SMER-SD s 206 hlasmi, za ním KDH so 112 hlasmi a tretia skončila SNS 61 hlasov. Čo sa týka celoštátnych výsledkov, to už je horšie. Očakávali sme vyššie percento SMERu aj KDH. Kladieme si otázku: ,,Kto a hlavne s kým" zostaví vládu. Bude stabilná, rozhádaná, či aká vlastne?! Uvidíme. Ale z toho, čo máme v parlamente po voľbách, ja osobne verím SMERu a SNS. Uvidíme.“
A na záver, ako sa hovorí – jednou vetou: krátke poznámky voličov:
„Čo sme si zvolili, to máme.“
„Veľmi ma trápi prepad KDH a kresťanských strán všeobecne.“
„Toľko voľnomyšlienkárov na jednej kope je príliš silná káva.“
„Aj pán Kotleba patrí do parlamentu.“
„Kto sa teraz postará o obyčajných ľudí? Nemám na mysli Matovičovcov.“
„Že kresťanské Slovensko................!!!“
„Čo zas vzíde z tohto mišungu? Mali by sa k nám prísť učiť Amerikáni, koľko máme na Slovensku politických strán a oni len dve. A ani s tým si nevedia poradiť.“
„Ďakujeme učiteľom a sestrám za ,,volebné výsledky." Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Aby sa vám to nevypomstilo.“
„Ešteže máme Kollára! Dúfam, že naštartuje babyboom! Na iné nemá!“
P. S. Nuž, vážené dámy a pani, voľby odhrmeli, odhrkotali, nastáva druhé dejstvo celoľudovej tragikomédie: hry na zostavenie vlády – bude to ešte veselo! Vypočuli sme si Hlas ľudu – Hlas boží. Amen...






















