Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na tlačovej konferencii vo Viedni porozprával novinárom o sérii rokovaní s kolegami z iných štátov a o bilaterálnom stretnutí s americkým kolegom Johnom Kerry.
Foto: YouTube
„Dnes sme mali vo Viedni dlhý deň. V sérii rokovaní sa uskutočnilo bilaterálne stretnutie s americkou delegáciou na čele so Štátnym tajomníkom USA Johnom Kerry. Prediskutovali sme prípravy na zajtrajšie podujatie – riadne zasadnutie Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie. Diskutovali sme predovšetkým o konkrétnych krokoch nevyhnutných na splnenie už skôr prijatých v rámci tohto formátu rozhodnutí, schválených Bezpečnostnou radou OSN.
Rozhodnutia sa vzťahujú na tri smery našej spoločnej práce: dosiahnutie konsolidácie v otázke zastavenia vojnových akcií, ďalšie opatrenia na zlepšenie poskytovania humanitárnej pomoci blokovaným oblastiam a, samozrejme, pokračovanie politického procesu. Zdôraznili sme nevyhnutnosť vyslania signálu k tej časti opozície, ktorá sa snaží predkladať ultimáta a formulovať predbežné podmienky.
Informovali sme našich amerických partnerov o skutočnosti, že po príchode do Viedne sme mali stretnutie s konštruktívnou opozíciou – tzv. Moskovsko-Káhirskou skupinou, Skupinou z Hmeymímu a zástupcami Kurdskej strany Demokratickej únie, ktorých zatiaľ niektorí členovia ISSG nechcú zapojiť do rokovacieho procesu. Mám na mysli predovšetkým Turecko. S touto opozíciou sme mali pozitívny rozhovor, majú zaujímavé idey ohľadne uskutočnenia politických reforiem, prípravnej práce na novej ústave, o voľbách.
Tieto myšlienky už predložili osobitnému vyslancovi Generálneho tajomníka OSN pre Sýriu Steffanovi de Misturovi na rozdiel od radikálnej opozície - tzv. Riyadh Group, ktorá len vyžaduje okamžité vyriešenie tzv. „problému Asada“ a odmieta ďalšie rokovania bez vyhovenia požiadavky. Vycítili sme, že naši americkí kolegovia chápu dôležitosť zaručenia dôsledného vykonávanie všetkých dohôd, vrátane nevyhnutnej prítomnosti všetkých predstaviteľov opozície na rokovaniach s delegáciou Vlády SAR. Uvidíme, ako sa zajtra rozvinie diskusia v ISSG.
Samozrejme, že sme hovorili o projekte záverečného dokumentu. Rusko a Spojené štáty sú spolupredsedami ISSG. Zajtra, pravdepodobne, budeme schopní spoločne ponúknuť ostatným členom tejto štruktúry našu predstavu o výsledkoch zajtrajšieho stretnutia. Okrem toho dnes bolo stretnutie, venované problému Náhorného Karabachu. Bola to iniciatíva americkej strany. Sme spolu s USA a Francúzskom spolupredsedami Minskej skupiny OBSE.
Dnes prezidenti Arménska a Azerbajdžanská spolu s tromi spolupredsedami (Rusko a USA boli zastúpení ministrami zahraničia a Francúzsko - prvým námestníkom ministra zahraničných vecí) diskutovali o problémoch, ktoré je treba riešiť v súvislosti s násilím, ktoré vypuklo minulý mesiac. Zhodli sme sa presadzovaní dodržovania prímeria, zastavenia paľby v podobe, ktorá sa dosiahla dohodou v 1994-1995.
To bude deklarované v spoločnom vyhlásení troch krajín – spolupredsedov. Bolo dohodnuté, že OBSE sformuluje konkrétne kroky, ktoré umožnia vyšetrovať incidenty na línii kontaktu, že OBSE bude nápomocné pri riešení problému nezvestných osôb a že v júni prezidenti Azerbajdžanu a Arménska si dohovoria termín a miesto ďalšieho stretnutia na ktorom, s prihliadnutím na skôr dosiahnuté v rámci politického procesu výsledky, budú postupovať v práci na harmonizácii parametrov definitívneho urovnania problému Náhorného Karabachu,“ povedal ruský minister zahraničia.
Otázka: Akým bolo napätie počas dialógu medzi hlavami Arménska a Azerbajdžanu? Je možné dosiahnutie záverečného kompromisu medzi nimi?
Sergej Lavrov: Kompromis je vždy možný. Prinajmenšom, ak by taká možnosť neexistovala, Rusko, USA a Francúzsko by sa prestali ňou zaoberať. Naším cieľom je zavŕšiť túto vec, aby bol možný posun k úplnému urovnaniu konfliktu. Pravdepodobne, vzhľadom na pomerne napätú situácia medzi stranami, bude sa musieť postupovať etapovite. Možnosti zosúladenia parametrov prvej etapy urovnania existujú. Boli formulované v rámci ruského prostredníctva konaného v súlade s bežnými postupmi spolupredsedov a získali podporu našich francúzskych a amerických partnerov. Dúfame, že arménski a azerbajdžanskí vyjednávači budú naladení na dosiahnutie kompromisu. Všestranne podporíme tento proces.
Otázka: Mohli by ste povedať niečo konkrétnejšie o Riyadh Group? Existuje možnosť ich ovplyvnenia a aktívnejšieho zapojenia do procesu vyjednávania alebo také „orientálne trhovisko“ bude pretrvávať?
Sergej Lavrov: Spolu s Američanmi, ako som už povedal, sme spolupredsedovia ISSG. 9. mája bol publikovaný ďalší spoločný rusko-americký dokument, ktorý obsahuje naše a americké záväzky. Vzhľadom k deľbe práce, sme sa zaviazali pokračovať a zintenzívniť prácu s vládou SAR, a Američania prijali ďalší záväzok zosilniť prácu s opozíciou a s tými zahraničnými partnermi, ktorí túto opozíciu určitým spôsobom podporujú. Diskutovali sme o neodkladnosti prerušenia kanálov prikrmovania teroristov, najmä cez sýrsko-tureckú hranicu. Už sme pochopili nutnosť takého konania. Niektoré z týchto dohôd predpokladajú vplyv na všetky opozičné skupiny, aby sa vo svojej činnosti riadili ustanoveniami rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Rezolúcia uvádza, že rokovania musia prebiehať medzi vládou SAR a celým spektrom opozičných síl bez predbežných podmienok, že sami Sýrčania budú rozhodovať o osude svojej krajiny. Týmto sa eliminujú všetky možné predbežné podmienky a ultimáta. Máme čo do činenia s Riyadh Group, ako aj ďalšími opozičnými skupinami, ale rozhodujúci vplyv na túto Group majú iné strany, ostatní členovia ISSG, vrátane Američanov. Prijali príslušné záväzky. Uvidíme, ako sa im bude dariť ich vykonávať.“
Video si môžete pozrieť tu: