asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Jablká a hrušky rakúskych volieb, krajná pravica, Kotleba, banderovci, veteráni Waffen-SS, UPA, OUN a iné

 Aktuality

Celá európska demokracia oslavuje! Hofburg neskončil v rukách krajnej pravice. Novým rakúskym prezidentom sa stane Alexander Van der Bellen. O krôčik zvíťazil nad kandidátom, z ktorého celá EÚ bola mimoriadne nervózna...

28 Máj
2016 22:38:08

 

Foto: Facebook

Ahoj, Jožo. Prečo si v športovom oblečení? To sú ešte dozvuky majstrovstiev sveta v hokeji? Ale veď sa už pred dvoma týždňami skončili.

Nie, išlo o inú súťaž. Fandil som jednému kandidátovi v rakúskych voľbách.

Aha, bol to mimoriadne napínavý súboj. A ktorému kandidátovi si fandil?

Tomu, ktorý prehral... A mnohí hovoria, že voľby boli zmanipulované. Víťaz získal o štipku viac ako 50 percent hlasov a porazený kandidát o pár desiatok percenta menej. Štatistici tvrdia, že o novom rakúskom prezidentovi rozhodol rozdiel 31 026 hlasov. Vyhral 72-ročný Van Der Bellen. Neviem, aj v Rakúsku potrebujú na čele štátu dôchodcov? Na druhej strane sa celá Európa triasla z Hofera, ktorý kandidoval za Slobodnú stranu Rakúska, a už dávnejšie jeho strane dali nálepku populistickej krajnej pravice. Ale podľa mňa to nie je zle. Navyše má iba 45 rokov. Je ešte dosť mladý, ale už dostatočne skúsený. Nerozumiem tým Rakúšanom.

Ale veď nešlo o vek, ale o politické názory a postoje. Rakúšania si nezvolili pravicového radikála, ale triezveho politika. Nerozumieš Rakúšanom? Ale aj na Slovensku sú ľudia, ktorí im rozumejú. Čo napríklad povedal náš minister zahraničia Miroslav Lajčák, mimochodom potenciálny šéf OSN? „Nakoniec s istou neskrývanou úľavou sme si vypočuli nášho rakúskeho kolegu, že vyhral kandidát s podporou Zelených Alexander Van der Bellen a dá sa povedať, že Rakúsko sa vyhlo tomu, aby sa stalo prvou európskou krajinou, kde sa predstaviteľ extrémistickej politickej strany stal hlavou štátu.“ To povedal. Stručne a jasné. Úplne s tým súhlasím. A ty asi nie?

No určite nie. Čo už ten dedko brežnevského veku urobí pre Rakúsko? Bude to obyčajná babka, ktorá bude poslúchať Brusel, Berlín, Paríž a samozrejme Washington. Myslím si, že Rakúšania si toto určite neželajú. Prinajmenšom, polovica, ktorá hlasovala za Hofera.

Pozri sa. Situácia v EÚ je komplikovaná. Kríza, sankcie, migranti a iné radosti života. A aj náš minister priznal, že nárast extrémizmu je hlbší fenomén a je faktom, že ľudia prestávajú veriť štandardným stranám. Ale sú predsa nejaké mantinely. Určite by nebolo dobre, keby vyhrala krajná pravica. Čo povedal Lajčák? „Ľudia prestávajú mať dôveru k štandardným politickým stranám. Možno aj preto, že nemajú pocit, že hovoria ich jazykom a utiekajú sa k tým, ktorí im sľubujú, že vyriešia ich problémy rýchlo a bezbolestne.“ Ale sú to všetko populisti a klamári. Nič dobre neurobia.

Nesúhlasím. Faktom je, že prezidentská kampaň rozdelila Rakúšanov na dve časti – prakticky rovnaké. Chýbalo iba pár hlasov – a vyhral by Hofer. Má jasný postoj. Je to razantný odporca imigrácie. Možno je trochu radikálnejší, ale v Európe, ale aj u nás, tých ľudí, ktorí sa vyjadrujú jasnejšie, nekľučkujú, snažia sa realizovať pronárodnú vlasteneckú politiku, považujú za nacionalistov, radikálov a dokonca za fašistov. Tak v tom naši demokrati a liberáli majú obrovský mišmaš. Fašizmus a nacionálsocializmus je to niečo iné.

V Rakúsku, ako v každej inej krajine, je zvláštna osobitná situácia. Predošlé vlády tam sľubovali reformy, hlavne v priebehu ostatných 10 rokov, ale príliš toho neurobili. Samozrejme, verejnosť je rozčarovaná a frustrovaná. Kým pred niekoľkými rokmi by tam takmer nik nepodporil takú ultrapravicovú Stranu slobodných, v súčasnosti ľudia hľadajú iné varianty – alternatívu tradičným stranám. Lenže je to otázne, či by iná, neštandardná strana urobila to lepšie, ako tradičné strany: ako v Rakúsku, tak aj u nás.

Výsledky rakúskych prezidentských volieb odrážajú obrovské spoločenské zmeny a túžbu obyvateľstva po zmenách. Presne ako počas našich parlamentných volieb. Aj u nich, aj u nás ľudia sú rozčarovaní skorumpovanými a lenivými politikmi, ich amaterizmom, klamstvami a hlúposťou. Preto už neveria štandardným stranám. Plus tie štandardné strany sem púšťajú milióny migrantov, ktorí zničia Európu. Preto im neveria a chcú nových ľudí na čele štátu.

Fajn, nech si volia nové strany – ale odtiaľ potiaľ. Sú predsa určité mantinely. No neviem si predstaviť, čo by bolo s Európou, keby v Rakúsku vyhral Hofer, v Nemecku Pegida alebo Vagenknehtová, vo Francúzsku Le Penová, v Maďarsku Jobbik a u nás Kotleba. Tak to by sme mohli starú dámu Európu prežehnať a pochovať.

Ani náhodou. Ako všetci slintaví demokrati mýliš si jablká a hrušky. Trochu razantnejších, otvorenejších a vlasteneckých politikov považujete za nacionalistov a fašistov. Ale ozajstných fašistov tolerujete a zatvárate oči, tvrdíte, že neexistujú. V slobodných demokratických a bohabojných pobaltských štátoch stále oslavujú veteránov Waffen SS, ale také Rusko, ktoré bojovalo proti fašistom a oslobodilo pobaltské štáty, považujú za okupanta a agresora.

Nepreháňaj. Pobaltské štáty sa nehlásia k nacionalsocialistickej alebo fašistickej ideológii. To, že majú problémy s Ruskom, ešte neznamená, že podporujú fašizmus.

A čo tie pamätné slávnosti a ospevovanie veteránov Waffen SS, čo tie fakľové prevody? Mimochodom, celý slobodný demokratický svet podporuje Ukrajinu, kde takisto s fakľami pochodujú neonacisti, vedenie štátu za národných hrdinov považuje fašistických „spolupracovníkov“ a masových vrahov – Banderu, Šucheviča a iných. Dodnes tam ospevujú zločinecké jednotky UPA a OUN, ktoré vyvraždili stovky tisíc ľudí. Veď samotné najpopulárnejšie heslo na Ukrajine „Sláva Ukrajine – hrdinom sláva!“ je o tých „hrdinoch“ – z UPA, OUN a pod. Ale celý demokratický svet si to nevšíma. Prečo? Nechce si to všímať.

Netvrdím, že nie sú menšie nezrovnalosti, ale stále to preháňaš. Ten demokratický svet, na ktorý nadávaš, iba nechce, aby sa k moci dostali radikáli, typu Hofera, Kotlebu, Jobbika, Pegidy, Marine Le Penovej a pod., lebo potom nevieme, ako by sme dopadli. Myslím si, že by sa to skončilo zle. A neporovnávaj to s Pobaltskom a Ukrajinou.

A prečo nie?! Veď to všetko máte postavené na hlavu! Pobaltskí a ukrajinskí nacionalisti sú dobrí a sú to nevinné ovečky? Fajn. A čo by ste všetci povedali, keby nacionalisti, radikáli a ako ich nazývate „fašisti“ robili to isté, ako tie dobré duše a bohabojní občania v Pobaltsku a na Ukrajine? Akoby reagovali vo Washingtone, Bruseli, Berlíne a Paríži, keby Le Penová, Kotleba a Hofer zvolali svojich priaznivcov, podpálili pneumatiky pred prezidentským palácom každý vo svojom hlavnom meste, hádzali na policajtov molotové koktaily, potom vyhodili vládu a prezidenta a na pódiu pred prezidentským palácom obyčajným hlasovaním pár tisíc ľudí si zvolili novú vládu svojej krajiny... Uznal by celý demokratický svet na čele s Washingtonom takú vládu? Určite nie. Ale kyjevskú vládu vytvorenú podobným spôsobom uznal... Zasa je tu dvojitý meter a trojité štandardy. Takže je to otázka, kto je ozaj fašista...

A čo tu zasa trepeš o dvojitom metre? Kedy na Západe alebo za oceánom tvrdili, že musí byť nejaký dvojitý meter? Sú celosvetové štandardy a nie je žiaden dvojitý meter.

Ale určite je! Mali sa ti to, čo som povedal? No dobre. Aspoň jeden príklad za všetky. Všeľudové referendum na Kryme rozhodlo, že polostrov sa vrátil do Ruska. Je to kriminál, škandál, agresia! Ale 15 rokov predtým zbombardovali Juhosláviu, odtrhli od krajiny obrovský kus a vytvorili nový štát, ktorý tam predtým nikdy neexistoval. A celý demokratický svet  tlieskal  – je to slobodné, demokraticky, tak to má byť! Ani to nie je dvojitý meter?

Teraz ty si mýliš jablká a hrušky. V Kosove likvidovali Albáncov, preto demokratický svet zasiahol. Iné východisko nebolo. Ale na Ukrajine, na Kryme iné východisko bolo.  

Aké? Veď už v novembri 2013 v Kyjeve dáv reval „Moskovčanov na nože!“ A keby sa Pravý sektor a podobné „demokrati“ dostali na Krym? Vieš, čo by sa stalo? Potom by tá vojna, ktorá beží na Donbase, bola slabým odvarom: na Kryme by pozabíjali nie stovky, ale státisíce ľudí!  Aha, referendum je to podľa teba zle, ale bombardovanie suverénneho štátu je v poriadku? Fajn, keď hovoríš, že neexistuje dvojitý meter, tak potom to, čo robí jeden, môže urobiť aj druhý. Tak potom aj Rusi by mohli urobiť to, čo urobili Američania?

No a čo také by urobili Rusi, čo urobili Američania? Kto im zakazuje robiť to isté?

Robíš srandu? To by sa celý tvoj slobodný a demokratický svet postavil na parohy!.. Fajn, Srbi boli zlí, Američania ich zbombardovali. Ale teraz to otočíme. Spojené štáty už dlhšie sa hašteria s Venezuelou, Brazíliou a pod. Fajn, to sú tie zlé štáty – treba ich bombardovať! Tak priletia ruské bombardéri a zbombardujú Venezuelu a Brazíliu, odrežú tam kúsok územia a vytvoria nové štáty – napríklad, pre utláčaných domorodcov Indiánov. To sa nikomu v celom svete nemôže prisniť ani v tom najhoršom sne, však? To sa nikdy nestane. Ale Američania mohli bombardovať krajinu v centre Európy a celá demokratická „slobodná“ Európa sa usmievala a prikyvovala: „Takto má byť, je to správne...“ A keď bude treba, Američania zasa budú niekoho bombardovať – v Európe, v Ázii, v Latinskej Amerike. A zasa celý demokratický svet im bude tlieskať. A zasa povieš, že neexistuje dvojitý meter?!..

Vieš čo, tak sa nedohodneme. Ty si tiež extrémista a radikál. Nie si náhodou členom Ľudovej strany Naše Slovensko? Na teba by mala posvietiť polícia. Veď vyzeráš ako normálny človek, ale rozprávaš také bludy! Zasa si bol na nejakom mítingu?

Nie som členom žiadnej strany a nerozprávam bludy. Na rozdiel od väčšiny zaspatých a pribrzdených občanov Európy začal som rozmýšľať, až ma praskala hlava. Ale snažím sa byť objektívny, obhajujem pravdu a nepoužívam dvojitý meter – na rozdiel od tvojich demokratických politikov, analytikov a „akože slobodných“ médií a štandardných politických strán. Mám toho už po krk. Stará dáma Európa potrebuje zmeny. Ale starí ošúchaní politici to už nedokážu. Preto treba urobiť „výberové konanie“. Dúfam, aj ty na to prídeš – ako aj ostatní. Možno ti to trochu potrvá, ale určite na to prídeš: pravda je pravda... 

Myslí si svoje, ale ja si myslím svoje.  Budúcnosť ukáže, kto z nás mal tu pravdu.    

No tak v tomto s tebou dnes výnimočne súhlasím. Budúcnosť ukáže. A určite potvrdí to, čo tvrdím dnes: všetci majú rovnaké práva, ale aj rovnaké povinnosti. Nik na tejto planéte nie je vyvolený, nie je pánom, ani žandárom. Pre nikoho neplatí dvojitý meter a trojité štandardy. Trochu skôr alebo neskôr na to viacerí prídu. A potom budeš zízať, ako sa to všetko zmení. Potom sa zistí, kto je ozaj demokrat a kto je fašista. Vzduch sa vyčistí, uvidíš...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 745x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1423x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1317x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1720x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,