asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA. Čo budeme robiť, ak Veľká Británia vystúpi z Európskej únie? Pôjdeme na pivo

 Aktuality

Celá EÚ stojí na parohoch: krízy, sankcie, migranti a navyše vo Veľkej Británii sa bude konať referendum o zotrvaní alebo vystúpení z EÚ, ktoré sa uskutoční 23. júna. Viacerí európski politici a ekonómovia bijú na poplach. Ozaj je to také desivé?..

11 Jún
2016 19:25:18

 

Foto: Facebook

Ahoj, Jožo. Čo budeš robiť, ak sa o 10 dní Briti rozhodnú, že vystúpia z EÚ?

Akože čo? To je otázka! To isté, čo aj každú nedeľu – pôjdem na pivo.

Ale ako sa zmení tvoj život? Čo urobíš, ak Briti predsa zostanú v Európskej únii?

Aj tak pôjdem na pivo. V každom prípade pôjdem na pivo. Prečo by som musel meniť zvyky kvôli nejakým Britom? A ako by to malo ovplyvniť môj život? Nijako. Čo som – politik, veľkopodnikateľ, oligarcha alebo nedajboh prezident? Zostanú Briti v EÚ či nezostanú, aj tak si dám svoje pivo. Samozrejme, pre istú, ale veľmi úzku garnitúru ľudí niečo sa zmení, ale pre drvivú väčšinu obyvateľov Európy tie britské šarapaty sú vlastne fuk – ani si to nevšimnú.  

Ale mnohí politici, analytici a média sú v šoku a predpovedajú, že nastane katastrofa.

Aha, naznačuješ, že dôjde ku katastrofe, keď Veľká Británia predsa zostane v únii?

Prosím ťa. Tie tvoje žartíčky! Samozrejme, že nie. Všetci sa obávajú, že nastanú zlé časy, ak Briti odídu: hospodárska kríza, nezamestnanosť, inflácia a pod.

Hádam, až také zlé to nebude. Myslím si, že to preháňajú. No a čo, keď odídu? Veľa sa zmení? Ako ľudia predtým cestovali do Anglicka, tak aj budú, nepreruší sa obchod a ostatné vzťahy – prečo by? A kto sa vlastne viac obáva odchodu – Európania alebo samotní Briti?

Je to zložitejšie. Jasné, že sa Európania boja. Tie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že v samotnej Veľkej Británii je to tak pol na pol. Ale vláda kategoricky nechce na odchod ani pomyslieť? Čo povedal Cameron? „Ja túto krajinu vášnivo milujem. A hovorím, že ak niekto svoju krajinu miluje, tak nechce poškodzovať jej ekonomiku. Ak Británia zahlasuje za odchod z EÚ, naša ekonomika utŕži ranu a potenciálne sa môže dostať do recesie”, povedal. A asi britský premiér vie, čo hovorí. Nechce „rozvod“.

No a čo s tým máme my? Nech si Briti zachraňujú kožu ako chcú. Nás to príliš neovplyvní. Zostanú – nezostanú, pre nás je to takmer jedno. Nemusíme z toho robiť kovbojku.

Ale určite to ovplyvní aj nás. Nie náhodou napríklad aj celá V4 podporuje zotrvanie Británie v EÚ. Na summite v Prahe sa na tom zhodli predsedovia vlád Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Tvrdili, že iba tak môže Európa zvládnuť neľahké výzvy, ktoré ju čakajú. A tých výziev je viac. Určite nik nechce, aby sme mali obrovské problémy. 

Jaj! No keď to podporila V4, tak teraz Briti z EÚ určite nevystúpia – ako inak?

Všetko berieš na ľahkú váhu. Napríklad náš premiér to vidí inak. Hovorí, že akýkoľvek výsledok britského referenda o vystúpení z Európskej únie skomplikuje naše predsedníctvo v EÚ. Povedal, že ak Briti nevystúpia, budeme musieť okamžite realizovať dohodu medzi Veľkou Britániou a EÚ. Ale ak vystúpia, ani Pán Boh nevie, čo bude, pretože nepoznáme procedúry, čo to všetko bude znamenať a my budeme predsedajúcou krajinou. To povedal. Dodal, že sa v duchu modlí, aby Briti nevystúpili.

Nevedel som, že pán premiér je taký príkladný kresťan – katolík. Modlí sa... Nuž, keď sa náš premiér modlí za Veľkú Britániu, tak o ten ostrovček nemám obavy. Neodpláva preč...

To nie je také isté. Ty to nechápeš. Ak by Briti odišli, hneď sa mnohé veci skomplikujú začínajúc hospodárskou spoluprácou, pracovnými príležitosťami, obchodnými aktivitami a migrantskou krízou. Pán premiér si to presne všimol a povedal: „Som preto realista, nestaviame si žiadne vzdušné zámky, máme svoje predstavy, ale budú ovplyvnené týmito vonkajšími faktormi.” No a Veľká Británia je to vonkajší faktor ako hrom. Môžeš sa posmievať, ale jej odchod aj nám narobí veľa starostí – určite.

Neviem, dokonca Národná banka Slovenska tiež skalkulovala možné negatívne dopady pre Slovensko, ale nevyzerá to bohvieako hrozivo. Ani pre samotnú Veľkú Britániu. Spočítali, že by v takom prípade rast britskej ekonomiky mohol spomaliť do roku 2020 kumulatívne o viac ako 3 %. Na druhej strane priamy vplyv na našu ekonomiku by nebol príliš veľký, keďže zo Slovenska smerujú do Británie iba 4 percentá nášho vývozu. Je to niečo iné ako Nemecko...

Áno, ale experti tiež prízvukujú, že väčší by bol nepriamy dosah spôsobený znížením ekonomického rastu v eurozóne. Negatívne by pôsobila aj celková neistota. Do roku 2020 by teda takýto scenár mohol znamenať, že slovenská ekonomika by rástla pomalšie o 0,3 percenta%. To by mohlo znamenať stratu približne 5 tisíc pracovných miest. Ceny by mohli zdražieť navyše o 0,4 %. Tie ceny by sme nejako prežili, ale 5 tisíc nezamestnaných navyše v súčasnej situácii – je to dosť nepríjemná páka.

Je, ale zasa nie je to žiadna katastrofa. Ide tu skôr o politiku, ako o ekonomiku. Keď z Európskej únie utečie taký mamut, ako Veľká Británia, znamenalo by to, že nie je všetko v poriadku v kráľovstve Bruselskom a to by aj iné štáty mohli sa poobzerať po lepšej ceste, ako vláčiť spoločný voz v Európskej únii. A keďže Anglosasi sa držia spolu, to by už aj vzťahy Bruselu, Berlínu či Parížu s Washingtonom neboli také priateľské.

Keď sa zamyslíš, tak nájdeš ešte veľa negatívnych vecí. Preto hovorím, že sa modlíme spolu s pánom premiérom, aby Veľká Británia z únie nevystúpila.

Radšej si dám poldeci na zdravie obyvateľov Britských ostrovov a nech sa im darí – v každom prípade, či už vystúpia z EÚ alebo nie. Možno nastanú komplikácie, ale žiadna katastrofa. Namiesto Veľkej Británie by potom do únie mohli prijať Turecko alebo Ukrajinu – bude to sranda! Pozri sa, my to neovplyvníme, nech Britov z toho bolí hlava. O 10 dní sa dozvieme, ako sa rozhodnú a potom sa dá lepšie kalkulovať – čo bude a ako. Nech sa z toho trasú kolená politikom, ale ja si svoje pivečko na britské referendum aj tak dám...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Čaputovej sa plní túžba...

 

Kto by sa bál zomierať, keď tu máme Čaputovú? Túžba sa plní. Ľudia sa neboja zomierať na vakcínu, ...

📅13.01.2022 0 1281x 👤slavo
,