asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinská odplata Poľsku: Poľský parlament označil Volyňský masaker za genocídu – ukrajinský parlament odklepne rezolúciu o genocíde Ukrajincov Poliakmi

 Aktuality

Kancelária Najvyššej rady Ukrajiny zaregistrovala návrh poslanca Olega Musija: v rámci dosť pikantnej rezolúcie žiada priznať konanie poľského štátu voči Ukrajincom v rokoch 1919 – 1951 za genocídu. Uvádza sa to na portálu ukrajinského parlamentu.

05 August
2016 18:34:11

 

Foto: Facebook

„Násilné popoľšťovanie, pacifikácia, deportácia a fyzická likvidácia obyčajných obyvateľov – Ukrajincov Východnej Halicie, Volyni a Zakerzónska – to je cieľ reálnej protiukrajinskej štátnej šovinistickej politiky Poľska v prvej polovici minulého storočia,“ uvádza sa v projekte tejto rezolúcie.

Svoju iniciatívu Oleg Musij spropagoval aj na vlastnej facebookovej stránke. „Pravda musí byť dostačujúca. Pravda nesmie byť krivdou. Ponaučenie z histórie, z dejín musí byť vštiepené každému. Bude to svojrázne očkovanie proti tomu, aby sa tieto udalosti nezopakovali v budúcnosti,“ zdôraznil Musij.

Ukrajinské média pomerne otvorene komentujú túto novinku a nik nepochybuje o tom, že je to prudká reakcia na rozhodnutie poľského parlamentu, ktorý Volyňský masaker uznal za genocídu ukrajinskej armády a ozbrojených dobrovoľníkov na Poliakoch a odteraz dátum 11. júl bude pamätným dňom v Poľsku, keď si Poliaci budú spomínať na obete ukrajinskej genocídy v r. 1943 – 1945.

Ešte pred pár dňami ukrajinské ministerstvo zahraničia uviedlo, že taký prudký obrat vo vzťahoch Ukrajiny a Poľska, keď susedné Poľsko vyhlásilo, že Ukrajinci páchali genocídu na Poliakoch, sa nedá nechať bez povšimnutia a že Najvyššia rada Ukrajiny by mala reagovať príslušným spôsobom. Odvetná reakcia sa dostavila dosť rýchlo.   

Vo svojom návrhu rezolúcie o genocíde Poliakov voči Ukrajincom v prvej polovici minulého storočia Oleg Musij navrhol, aby bol stanovený Pamätný deň Ukrajincov – obetí poľskej genocídy. Obete genocídy by Ukrajinci podľa návrhu mali pripomínať 24. marca. 

Samozrejme, aj reakcia Poľska /kde dianie na Ukrajine sledujú mimoriadne pozorne/ na tento návrh ukrajinského poslanca bola blesková. Maršal poľského Senátu Stanisław Karczewski varoval Ukrajinu pred schvaľovaním pripravovanej rezolúcie o genocíde Poliakov voči Ukrajincom. V rozhovore pre Poľský rozhlas podčiarkol, že iba rokovania a debaty na horúce témy napomôžu hľadaniu kompromisov a vzájomného porozumenia vo viacerých oblastiach a v názoroch na spoločnú históriu.

Zdôraznil, že Poľsko muselo povedať pravdu o Volyňskom masakri a preto prijalo rezolúciu o tomto zločine. „Treba hľadať cesty ku pravde. Urobili sme odvážny a rozhodný krok, pretože to, čo robili Ukrajinci, bolo genocídou,“ prízvukoval.

Tvrdí, že v Poľsku panuje blahoprajná atmosféra pre hľadanie historickej pravdy. Dodal, že stretnutia s ukrajinskými politikmi však ukázali, že nechcú otvorene debatovať o Volyňskom masakri. Vyzval ukrajinský parlament, aby si ešte raz všetko dobre premyslel a neschvaľoval spornú pochybnú rezolúciu.


  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 956x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1927x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1242x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1464x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,