asfasdf ×

NázorObčana.sk

Začína sa tretie kolo potravinového embarga

 Aktuality

V nedeľu 7. augusta sa naplnili dva roky ako Rusko zaviedlo voči Západu potravinové embargo, keď zakázalo dovoz mäsa, salámy, rýb, morských plodov, ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov.

08 August
2016 19:30:58

 

Foto: Facebook

Začína sa teda tretie kolo, ktoré bude zatiaľ trvať do konca roku 2017. Keď sa embargo zaviedlo, mnohí Rusi si nevedeli predstaviť, ako štát prežije bez dovozových potravín, na ktoré si zvykol za ostatných 20 rokov. Niektorí dokonca hovorili, že predajné police sa vyprázdnia.

No, nestalo sa. Z ponuky síce zmizli európske salámy, francúzske syry... všetky však boli rýchlo nahradené vlastné a odinakiaľ dovezené analógie. Ruské obchodné siete si našli aj iných dovozcov ovocia a zeleniny.

Očividné plus

Podľa ruského „Rosseľnadzora“ dva roky odvetných opatrení preukázali schopnos´t krajiny zaobísť sa bez zvyčajnej produkcie EÚ i ďalších sankčných štátov. Potravinové embargo kladne ovplyvnilo aj vlastnú poľnohospodársku produkciu. V roku 2015 prírastok činil 3 %, ukazovateľ prvého polroka 2016 hovorí o pluse 2,6 %.

Navyše v obchodoch sa za tento čas upevnili ruské a bieloruské značky, na ktoré sa spotrebitelia preorientovali. Navyše, návrat k zahraničným značkám bude už možný len za predpokladu, že tie sa prispôsobia omnoho nižším cenám, čo v podmienkach súčasnej úrovne dolára a euro bude asi nemožné.

Viac, širšie a ťažšie

Hlavným „beneficiárom“ je v tejto situácii ruské ministerstvo poľnohospodárstva. Zastavenie dovozu poľnohospodárskej produkcie ho prinútilo operatívne reagovať na vlastné objemy výroby. Toto mu umožnilo iba v roku 2015 nahradiť znížený dovoz poľnohospodárskej produkcie vo výške 33,8 %. (Ak by toto urobil náš štát pre našich poľnohospodárov, tí by ho velebili až do neba!!! – pozn. red. srspol.)

Výsledkom toho sa stalo zvýšenie vlastnej produkcie dobytku a hydiny o 4,6 % do 9,5 milióna ton (čo je cca 65 kg na každého obyvateľa RF – pozn. red. srspol.) a v prvom polroku 2016 nastalo ďalšie 6 % zvýšenie o 6,2 milióna ton.

Prírastok zberu zeleniny a tekvicových kultúr sa v roku 2015 zvýšil o 3,5 % do 17,5 milióna ton. Rusko tiež v roku 2015 dosiahlo rekordnú úrodu obilia 104,8 milióna ton (a už druhý rok po sebe je ich najväčším svetovým vývozcom po USA a Kanade – pozn. red. srspol.)

Rosseľchoznadzor hovorí, že štát okrem tejto výhry sa zabezpečil o nových dovozcov: Mozambik, Macedónsko, Kuba, San Marino, Filipíny. Do Ruska odtiaľ smerujú ryby a aj nezvyčajné mäsá, napríklad krokodílie. 

Čo ďalej?

Ministerstvo poľnohospodárstva RF predpokladá, že vzniknutá situácia na spotrebiteľskom trhu bude v tomto roku stabilná. Ministerstvo registruje v prvom polroku 2016 zníženú spotrebiteľskú infláciu do 3,3 % z minuloročných 8,5 %.

Ruské ministerstvo je názoru, že v potravinovom embargu treba pokračovať, pretože pozitívne ovplyvňuje rozvoj vlastného poľnohospodárskeho a potravinárskeho komplexu.

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 688x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 378x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 822x 👤slavo

Definícia liberála

 

Mikuláš Sliacky definoval fašizmus. Schéma jeho definície je vhodná na definíciu liberála. Načo nám...

📅17.06.2019 0 1014x 👤slavo

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,