asfasdf ×

NázorObčana.sk

Petro Porošenko: „Svoju púšť sme nezdolali za 40, ale 23 rokov – aj bez Mojžiša...“

 Aktuality

Pozajtra na Ukrajine budú oslavovať Deň nezávislosti. Slávnosti potrvajú niekoľko dní. Dnes prezident Petro Porošenko počas odovzdávania vyznamenaní a medailí oceneným občanom predniesol slávnostný prejav.

22 August
2016 21:36:58

 

Foto: YouTube

Epizódy tejto akcie vysielali mnohé ukrajinské televízne stanice a celú slávnosť divákom prezentovala televízia 112 Ukrajina. Prezident prízvukoval, že Ukrajina statočne bojovala s vnútornými a zahraničnými nepriateľmi celých 23 rokov svojej samostatnosti, avšak mala obrovské problémy, pretože nedokázala pretrhnúť všetky spojenia so svojou minulosťou. A práve to bolo príčinou toho, že Ukrajina zaostala za ostatnými krajinami z bývalého socialistického táboru, ktoré v súčasnosti už sú členskými krajinami Európskej únie.

„Presne pred 25 rokmi, v auguste 1991, rozhodnutím Najvyššej rady, a potom v decembri toho istého roku v priebehu referenda, my, Ukrajinci, si zvolili novú budúcnosť v novej slobodnej a nezávislej Ukrajine. Avšak, bohužiaľ, neodhodlali sme sa rezolútne pretrhnúť  všetky spojenia s minulosťou. Zablúdili sme kvôli viacerým šípkam, ktoré ukazovali rôznymi smermi. Vedenie štátu sa vždy snažilo sedieť na dvoch stoličkách. Povaľovalo sa medzi „tu“ a „tam“ – medzi moskvofilstvom, paternalizmom, socializmom, ktoré sa pevne zahniezdili  v hlavách ľudí a ako činky viseli na nohách ukrajinského ľudu. Preto nemohli sme nezaostať za našimi stredoeurópskymi susedmi, s ktorými sme sa nachádzali v socialistickom tábore. Tí neboli zaťažení takým dedičstvom, ako naše, a preto sa rýchlo prebojovali dopredu a v súčasnosti sú už členskými štátmi EÚ,“ podčiarkol Petro Porošenko.

Ukrajinský prezident porovnal cestu, ktorú absolvovala nezávislá Ukrajina so 40-ročným  túlaním sa v púšti, ktoré, podľa Starého závetu, absolvovali Židia na čele s Mojžišom. „My sme svoju púšť nezdolali za 40, ale za 23 rokov – aj bez Mojžiša, aj bez vyznamenaní – cestou vlastných, občas mimoriadne bolestivých chýb. Riskovali sme, že zablúdime, stratíme  cestu, ale predsa sme sa dostali na cestu demokracie a slobody, európskej a severoatlantickej orientácie,“ zdôraznil v závere svojho prejavu ukrajinský prezident Petro Porošenko.


Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 981x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1944x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1252x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1475x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,