asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Daňové zákony, Apple a salámová metóda EÚ

 Aktuality

„Pod rúškom boja proti Applu sa bude harmonizovať základ dane z príjmov pre právnické osoby. Pritom nástroje proti tomu, že Apple z miliardových ziskov neplatí dane, existujú už dávno. Stačí, ak EÚ bude konať,“ tvrdí europoslanec Richard Sulík.

19 September
2016 19:27:34

 

Foto: YouTube

„Ak budú harmonizované dane, Slovensko príde o jednu veľkú komparatívnu výhodu. To je síce pekné, že sa veci zjednocujú, ale ak to je príliš často proti záujmom Slovenska, zákonite budeme na úniu doplácať. Pripomínam, že minister financií Peter Kažimír s harmonizáciou súhlasil,“ dodáva.

Prepis videa: Daňové zákony, Apple a salámová metóda EÚ

Richard Sulík: Koncom augusta zverejnila Európska komisia informáciu, že Írsko poskytlo spoločnosti Apple nezákonné daňové výhody vo výške 13 miliárd eur. Dnes, dva týždne neskôr, sa so samozrejmosťou hovorí o tom, že kvôli Applu a podobným prípadom je potrebné harmonizovať základ dane z príjmov právnických osôb a keďže Európska únia už častokrát predviedla, ako v praxi funguje salámová metóda, je len otázkou času, kým bude harmonizovaný nielen základ dane, ale aj sadzba dane, čím by Slovensko prišlo o významnú konkurenčnú výhodu.

Problémom nie sú neharmonizované daňové pravidlá

Je to presne ako v prípade smernice o zbraniach, kedy Európska únia ide v rámci boja proti terorizmu obmedziť legálnu držbu zbraní, pričom žiaden terorista nepoužíva zbrane v legálnej držbe. Rovnaká situácia je aj v prípade zdaňovania nadnárodných koncernov. Problémom nie sú neharmonizované, teda od krajiny ku krajine rôzne daňové pravidlá. Problém je v tom, že krajiny ako Írsko si dohodnú špeciálne daňové režimy priamo s nadnárodnými koncernami.

Za to, že Apple neplatil, nemôžu zlé daňové zákony Írska

Apple nemusel platiť miliardy eur na daniach preto, lebo Írsko malo zlé daňové zákony, ale preto, že írska vláda uzavrela so spoločnosťou Apple dohodu, podľa ktorej írske daňové zákony pre Apple už neplatili. Túto dohodu uzavrela írska vláda v roku 1991 a v roku 2007 ju aktualizovala.

Juncker chce obmedziť možnosti vytvorenia vlastného daňového systému

Tieto dohody o špeciálnych daňových režimoch nerobí len Írsko, ale aj Holandsko, Belgicko a tiež Luxembursko, v čase keď Jean-Claude Juncker bol luxemburským premiérom a ministrom financií v jednej osobe, čo je známe ako kauza Luxleaks.

A teraz ten istý Jean-Claude Juncker chce všetkým krajinám výrazne obmedziť možnosti vytvoriť si taký daňový systém, aký im vyhovuje. Pritom selektívne daňové zaobchádzanie je podľa pravidiel štátnej pomoci EÚ zakázané úž dávno a je otázka, prečo EÚ v prípade spoločnosti Apple 25 rokov nekonala.

SaS je proti harmonizácii základu dane

Aby som to zhrnul: jednotný základ dane je len krok, ktorý predchádza harmonizácii dani z príjmu, čím by Slovensko prišlo o významnú konkurenčnú výhodu. SaS je preto proti harmonizácii základu dane. Áno, riešiť prípady ako Apple, kedy z miliardových ziskov sa neplatia žiadne dane, je potrebné, ale na to existujú už dnes nástroje, konkrétne pravidlá o štátnej pomoci. Stačí, ak Európska komisia bude konať,“ zdôraznil v závere Richard Sulík.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 528x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 267x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 645x 👤slavo

Definícia liberála

 

Mikuláš Sliacky definoval fašizmus. Schéma jeho definície je vhodná na definíciu liberála. Načo nám...

📅17.06.2019 0 903x 👤slavo

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,