A predsa! Búrka nevôle občanov v súvislosti s plánovaným zjednodušením predaja pôdy na Slovensku donútila vládu čiastočne zmeniť svoju stratégiu. Rozhodla sa sprísniť podmienky predaja. Nuž, aspoň niečo...
Foto: autor
Základná občianska politická škola – ZOPŠ /13/
Vláda dnes schválila návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Zákon má byť účinný od 1. septembra tohto roka. Predtým sa ním bude zaoberať Národná rada SR na svojej najbližšej schôdzi v máji.
Hlavné je to, že pôdu, ktorá má aj naďalej slúžiť svojmu účelu, podľa tohto návrhu, by mali prednostne kupovať osoby, ktoré podnikajú, alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej 3 roky. Prednostné právo na odkúpenie budú mať družstvá, agropodniky a samostatne hospodáriaci roľníci v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Teda – domáci budú mať „právo prvej noci“, čo je potešiteľná správa a je tu nádej, že väčšia časť slovenskej pôdy predsa zostane v rukách našich farmárov a nezískajú ju zahraniční záujemcovia. Bude to pre nich oveľa komplikovanejšie.
Ale predsa aj pre nich nechali „cestičky“. Ak záujem o pôdu neprejavia domáci poľnohospodári, ďalšími v poradí sú, povedzme, susedia – taktiež naši občania, podnikajúci alebo pracujúci v poľnohospodárstve v susediacej obci, okrese, kraji a pod. Ale ak naši slovenskí roľníci záujem o ten alebo iný kus pôdy neprejavia vôbec, vtedy môžu nastúpiť aj zahraniční záujemcovia.
Bez obmedzení sa však budú darovať a predávať záhrady a poľnohospodárske pozemky, ktoré sa nachádzajú v zastavanom území obce – intraviláne a pozemky s výmerou do 2000 štvorcových metrov, aj keď sa nachádzajú mimo zastavaného územia obce. Obmedzenia sa nemajú vzťahovať ani na pozemky, ktoré sú podľa predpisov o územnom plánovaní určené najmä na výstavbu, ani na tie, ktorých možnosť poľnohospodárskeho využívania je obmedzená, napríklad v záujme ochrany prírody, krajiny alebo vodných zdrojov.
V novom návrhu zákona zostáva rešpektovanie predkupného práva, podľa ktorého majú nárok na prednostné odkúpenie pozemku jeho spoluvlastníci. Ich súhlas k darovaniu alebo predaju potrebný nebude, ak svoj podiel na pozemku spoluvlastník predáva, alebo daruje osobe sebe blízkej, napríklad deťom, manželovi alebo manželke. Rešpektovať sa budú aj práva dedičov a reštitučné nároky.
Nadobúdať poľnohospodársky pozemok do vlastníctva nebude môcť štát, občan štátu, fyzická osoba s pobytom alebo právnická osoba so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok rovnako neumožňuje nadobúdať vlastníctvo k poľnohospodárskemu pozemku osobám zo Slovenska. Obmedzenie sa nevzťahuje na dedenie poľnohospodárskeho pozemku, ani na štáty Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarsko a štáty, pre ktoré to vyplýva z medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovensko viazané.
Ako vidíme, je tu možnosť radikálnejšie meniť zákony o darovaní a predaji pôdy. Prečo? Pretože pravidla hry v Európskej únii nie sú príliš tvrdé a dokumenty EÚ prísne neupravujú pravidla nadobúdania vlastníckeho práva k pôde. Každý členský štát si tak môže túto problematiku upraviť samostatne zákonom.
Takže veľké zmeny nenastali, ale predsa... Možno o niečo viac slovenskej pôdy zostane „doma“...