asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík na výbore IMCO: Európsky fond pre strategické investície – škaredá tvár EÚ

 Aktuality

Richard Sulík vystúpil v pondelok 26. septembra s prejavom na výbore IMCO (Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa). Témou vystúpenia bola „Implementácia Európskeho fondu pre strategické investície“.

29 September
2016 22:11:38

 

Foto: YouTube

Predseda SaS vo svojom prejave na konkrétnych príkladoch ilustroval dôvody, prečo a v čom Európsky fond pre strategické investície zlyháva. Tzv. Junckerov balík, teda Európsky fond pre strategické investície (EFSI) sa totiž podľa Európskej investičnej banky zameriava na podporu investícií tam, kde zlyháva trh v ich podpore s vyšším rizikovým profilom. Pravdou je však presný opak. Európsky fond pre strategické investície sa pokúša o nemožné.

Európsky fond pre strategické investície – Prepis z vystúpenia Richarda Sulíka

Ďakujem veľmi pekne, no tento Junckerov investičný fond, to je taká tá škaredá tvár Európskej únie. Je to vec, ktorá je úplne zbytočná, ktorá rozhoduje o investíciách, ktoré by nikdy neboli vznikli. Európska investičná banka tvrdí, že EFSI sa zameriava na podporu investícií tam, kde zlyháva trh. Trh možno zlyháva v hlavách európskych úradníkov, ale v skutočnosti, ak nejaká investícia nevznikne, tak to v žiadnom prípade nie je zlyhanie trhu, naopak, to je fungovanie trhu. Dovoľte mi uviesť Vám jeden príklad.

Vo Francúzsku z tohto fondu bolo zainvestovaných 55 miliónov EUR na výstavbu novej mliekarne. Celá Európa má prebytky mlieka. No, ktorý súdny a rozumný človek, s výnimkou európskych úradníkov, by rozhodol o investícii do mliekarne v Európe v roku 2016. Toto je skrátka postavené na hlavu. Tak isto sú z tohto fondy, fondu podporované veterné elektrárne, pričom v Európe máme prebytok prúdu. Aký zmysel má stavať elektrárne, keď máme prebytok prúdu.

Navyše v kombinácii s tou nebezpečnou politikou Európskej centrálnej banky, ktorá znížila úroky na 0 %, dnes nie je problém urobiť drvivú väčšinu, respektíve všetky rozumné investície, ktoré budú mať návratnosť a majú primerané riziko. A keď sa bavíme o zlyhaní trhu, tak sú to práve takéto zásahy – administratívne, kedy dochádza k zlyhaniam trhu. Junckerov fond totiž berie právo na rozhodovanie z rúk daňových poplatníkov a dáva ich do ruky bruselským byrokratom. Neprekvapuje ma, že pán Juncker, ktorý sa zrejme veľmi rád hra na Boha, chce zvýšiť tento fond ešte na 500 miliárd, ale svet nebude kvôli tomu lepší, investícií nebude kvôli tomu viac. Akurát budeme verejnými investíciami vytláčať tie súkromné a na daňovníkov prenášame stále viac a viac rizika.

No a na záver mi dovoľte teda iba jedno číslo. Dočítal som sa, že 115 miliárd EUR bolo preinvestovaných a je tu, sú tu snahy vysvetliť európskej verejnosti, aké je to strašne úspešné, že vzniklo 100 tisíc pracovných miest. To je 1 milión EUR na jedno pracovné miesto. To je mzda na 30 rokov. Toto predsa nemôže byť úspech. To sú asi najdrahšie pracovné miesta, ktoré kedy vznikli. Veľmi pekne Vám ďakujem za pozornosť.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2072x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2977x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2712x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3319x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,