asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík na výbore IMCO: Európsky fond pre strategické investície – škaredá tvár EÚ

 Aktuality

Richard Sulík vystúpil v pondelok 26. septembra s prejavom na výbore IMCO (Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa). Témou vystúpenia bola „Implementácia Európskeho fondu pre strategické investície“.

29 September
2016 22:11:38

 

Foto: YouTube

Predseda SaS vo svojom prejave na konkrétnych príkladoch ilustroval dôvody, prečo a v čom Európsky fond pre strategické investície zlyháva. Tzv. Junckerov balík, teda Európsky fond pre strategické investície (EFSI) sa totiž podľa Európskej investičnej banky zameriava na podporu investícií tam, kde zlyháva trh v ich podpore s vyšším rizikovým profilom. Pravdou je však presný opak. Európsky fond pre strategické investície sa pokúša o nemožné.

Európsky fond pre strategické investície – Prepis z vystúpenia Richarda Sulíka

Ďakujem veľmi pekne, no tento Junckerov investičný fond, to je taká tá škaredá tvár Európskej únie. Je to vec, ktorá je úplne zbytočná, ktorá rozhoduje o investíciách, ktoré by nikdy neboli vznikli. Európska investičná banka tvrdí, že EFSI sa zameriava na podporu investícií tam, kde zlyháva trh. Trh možno zlyháva v hlavách európskych úradníkov, ale v skutočnosti, ak nejaká investícia nevznikne, tak to v žiadnom prípade nie je zlyhanie trhu, naopak, to je fungovanie trhu. Dovoľte mi uviesť Vám jeden príklad.

Vo Francúzsku z tohto fondu bolo zainvestovaných 55 miliónov EUR na výstavbu novej mliekarne. Celá Európa má prebytky mlieka. No, ktorý súdny a rozumný človek, s výnimkou európskych úradníkov, by rozhodol o investícii do mliekarne v Európe v roku 2016. Toto je skrátka postavené na hlavu. Tak isto sú z tohto fondy, fondu podporované veterné elektrárne, pričom v Európe máme prebytok prúdu. Aký zmysel má stavať elektrárne, keď máme prebytok prúdu.

Navyše v kombinácii s tou nebezpečnou politikou Európskej centrálnej banky, ktorá znížila úroky na 0 %, dnes nie je problém urobiť drvivú väčšinu, respektíve všetky rozumné investície, ktoré budú mať návratnosť a majú primerané riziko. A keď sa bavíme o zlyhaní trhu, tak sú to práve takéto zásahy – administratívne, kedy dochádza k zlyhaniam trhu. Junckerov fond totiž berie právo na rozhodovanie z rúk daňových poplatníkov a dáva ich do ruky bruselským byrokratom. Neprekvapuje ma, že pán Juncker, ktorý sa zrejme veľmi rád hra na Boha, chce zvýšiť tento fond ešte na 500 miliárd, ale svet nebude kvôli tomu lepší, investícií nebude kvôli tomu viac. Akurát budeme verejnými investíciami vytláčať tie súkromné a na daňovníkov prenášame stále viac a viac rizika.

No a na záver mi dovoľte teda iba jedno číslo. Dočítal som sa, že 115 miliárd EUR bolo preinvestovaných a je tu, sú tu snahy vysvetliť európskej verejnosti, aké je to strašne úspešné, že vzniklo 100 tisíc pracovných miest. To je 1 milión EUR na jedno pracovné miesto. To je mzda na 30 rokov. Toto predsa nemôže byť úspech. To sú asi najdrahšie pracovné miesta, ktoré kedy vznikli. Veľmi pekne Vám ďakujem za pozornosť.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 1049x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 2033x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1309x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1536x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,