Len taká obmena politickej moci sa môže nazvať revolúciou, ktorá prinesie pozitívne výsledky. Slovenská „nežná revolúcia“ bola „nežným prevratom“ preto, lebo Slovensko dosiahlo hrubý domáci produkt rovnajúci sa roku 1989 až v roku 2007.
Foto: Facebook
Nehovoriac, tie rekordy v zahraničnom zadĺžení a rozpredaní štátneho majetku. Čiže štrngajúci na slovenských námestiach si na 18 rokov dobrovoľne a iniciatívne znížili svoju vlastnú životnú úroveň.
Ukrajina dnes taktiež priniesla dôkaz, že jej „revolúcia dôstojnosti“ bola prevratom, no v žiadnom prípade nie prevratom dôstojnosti. Jej štátna štatistická služba sa totiž vytasila s faktom, že ukrajinské obyvateľstvo si samo začalo znižovať svoju dennú dávku potravín a k dnešnému dňu predaj potravín klesol o 20 % (ukazovateľ za január až jún 2016).
„Údaje spotreby potravín ukazujú, že obyvateľstvo začalo viac šetriť na strave“, povedali v štátnej štatistickej službe. Konkrétne sa znížila spotreba mäsa a zeleniny, mliečnych a rybacích potravín, štiav a rastlinného oleja. Menej sa kupuje aj cukor, makaróny a krúpky, uvádza TASS. Riaditeľ Ukrajinskej asociácie dodávateľov hovorí, že mení sa aj štruktúra stravovania. Kuracina značne nahrádza teľacinu a bravčovinu, menej sa nakupuje aj legálny alkohol (o 16 %).
Za ostatné dva roky sa dopyt po spotrebnom tovare znížil o 25 %. Väčšia časť rodinného rozpočtu sa preorientúva na lieky a komunálne služby, cena ktorých sa zvýšila niekoľkonásobne (no i tak je podstatne nižšia ako u nás – pozn. red.). Toto všetko ovplyvnilo malých a stredných podnikateľov, obrat ktorých klesol naozaj výrazne. Trh tak opustila takmer polovica výrobcov potravín a spoločností poskytujúcich služby.
V. Mikunda s využitím vz.ru