asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Jednokolové voľby verzus Kotleba

 Aktuality

„V novembri 2013 vytrel Marian Kotleba všetkým zrak, keď sa stal banskobystrickým županom, pričom sa treba v prvom rade poďakovať KDH a Ficovi,“ pripomína slovenský europoslanec a predseda SaS Richard Sulík.

11 Október
2016 18:37:51

 

Foto: HSP

„Ak by KDH nešlo do koalície so Smerom, mohol byť v druhom kole Kaník namiesto Kotlebu a ak by Fico nemal svoje veľkohubé vyhlásenia o vreci zemiakov, mohol vyhrať kandidát Smeru Maňka.

Voľby do VÚC

O 13 mesiacov budú opäť voľby do VÚC, všetky pohľady sú upriamené na Kotlebu. Denník N sa rozhodol pre spoločného kandidáta Mičeva a Martin Glváč (podpredseda parlamentu za Smer) sa snaží o jednokolové voľby. My v SaS sme sa, Kotleba-nekotleba, rozhodli držať niektorých zásad a netaktizovať. Napríklad, že náš kandidát nesmie byť komunista a eštebák. A tiež, že väčšinové voľby majú byť dvojkolové. Na rozdiel od volieb pomerných, ktoré majú byť jednokolové.

Voľby na Slovensku

Z pätoro volieb, ktoré na Slovensku máme, sú troje väčšinových (prezident, župan a primátor/starosta) a dvoje pomerných (eurovoľby a, samozrejme, parlamentné voľby). Pri pomerných voľbách vznikne nejaký parlament, kde rôzne strany majú rôzne zastúpenia, napríklad pri posledných voľbách do NR SR získal Smer 49 poslancov, SaS 21, OĽaNO 19 a tak ďalej. Jednokolové voľby tu nielenže postačujú, ale sú dokonca nevyhnutné, lebo pri dvojkolových voľbách, keď by sa v druhom kole volilo len spomedzi prvých dvoch, by v NR SR boli len poslanci za Smer a SaS.

Väčšinové voľby

Avšak pri väčšinových voľbách, keď má z volieb vzísť jeden jediný víťaz, sú dvojkolové voľby nevyhnutné. Bolo to jasne vidieť pri posledných prezidentských voľbách. V prvom kole boli štyria relevantní kandidáti (Fico 532-tisíc hlasov, Kiska 456-tisíc, Procházka 404-tisíc a Kňažko 244-tisíc hlasov). Ak by boli jednokolové voľby, vyhral by ich Fico, no to zaručene nebola väčšinová vôľa voličov. A preto v druhom kole vyhral Kiska s 1 307-tisíc hlasmi oproti Ficovi s 894-tisíc.

Jednokolové voľby

Preto riešením nie je zo županských volieb robiť jednokolové, ale naopak, ešte aj z volieb starostov a primátorov spraviť dvojkolové. Áno, počet volieb by stúpol, no po prvé, demokracia niečo stojí a po druhé, voľby je možné zlúčiť. Konkrétne prezidentské s eurovoľbami a župné s komunálnymi. Zatiaľ čo dnes máme 7 kôl volieb (po jednom kole parlamentných, komunálnych a eurovolieb a po dve kolá prezidentských a župných), po zlúčení by sme mali 5 kôl volieb (jedno kolo parlamentných, dve kolá župných/komunálnych a dve kolá prezidentských s tým, že spolu s prvým kolom by boli aj eurovoľby. Náklady by teda výrazne klesli, zato účasť by citeľne stúpla,“ uzatvára svoj komentár Richard Sulík. .

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 859x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1818x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1199x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1430x 👤eugenius
,