asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Odvodový bonus III – zásadná reforma nášho odvodového a sociálneho systému

 Aktuality

„V roku 2003 som pre vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša písal koncepciu daňovej reformy. Tá bola k januáru 2004 uvedená do praxe a pre slovenskú ekonomiku to bol výrazný a pozitívny stimul,“ uvádza Richard Sulík vo svojom komentári.

17 Október
2016 06:26:04

 

Foto: YouTube

„Krátko na to, som podľa tých istých princípov, na ktorých bola postavená daňová reforma, neutralita v zdanení, spravodlivosť v zdanení atď., tak podľa týchistých princípov som navrhol reformu odvodov. V roku 2006 som k tomu napísal takú rozsiahlejšiu publikáciu Odvodový bonus. To bolo v tom čase už druhé vydanie. To prvé bola len brožúrka. No a dnes, 10 rokov neskôr, máme tu tretie vydanie odvodového bonusu,“ dodáva.

Odvodový bonus III – Zmena paradigmy

Spolu s mojím spoluautorom Jozefom Mihálom sme v podstate všetky dáta v knihe Odvodový bonus III aktualizovali, množstvo vecí sme dopracovali, iné nepodstatné veci sme zas vyhodili a dnes predstavujeme túto knižku Odvodový bonus III – Zmena paradigmy. Je to zásadná reforma nášho odvodového a sociálneho systému, ktorá spočíva v tom, že každému človeku by bola priznaná nejaká základná dávka za určitých podmienok a keď začne tento človek pracovať, tak mu tu dávku nezoberieme.

To je to veľmi dôležité. My mu ju začneme len mierne znižovať tak, ako rastie jeho príjem. Toto je podstata a je to vlastne riešenie toho, ako odbúrať tú obrovskú bariéru medzi nepracovaním a pracovaním. Keď dnes niekto nepracuje, dostáva akúsi alimentáciu od štátu. Už jedno, ako sa to práve volá a keď pracovať začne, tak všetky peniaze mu zoberieme a ešte aj to, čo začne zarábať, zaťažíme odvodmi a trochu neskôr daňami. Tento kruciálny problém v našom odvodovom systéme rieši práve odvodový bonus, lebo dá základnú dávku síce na úrovni životného minima, ale nezoberie ju, ak niekto začne pracovať, ale ju len mierne znižuje.

Zásadné zjednodušenie nášho odvodového a sociálneho systému

Dovolím si uviesť ešte jeden príklad, a to je výrazné zjednodušenie. My máme dnes veľký problém v našom odvodovom a sociálnom systéme s tým, že je veľmi komplikovaný. Na Slovensku existujú, to zrátam možno na jednej ruke, ľudia, ktorí naozaj rozumejú celému systému. Jeden z nich stojí vedľa mňa. Ale ide o to, aby odvodovému a sociálnemu systému rozumeli najmä tí, ktorí sa s ním dostávajú do kontaktu. A toto je fakticky nemožné. Ten systém je strašne komplikovaný.

Túto komplikovanosť vidieť na tom, že keď zrátate parametre, ktoré dnes existujú, to sú všetky tie možné premenné, výšky dávok, podmienky, rôzne špeciálne odvodové sadzby, vymeriavacie stropy atď., toto všetko sú parametre a keď ich všetky zrátate, tak v dnešnom daňovo odvodovo sociálnom systéme ich máme vyše 300. Po zavedení odvodového bonusu by klesol počet týchto parametrov na 21. Toto je zásadné zjednodušenie nášho odvodového a sociálneho systému. A vtedy by to spôsobilo to, že ľudia mu začnú rozumieť, a tým, že je taký jednoduchý, tak bolo by aj veľmi ťažké ho obchádzať.

Odvodový bonus je rozpočtovo neutrálny

Vidím tam množstvo iných výhod. Čo je ale veľmi podstatné, celý odvodový bonus je navrhnutý tak, že je rozpočtovo neutrálny. To znamená, dnes máme nejaký deficit alebo nejaké príjmy a výdaje a tento istý deficit by bol aj po zavedení do odvodového bonusu, avšak len v prvom roku. V budúcnosti je odvodový bonus prínosný. To znamená, deficit verejných financií by sa znižoval oproti tomu dnešnému. Odvodový bonus nespôsobí žiadne výpadky vo verejných financiách.

To je veľmi dôležité a ako som spomenul, druhé vydanie som predstavil pred 10 rokmi. My sme sa, samozrejme, intenzívne tomu veľakrát venovali, napísali sme množstvo článkov, urobili viacero konferencií a aj táto kniha – Odvodový bonus III má prispieť k tomu, že sa bude diskutovať o našom odvodovom systéme. Mám veľkú nádej, že o ďalších 10 rokov nebudem predstavovať odvodový bonus IV, ale že už dovtedy bude zrealizovaný.

Keď sme boli vo vláde, tak Jozef Mihál ako vtedajší minister začal intenzívne na tomto pracovať. Došlo to tak ďaleko, že prvá časť, technická príprava, prešla aj prvým čítaním parlamentu, len potom došlo k pádu vlády. Ale to len dokazuje to, že sme pripravení naozaj odvodový bonus zavádzať do praxe a naďalej je pevnou súčasťou nášho programu a ak bude SaS vo vládnej koalícii, tak prvé do čoho sa pustíme, bude práve odvodový bonus.

Najväčšie výhody odvodového bonusu

Jozef Mihál: Ďakujem pekne Richardovi aj za celú spoluprácu, ktorú sme si absolvovali aj v minulom roku pri sedení, uvažovaní a písaní tejto knihy. Richard spomenul, ja to zopakujem, tie dve najväčšie výhody. Prvá je súbeh štátnej dávky a príjmu z práce. To znamená, ten radikálny sek, ktorý je v dnešnom systéme, sa odstráni a ten prechod zo stavu neaktivity do aktivity nebude trestaný tak, ako je dnes.

A druhá veľká výhoda odvodového bonusu je zásadné, ale naozaj zásadné zjednodušenie systému, ktoré pozitívne privítajú bežní občania, podnikatelia, firmy, zamestnávatelia, ale, samozrejme, aj štátna správa, pretože, keď to poviem jednoduchým jazykom, ušetríme mnoho tisíc úradníkov. Ďalšou výhodou, o ktorej tu nebola reč, je zníženie daní a odvodov pre pracujúcich. Napríklad tým, že klesnú sadzby či na odvody, či na daň a okrem iného práve teraz v tej diskusii, kedy sa tu práve zvyšujú maximálne základy pre odvody, my hovoríme o tom, že maximálny základ pre odvody má byť len vo výške približne 2000 eur.

Čiže nie 6000 eur alebo dokonca nekonečno, ako sa práve teraz odohráva v našej legislatíve. To bude znamenať práve motiváciu pre ľudí, aby zarábali, aby neutajovali svoje príjmy, aby zostávali na Slovensku, resp. aby sem prichádzali, pretože tu vytvoríme také prostredie, ktoré bude atraktívne nielen pre slovenské šikovné ručičky, hlavičky, ale možno aj pre zahraničných či už investorov, alebo zamestnancov a drobných podnikateľov. Ďalej chcem veľmi zvýrazniť podporu pre mladé rodiny.

Pozrite sa, minister Richter tu chodí ako okolo horúcej kaše okolo nejakého 10-eurového zvyšovania rodičovského príspevku. Naťahuje to 5 rokov, a potom hovorí o 10-tich eurách zvýšenia. My hovoríme o tom, že dnešná materská sa má nastaviť spravodlivejšie a roztiahnuť na celé 3 roky pokiaľ matka zostane doma pri dieťati. To bude znamenať zásadne inú a omnoho lepšiu podporu mladých rodín. Aj následne pri starších deťoch, pokiaľ ide o tie daňovo-odvodové výhody, ktoré by ich čakali.

Minister Richter napríklad priniesol zákon, o ktorom sa bude dnes hovoriť, o decentnom zvyšovaní opatrovateľských príspevkov konečne po mnohých rokoch. My navrhujeme, aby osoby, ktoré sú ZŤP, v prípade najvyššieho stupňa invalidity, aby mali v čistom mesačne približne plus mínus okolo 500 eur, jednu zrozumiteľnú sumu vyplývajúcu z jedného zrozumiteľného posudkového konania.

Čiže odstráni sa súčasná byrokracia, pokiaľ ide o priznávanie príspevkov, ich komplikovanosť, nezrozumiteľnosť a občan, ktorý je ZŤP, dostane primerane vysokú sumu a sám sa rozhodne, či si z toho zaplatí ošetrovateľa alebo si kúpi nejaké pomôcky, alebo si bude platiť benzín do auta a podobne. To je príklad toho výrazného zjednodušenia pre občana. Keď sa o tom bavíme s tými, ktorých sa to týka, tak to vítajú. Nie je vylúčené, že o tri roky sa stretneme znovu a budeme hovoriť, že je to súčasť vládneho programu novej koalície. Bodaj by sa tak stalo.

Richard Sulík: Dovoľte mi na záver ešte jednu technickú pripomienku. Tie knižky sú tu preto, aby ste si tí, ktorí máte záujem zobrali. Ak si zoberiete viac a nebudete s nimi kývajúci stôl podkladať, tak budem veľmi rád.

Základný vzorec pre odvodový bonus

Oravová, TA3: Čo sa týka základnej dávky, ktorá by teda nemala byť automaticky odobratá, ako si to máme predstaviť. Znižovala by sa až do momentu, kedy by tú dávku už pracujúci nepoberal?

Richard Sulík: Základný vzorec je taký, že odvodový bonus vám je priznaný vo výške životné minimum mínus 10 % vašich príjmov. Životné minimum je dnes 200 eur. Ak vaše príjmy sú nula, tak máte 200 eur, a to je váš základ pre výpočet daní a odvodov. To, keď sa odráta, zostáva 120 eur, aj to je viac ako dnes.

Ak pracovať začnete, povedzme šička na východe za 500 eur, tak ona má 200 mínus 10 % z tých 500 eur, to je 50, čiže dostane odvodový bonus vo výške 150 eur, plus tých 500, ktoré zarába, a to je jej základ. Všetko je to, samozrejme, podrobne rozpísané v knihe Odvodový bonus III. A ešte jedna vec k tomu dnešnému systému. V knižke sa nachádza aj príloha číslo 2, a to je zoznam dnešných sociálnych dávok, a tých sme napočítali 85.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1863x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2736x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2489x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3108x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,