asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Zrušenie štátnych sviatkov alebo ako zvýšiť životnú úroveň

 Aktuality

Politická strana Sloboda a Solidarita už v minulosti prišla s návrhom na zrušenie štátnych sviatkov. Hoci sa úspech nedostavil, dnes prišiel s podobným návrhom aj minister hospodárstva Peter Žiga.

20 Október
2016 18:55:24

 

Foto: YouTube

Ten navrhuje zrušenie dvoch štátnych sviatkov – 1. september, Deň Ústavy SR a 15. september, Sedembolestná Panna Mária. Predseda SaS túto iniciatívu na zrušenie štátnych sviatkov víta. Ako totiž vo svojom videoblogu pre .týždeň vysvetľuje, štátne sviatky a dni pracovného pokoja nie sú darček od štátu zamestnancom, ktorí zaplatia zamestnávatelia. Naopak, všetky štátne sviatky si zaplatia zamestnanci sami, čo sa následne odzrkadľuje na ich výplatných páskach. Richard Sulík preto považuje zrušenie štátnych sviatkov za správnu cestu k tomu, ako zvýšiť trvalo životnú úroveň slovenských občanov.

Richard Sulík: Predstavme si, že každý druhý deň by bol štátny sviatok. To znamená, všetci pracujúci, ktorí niečo vyrábajú a poskytujú služby, by vyrobili len polovicu, resp. by poskytli len polovicu služieb. Zamestnanec vo Volkswagene by vyrobil polovicu áut, pekár by upiekol polovicu chleba atď. Logicky z toho vyplýva, že títo ľudia by len polovicu zarábali. Keď polovicu vyprodukujú, tak môžu len polovicu zarábať. A z tohto automaticky a logicky vyplýva, že štátne sviatky a dni pracovného pokoja nie sú akýsi darček od štátu zamestnancom, ktorí zaplatia zamestnávatelia. Žiadne také! Všetky štátne sviatky si zaplatia zamestnanci sami, a to tak, že ich mzdy sú nižšie, ako by boli, keby sme štátne sviatky nemali. Toto je podstatná úvaha v celej diskusii o štátnych sviatkoch.

A teraz sa pozrime, koľko máme štátnych sviatkov, máme ich 15. Pokiaľ viem, tak Luxembursko, ako jediná európska krajina, má 18 štátnych sviatkov. Lenže Luxembursko je z pohľadu Slováka nepredstaviteľne bohatá krajina a môže si to ekonomicky dovoliť. A okrem Luxemburska majú všetky ostatné krajiny menej štátnych sviatkov a má to svoje dôvody. No a preto, čuduj sa svete, chválim a vítam iniciatívu ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý chce znížiť počet štátnych sviatkov. On navrhuje zrušenie štátnych sviatkov, a to 1. september, Deň Ústavy SR. S čím plne súhlasím, to som už dávnejšie vravel. Veď máme 1. január, Deň vzniku Slovenskej republiky a okrem toho, 1. septembra majú byť deti v škole. A potom ešte chce zrušiť 15. september, Sedembolestnú Pannu Máriu. Výborne, podporujem, lebo toto je správna cesta k tomu, ako zvýšiť trvalo životnú úroveň slovenských občanov.

Eugen Korda: Vy by ste ktorý štátny sviatok ešte zrušili?

Richard Sulík: Ja by som zrušil aj viac, ale tieto dva je celkom dobrý začiatok. Štátne sviatky, ktoré mne osobne by nejako veľmi nechýbali, sú napr. 8. máj, a tým, že máme 29. august, SNP, tak si nemyslím, že treba ešte extra oslavovať koniec druhej svetovej vojny. Potom napríklad cirkevné sviatky mne nejako extra nič nehovoria, lebo som ateista, čiže tam by to bolo na diskusiu s cirkvami. Ale Slovensko je sekulárny štát, nie je viazaný na žiadne náboženstvo alebo ideológiu a z tohto pohľadu si myslím, že máme príliš veľa cirkevných sviatkov, a preto je dobré, že minister Žiga navrhol zrušenie štátnych sviatkov, jedného necirkevného, 1. september a jedného cirkevného, 15. september.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2781x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3819x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 3364x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 4026x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,