„Spomínam si na obdobie, keď republikáni začali hľadať svojho prezidentského kandidáta. Medzi zvučnými menami a kvalitnými kandidátmi ako napríklad Ted Cruz, Marco Rubio či Ben Carson bol aj Donald Trump, ktorý úvodom vyvolával najmä posmešky.“
Foto: YouTube
Týmito slovami začína svoj „predvolebný komentár“ Richard Sulík, ktorý sa zahral na Nostradama a pokúsil sa odhadnúť víťaza dnešných prezidentských volieb v USA. Pokračuje: „O niekoľko mesiacov neskôr viacerým úsmevy zamrzli a proti Clintonovej postavili republikáni práve Trumpa. Nebudem vymenúvať všetky Trumpove chyby a prešľapy, to spravili mainstreamové médiá naozaj v hojnom rozsahu. Spomeniem len to, čo mu uškodilo najviac – video spred 10 rokov, na ktorom hovorí o tom, ako pristupuje k ženám vo výťahu. Je to asi také nechutné ako detaily z výpovede Billa Clintona zo vzťahu s Monikou Lewinskou.
Naopak, Hillary Clintonová má väčší problém. Z jej uniknutých mailov vyšlo najavo, že Clintonova nadácia dostala v roku 2011 dar jeden milión dolárov a tieto peniaze nepriznala, čo bolo v rozpore s etickou dohodou, ktorú v roku 2009 podpísala, aby sa mohla stať ministerkou zahraničných vecí USA. Ešte väčší problém je, že najznámejší „whistleblower“ na svete, Julian Assange v piatok vyhlásil, že z tých istých zdrojov je financovaný aj Islamský štát. K tomu všetkému začalo Clintonovú vyšetrovať FBI.
To, samozrejme, nie je hlavný dôvod, prečo si myslím, že vyhrá Trump. Hlavný dôvod je, že žijeme v pomýlenom svete prehnanej politickej korektnosti. Bojuje sa za práva všelijakých menšín, za práva migrantov, za zákazy čo len náznaku diskriminácie, proti najmenším prejavom extrémizmu, xenofóbie, rasizmu… s výsledkom, že biely, pracujúci, heterosexuálny a dane platiaci americký muž je v Amerike najväčším chudákom. A práve títo a ich rodiny zvolia Trumpa.
Pre Európu by Trumpovo víťazstvo malo jednu veľkú výhodu – a to, že by sa výrazne skôr skončila vojna v Sýrii, čo je momentálne najväčší zahraničnopolitický problém Európy. Vojna v Sýrii sa skončí totiž len vtedy, ak sa na tom dohodne Amerika s Ruskom a tieto dve veľmoci pritlačia na Turecko, aby spolupracovalo. Trump už opakovane vyhlásil, že Putin je pre neho prijateľný partner. Zrejme bude tolerovať skutočnosť, že agresívne Rusko si ponechá v Sýrii svoju až jednu vojenskú zahraničnú základňu, zatiaľ čo mierumilovná Amerika ich má po svete len 50,“ zdôraznil v závere svojho komentáru Richard Sulík.