asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Vyhral Trump

 Aktuality

Málokto to čakal, stávkové kancelárie mali kurz 1 ku 4 v prípade Trumpovho víťazstva a teraz je celý establishment, presne ako v prípade Brexitu zaskočený. Nechápe, ako si občania mohli dovoliť hlasovať inak ako im politické elity a médiá odporučili.

11 November
2016 06:12:14

 

Foto: YouTube

Uvádza to Richard Sulík vo svojom komentári a dodáva: „Je to asi po prvýkrát, čo sa Amerika nedala uniesť obrovskou politickou propagandou vedenou aj takými kalibrami ako The Economist alebo The Financial Times. P dôvodoch, prečo si myslím, že Trump vyhral, som písal už s pondelok a po včerajšej noci sú iné veci dôležitejšie.

Po prvé, Trump musí pochopiť, že skončila kampaň, že on dnešným ránom už nie je „kampanero“, ale prezident a po druhé, musí pochopiť, že USA sa nachádzajú v množstve rôznych záväzkov.

Minimálne podľa jeho prvých vyjadrení („Budem prezidentom všetkých Američanov“, „Ponúkam svetovému spoločenstvu férovú spoluprácu“) je nádej, že tieto súvzťažnosti mu nebudú úplne cudzie. Samozrejme, ukáže čas. Ako sa nakoniec Trump zachová a ako sa bude rozhodovať, v tejto chvíli nedokáže odhadnúť nikto.

Aj v prípade Obamu boli očakávania veľké, dostal „vopred“ Nobelovu cenu za mier a aj tak sa USA pod jeho vedením zaplietli do viacerých zbytočných vojenských operácii. Napríklad Líbya, cez ktorú dnes do Európy nekontrolovane prúdi obrovské množstvo migrantov.

Sympatický je Trumpov plán znížiť dane a zdvojnásobiť ekonomický rast USA a myslím, že jemu ako človeku pochádzajúcom z podnikateľského prostredia sa to môže podariť. No, vo všeobecnosti, Trumpove vnútropolitické rozhodnutia sa Európy budú týkať oveľa menej, ako jeho zahraničnopolitické, v prvom rade Sýria.

Sýria, konkrétne vojna v Sýrii, je najväčší zahraničnopolitický problém Európy, jednak kvôli utečencom a dvojak kvôli tomu, že je silne destabilizovaný región takpovediac pred bránami Európy.

Už viackrát som sa vyjadril, že bez dohody Ameriky s Ruskom a Tureckom sa vojna v Sýrii neskončí. Nechcem tu rozoberať všetky aspekty, no je reálne očakávať, že na základe Trumpových vyjadrení o Putinovi dôjde k dohode, pritlačia na Turecko, poradia si s Islamským štátom a že vojna skončí. Každopádne v toto dúfam a toto si želám.

Všetko nasvedčuje tomu, že Amerika bude iná, a možno aj celý západný svet. V Európe pod povrchom buble mnoho pocitov a aj tie raz vyjdú na povrch tak, ako dnes vyšli v USA.

Nový americký prezident Donald Trump bude mať možnosť chytiť túto vlnu za jej pozitívny koniec. Ostáva veriť, keďže teraz už inej možnosti niet, že ťažký frístajler sa zmení na štátnika. Potom aj moja gratulácia k víťazstvu bude skutočná a úprimná, zatiaľ je len formálna,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru Richard Sulík.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 987x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1951x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1255x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1476x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,