asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hlava Nacionálnej polície Ukrajiny, gruzínska „legionárka“ Hatia Dekanoidzeová podala demisiu

 Aktuality

Hlava Nacionálnej polície Ukrajiny Hatia Dekanoidzeová podala demisiu. Vo svojej funkcii pobudla iba rok. Na tlačovej konferencii vyhlásila, že založila základy nového rezortu a varovala, aby sa politiky nemiešali do práce polície.

15 November
2016 09:14:11

 

Foto: Facebook

Vysvetlila, prečo sa jej nepodarilo dosiahnuť aspoň nejaké úspechy vo svojej funkcii: povedala, že nemala dostatočné kompetencie na to, aby dokázala zmeniť súčasný systém,  a navyše chýbala aj vôľa vedenia krajiny a Policajného zboru na to, aby tie zmeny boli skutočne razantné a užitočné. Napriek tomu sa domnieva, že svoju úlohu splnila.

Podčiarkla, že často mala problémy kvôli tomu, že sa viacerí vedúci politici miešali do práce polície. Prízvukovala, že politici by nemali využívať svoje postavenie a moc, aby zasahovali do činnosti príslušníkov Policajného zboru a využívali políciu, aby dosiahli svoje politické a ekonomické ciele, a  posťažovala sa, že na Ukrajine je to bežná prax.

Viacerí ukrajinskí politici a analytici vysvetlili demisiu Dekanoidzeovej tým, že zo svojej funkcie odišiel jej kamarát a „šéf“ Michail Saakašvili. Prízvukovali, že po tom, čo Saakašvili odstúpil zo svojej funkcie, nebude môcť pomáhať svojej kamarátke a chrániť ju. Naopak Hatia Dekanoidzeová by mala veľké problémy, keby chcela plniť nariadenia a priania svojho krajana, pretože Saakašvili má na Ukrajine veľa nepriateľov.

Niektorí priamo podčiarkli, že by Saakašvili chcel destabilizovať prácu polície a zneužiť ju vo svoj prospech, avšak v súčasných podmienkach by sa Dekanoidzeovej nepodarilo plniť vôľu Michaila Saakašviliho. Niektorí analytici poukazujú na to, že pomerne veľká časť ukrajinských politikov je proti pôsobeniu „legionárov“ v ukrajinskej vláde a na ministerstvách, žiadajú, aby prezident Porošenko skoncoval s praxou „povolávania žoldnierov“ z Gruzínska, Poľska, pobaltských štátov a Slovenska.

Ukrajinské média pripomínajú, že vo svojej funkcii Hatia Dekanoidzeová bola presne jeden rok a desať dní, keď sa šéfkou Nacionálnej polície Ukrajiny stala 10. novembra 2015. Predtým bola poradkyňou ministra vnútra Arsena Avakova. Novinári pripomínajú, že vždy bola „človekom Saakašviliho“ a v jeho teame začala pracovať, keď mala 24 rokov. Bola ministerkou školstva Gruzínska a potom riaditeľkou policajnej akadémie.

Zatiaľ Dekanoidzeová nepotvrdila, že sa vráti do teamu Michaila Saakašviliho. Novinárom prezradila, že sa mieni zaoberať vlastným zdravím a svojim synom. Za dočasného šéfa Nacionálnej polície Ukrajiny vymenovali prvého zástupcu Dekanoidzeovej – Vadima  Trojana. Samotná Hatia Dekanoidzeová to nepovažuje za dobrý výber, tvrdí, že Trojan je závislý na viacerých ukrajinských politikoch a nedokáže efektívne pracovať vo svojej funkcii. Tvrdí, že nového šéfa Nacionálnej polície Ukrajiny by mali menovať na základe konkurzu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1710x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2529x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2362x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2909x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,