asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hlava Nacionálnej polície Ukrajiny, gruzínska „legionárka“ Hatia Dekanoidzeová podala demisiu

 Aktuality

Hlava Nacionálnej polície Ukrajiny Hatia Dekanoidzeová podala demisiu. Vo svojej funkcii pobudla iba rok. Na tlačovej konferencii vyhlásila, že založila základy nového rezortu a varovala, aby sa politiky nemiešali do práce polície.

15 November
2016 09:14:11

 

Foto: Facebook

Vysvetlila, prečo sa jej nepodarilo dosiahnuť aspoň nejaké úspechy vo svojej funkcii: povedala, že nemala dostatočné kompetencie na to, aby dokázala zmeniť súčasný systém,  a navyše chýbala aj vôľa vedenia krajiny a Policajného zboru na to, aby tie zmeny boli skutočne razantné a užitočné. Napriek tomu sa domnieva, že svoju úlohu splnila.

Podčiarkla, že často mala problémy kvôli tomu, že sa viacerí vedúci politici miešali do práce polície. Prízvukovala, že politici by nemali využívať svoje postavenie a moc, aby zasahovali do činnosti príslušníkov Policajného zboru a využívali políciu, aby dosiahli svoje politické a ekonomické ciele, a  posťažovala sa, že na Ukrajine je to bežná prax.

Viacerí ukrajinskí politici a analytici vysvetlili demisiu Dekanoidzeovej tým, že zo svojej funkcie odišiel jej kamarát a „šéf“ Michail Saakašvili. Prízvukovali, že po tom, čo Saakašvili odstúpil zo svojej funkcie, nebude môcť pomáhať svojej kamarátke a chrániť ju. Naopak Hatia Dekanoidzeová by mala veľké problémy, keby chcela plniť nariadenia a priania svojho krajana, pretože Saakašvili má na Ukrajine veľa nepriateľov.

Niektorí priamo podčiarkli, že by Saakašvili chcel destabilizovať prácu polície a zneužiť ju vo svoj prospech, avšak v súčasných podmienkach by sa Dekanoidzeovej nepodarilo plniť vôľu Michaila Saakašviliho. Niektorí analytici poukazujú na to, že pomerne veľká časť ukrajinských politikov je proti pôsobeniu „legionárov“ v ukrajinskej vláde a na ministerstvách, žiadajú, aby prezident Porošenko skoncoval s praxou „povolávania žoldnierov“ z Gruzínska, Poľska, pobaltských štátov a Slovenska.

Ukrajinské média pripomínajú, že vo svojej funkcii Hatia Dekanoidzeová bola presne jeden rok a desať dní, keď sa šéfkou Nacionálnej polície Ukrajiny stala 10. novembra 2015. Predtým bola poradkyňou ministra vnútra Arsena Avakova. Novinári pripomínajú, že vždy bola „človekom Saakašviliho“ a v jeho teame začala pracovať, keď mala 24 rokov. Bola ministerkou školstva Gruzínska a potom riaditeľkou policajnej akadémie.

Zatiaľ Dekanoidzeová nepotvrdila, že sa vráti do teamu Michaila Saakašviliho. Novinárom prezradila, že sa mieni zaoberať vlastným zdravím a svojim synom. Za dočasného šéfa Nacionálnej polície Ukrajiny vymenovali prvého zástupcu Dekanoidzeovej – Vadima  Trojana. Samotná Hatia Dekanoidzeová to nepovažuje za dobrý výber, tvrdí, že Trojan je závislý na viacerých ukrajinských politikoch a nedokáže efektívne pracovať vo svojej funkcii. Tvrdí, že nového šéfa Nacionálnej polície Ukrajiny by mali menovať na základe konkurzu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 962x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1928x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1242x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1464x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,