asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ján Čarnogurský: Dialóg na Volge

 Aktuality

Na prelome októbra a novembra sa uskutočnila vo Volgograde konferencia pod názvom „Dialóg na Volge: svet a vzájomné porozumenie v 21. storočí“.

16 November
2016 06:13:17

 

Foto: Facebook

Konferencia nadväzovala na družobné vzťahy Volgogradu a Coventry od roku 1944, ako aj ďalších družobných miest z ďalších rokov. Z bývalého Česko–Slovenska je družobným mestom Volgogradu Ostrava a na konferencii sa zúčastnila delegácia Ostravy. V Rusku sa neformálne, neštátne medzinárodné vzťahy nazývajú spoločenskou diplomaciou.

Cieľom konferencie bolo priviesť ľudí z rôznych krajín ku spoločnému stolu a diskusiou ich priviesť k lepšiemu vzájomnému porozumeniu. Diskusia prebiehala v štyroch tematických skupinách – Dnešný svet, zásadné nádeje a rozčarovania; Spoločenská diplomacia v súčasnom svete; Rusko, Európa, Ázia: ekonomické vzťahy v súčasnom svete a Mládežnícky pohľad na súčasný svet.

Dvojmetrový primátor Volgogradu Andrej Vladimirovič Kosolapov bol pozorným hostiteľom. Ukázali nám Volgograd, múzeum Stalingradskej bitky, vyšli sme si na Mamajevovu mohylu Matka – vlasť, autora Jevgenija Vučetiča, zvonku sme si pozreli legendárny Pavlovov dom.

Je to štvorposchodový panelový obytný dom s dôležitou polohou v záverečnom štádiu Stalingradskej bitky. Jeho poschodia prechádzali z ruky do ruky medzi Nemcami a sovietskymi vojakmi, ale Nemcom sa nikdy nepodarilo Sovietov z domu úplne vyhnať.

Suterén obchodného domu Univermag bol sídlom štábu maršala Paulusa. Tam ho aj sovietski vojaci zajali. Dnes je suterén múzeom v zachovanom stave, ako pri zajatí Paulusa. Mapky na stenách ukazujú záverečné rozloženie síl. Sovietska armáda už udržiavala len štyri od seba oddelené úseky priliehajúce ku Volge. Najväčší mal šírku asi 400 m a dĺžku asi 700 m, ďalšie boli menšie. Nemecká armáda tiahla tisíce kilometrov po Európe, ale tých záverečných 400 m nedokázala prekonať pre hrdinstvo sovietskych vojakov.

Po obkľúčení Paulusovej armády padlo do zajatia 300 000 nemeckých vojakov. To už bolo po mesiac trvajúcich obranných bojoch Nemcov, čiže proti tým 400 m od brehu Volgy stálo asi 400 000 nemeckých vojakov. Nakoniec sa museli vzdať.

Dialóg na Volge bude na budúci rok pokračovať. Bolo by dobré, keby sa ho zúčastnila väčšia delegácia zo Slovenska než iba autor týchto riadkov.

Ján Čarnogurský

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 951x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1913x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1242x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1464x 👤eugenius
,