asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ján Čarnogurský: Dialóg na Volge

 Aktuality

Na prelome októbra a novembra sa uskutočnila vo Volgograde konferencia pod názvom „Dialóg na Volge: svet a vzájomné porozumenie v 21. storočí“.

16 November
2016 06:13:17

 

Foto: Facebook

Konferencia nadväzovala na družobné vzťahy Volgogradu a Coventry od roku 1944, ako aj ďalších družobných miest z ďalších rokov. Z bývalého Česko–Slovenska je družobným mestom Volgogradu Ostrava a na konferencii sa zúčastnila delegácia Ostravy. V Rusku sa neformálne, neštátne medzinárodné vzťahy nazývajú spoločenskou diplomaciou.

Cieľom konferencie bolo priviesť ľudí z rôznych krajín ku spoločnému stolu a diskusiou ich priviesť k lepšiemu vzájomnému porozumeniu. Diskusia prebiehala v štyroch tematických skupinách – Dnešný svet, zásadné nádeje a rozčarovania; Spoločenská diplomacia v súčasnom svete; Rusko, Európa, Ázia: ekonomické vzťahy v súčasnom svete a Mládežnícky pohľad na súčasný svet.

Dvojmetrový primátor Volgogradu Andrej Vladimirovič Kosolapov bol pozorným hostiteľom. Ukázali nám Volgograd, múzeum Stalingradskej bitky, vyšli sme si na Mamajevovu mohylu Matka – vlasť, autora Jevgenija Vučetiča, zvonku sme si pozreli legendárny Pavlovov dom.

Je to štvorposchodový panelový obytný dom s dôležitou polohou v záverečnom štádiu Stalingradskej bitky. Jeho poschodia prechádzali z ruky do ruky medzi Nemcami a sovietskymi vojakmi, ale Nemcom sa nikdy nepodarilo Sovietov z domu úplne vyhnať.

Suterén obchodného domu Univermag bol sídlom štábu maršala Paulusa. Tam ho aj sovietski vojaci zajali. Dnes je suterén múzeom v zachovanom stave, ako pri zajatí Paulusa. Mapky na stenách ukazujú záverečné rozloženie síl. Sovietska armáda už udržiavala len štyri od seba oddelené úseky priliehajúce ku Volge. Najväčší mal šírku asi 400 m a dĺžku asi 700 m, ďalšie boli menšie. Nemecká armáda tiahla tisíce kilometrov po Európe, ale tých záverečných 400 m nedokázala prekonať pre hrdinstvo sovietskych vojakov.

Po obkľúčení Paulusovej armády padlo do zajatia 300 000 nemeckých vojakov. To už bolo po mesiac trvajúcich obranných bojoch Nemcov, čiže proti tým 400 m od brehu Volgy stálo asi 400 000 nemeckých vojakov. Nakoniec sa museli vzdať.

Dialóg na Volge bude na budúci rok pokračovať. Bolo by dobré, keby sa ho zúčastnila väčšia delegácia zo Slovenska než iba autor týchto riadkov.

Ján Čarnogurský

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1065x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1678x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1621x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1992x 👤slavo
,