asfasdf ×

NázorObčana.sk

Proti ruskej propagande: poslanci Europarlamentu vyrazili zo zákopov a podnikli prvý útok – prijali uznesenie

 Aktuality

Európsky parlament včera prijal uznesenie, ktorým začal dlho pripravovaný útok proti ruskej propagande. Poukazuje na snahu ruskej vlády spochybniť demokratické hodnoty, rozdeliť Európu a šíriť negatívne informácie o susedných štátoch v okolí EÚ.

24 November
2016 20:46:29

 

Foto: Facebook

Podľa predbežných odhadov toto uznesenie malo získať väčšiu podporu, avšak realita bola trochu iná. Uznesenie schválili, pretože získalo potrebný počet hlasov, avšak tá prevaha nebola dosť jednoznačná. Toto uznesenie počas hlasovania v stredu podporilo 304 poslancov, 179 boli proti a ďalších 208 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Počas debaty, ktorá predchádzala prijatiu rezolúcie, viacerí poslanci Európskeho parlamentu poukazovali na rastúci tlak ruskej propagandy, ako aj islamských teroristických skupín. Prízvukovali, že oba tieto „subjekty“ sa snažia prekrútiť fakty, šíriť dezinformácie, vzbudiť strach a paniku v európskych krajinách, vyvolať pochybnosti v hlavách obyvateľov a nakoniec rozdeliť a zlikvidovať Európsku úniu.

Rečníci vyzývali, aby všetky európske inštitúcie zabojovali proti ruskej a islamskej propagande. Navrhovali rôzne riešenia, ako napríklad vytvorenie špeciálnej mediálnej skupiny, ktorá bude čeliť útokov východných propagandistov a poskytovať pravdivé informácie. Taktiež poslanci žiadali vyčlenenie väčšieho balíku finančných prostriedkov na všeobecné vzdelávanie, pomoc tým správnym internetovým a regionálnym médiám, spoluprácu s demokratickými investigatívnymi novinármi, posilnenie všeobecnej informačnej  gramotnosti obyvateľstva a rôzne akcie, ktoré napomôžu boju proti cudzej propagande.  

Jedna z autoriek uznesenia, poľská europoslankyňa Anna Fotygová pre média porozprávala o tom, ako sa táto správa pripravovala. Prezradila, že už aj počas prípravy tejto správy čelila útokov ako ruských, tak aj islamistických oponentov: „Požiadali ma, aby som prezentovala propagandistickú prácu štátnych a neštátnych subjektov. Registrujeme, ako sa mení. V prípade Ruska je všetko jasné. Po anexii Krymu a agresii vo východnej časti Ukrajiny už viaceré krajiny si plne uvedomujú, ako ruská strana dezinformuje verejnosť a manipuluje jej mienkou. Faktom je, že aj počas prípravnej práce nad touto správou boli sme terčom útokov  nepriateľskej propagandy,“ zdôraznila.

V schválenom uznesení sa prízvukuje, že Európska únia musí bojovať proti dezinformačným kampaniam a propagande, hlavne takých ako Rusko, Islamský štát, rôznych organizácií, ako napríklad Al-Káida a ďalšie islamistické teroristické skupiny. Počas debaty mnohí europoslanci poukazovali na to /a to sa dostalo aj do textu uznesenia/, že cieľom nepriateľskej propagandy namierenej proti EÚ a jednotlivým členským štátom je dezinformácia, skreslenie skutočnosti, rozdelenie členských  štátov a nakoniec aj likvidácia Európskej únie.

Európske poslanci podrobili tvrdej kritike Moskvu, ktorá podľa ich mienky zaktivizovala svoju propagandistickú činnosť EÚ hneď po tom, ako keď Rusko anektovalo Krym a začalo s hybridnou vojnou v Donbase. Poslanci poukázali na rýchle rozširovanie dezinformačných a propagandistických aktivít v Európe, ktoré sú zorganizované Kremľom a zamerané na celkové oslabenie EÚ a razantne zvýšenie vplyvu Ruska. Podčiarkli, že Kremeľ sa takto snaží dostať viaceré európske krajiny do sféry svojho vplyvu.

V schválenom uznesení sa poukazuje aj na snahu ruskej vlády spochybniť európske a celosvetové demokratické hodnoty, poškodiť dobré meno EÚ a mnohých okolitých štátov a tým narušiť ich spoluprácu. Poslanci spomínali niektoré „nástroje ruskej propagandistickej mašiny“, ako napríklad nadáciu Ruský svet /Russkij mir/, spoločnosť Rossotrudničestvo,  televíznu stanicu Russina Today /RT/, tlačovú agentúru Sputnik a niektoré iné organizácie a média a takže „trollov“, ktorí pracujú v prospech Ruska. Poslanci prízvukovali, že Kremeľ vyčleňuje obrovské finančné prostriedky na financovanie týchto médií a organizácií.

Taktiež poslanci europarlamentu vyzývali aj na boj proti propagandistickým útokom rôznych médií takzvaného Islamského štátu. Chcú zamedziť náborom občanov EÚ teroristickými skupinami a zamedziť radikalizácii a islamizácii spoločnosti. Poslanci žiadali vyčlenenie dostatočného množstva finančných prostriedkov na boj proti ruskej a islamskej propagande.

Taktiež vyzývali k upevneniu spolupráce medzi EÚ a NATO a širšej propagácie Severoatlantickej aliancie, posilneniu osobitnej pracovnej skupiny EÚ pre strategickú komunikáciu East StratCom, ktorá v súčasnosti pozostáva z deviatich expertov v oblasti komunikácie a pod. Dohodli sa, že aj naďalej sa budú venovať tejto horúcej téme.

P. S. Zahraničné slobodné a demokratické média široko komentovali túto rezolúciu Europarlamentu. Naše takisto slobodné a demokratické média jej asi zo skromnosti venovali oveľa menšiu pozornosť. Avšak nikde text tejto epochálnej rezolúcie nie je zverejnený. Nie je to náhoda, veď nie je zverejnený ani na web-stránke Európskeho parlamentu. Kto vie prečo...   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

75 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1514x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2225x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2105x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2575x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,