asfasdf ×

NázorObčana.sk

Videokomentár. Richard Sulík: „ Martin Schulz – jeden z dôvodov, prečo majú ľudia menšiu dôveru v EÚ“

 Aktuality

„Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz dnes končí vo svojej funkcii. Po piatich rokoch sa tak v januári bude voliť nový šéf tejto nadnárodnej inštitúcie EÚ,“ pripomína v úvode svojho videokomentáru slovenský europoslanec Richard Sulík.

15 December
2016 18:44:47

 

Foto: Screenshot YouTube

Kto novým šéfom bude, ešte nevedno, no Martin Schulz pred svojou opätovnou kandidatúrou uprednostnil jeho domácu nemeckú politickú scénu. Richard Sulík radí Martin Schulza medzi prílišných eurooptimistov, ktorí chcú viac Európy a patria medzi dôvody, prečo postupne klesá dôvera v EÚ. Vo svojom videokomentári však Richard Sulík vyzdvihol aj niekoľko pozitív Martina Schulza.

„Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz mal dnes posledný pracovný deň ako predseda Parlamentu. V tejto funkcii bol 5 rokov, 2 a pol roka z predošlého volebného obdobia, tú druhú časť, a 2 a pol z tohto volebného obdobia, tú prvú časť. To je taká zvyklosť, že v polovičke sa menia.

Vo svojej rozlúčkovej reči Martin Schulz vravel, že sa snažil najmä o to, aby mal Parlament viac právomocí , aby bola tá demokratická legitimácia vôbec v EÚ vyššia a toto musím, aj ako jeho veľký kritik, uznať. Toto sa Martinovi Schulzovi podarilo. Dnes naozaj má EP oveľa vyššiu moc, napríklad už len tým, že volí a odvoláva predsedu Komisie.

Okrem toho by som ešte rád povedal, čo ma vždy príjemne prekvapilo, že Martin Schulz vedel v troch, možno aj štyroch jazykoch plynule komunikovať, vedel počas jedného prejavu meniť reči podľa toho, s kým sa práve rozprával.

Ale na druhej strane treba tiež povedať, že Martin Schulz je práve ten predstaviteľ toho bruselského establishmentu. On patrí k tým ľudom, ktorí najviac rozprávajú „viac Európy, viac integrácie, viac kompetencií do Bruselu“, a práve toto nefunguje. Martin Schulz je práve jeden z dôvodov, prečo majú ľudia stále menšiu a menšiu dôveru v EÚ a prečo sú tie tendencie EÚ opustiť alebo utlmiť členstvo v nej, prečo sú stále vyššie.

Áno, Martin Schulz osobne prispel k tomu, že referendum o brexite bolo úspešné. Lebo EÚ takto jednoducho fungovať nevie. Z nej nevie byť superštát s jednou centrálnou, federálnou vládou, kde sa všetko spravuje. Toto sa síce výrazne posunulo, v Bruseli dnes máme 60 tisíc úradníkov, ale evidentne to nefunguje.

EÚ pravidelne porušuje princíp subsidiarity, ktorý hovorí, že čo sa dá riešiť v členských krajinách, majú riešiť členské krajiny. A aj vďaka ľudom ako je Martin Schulz sa toto dnes deje a takto je EÚ jednoducho bez budúcnosti.

V tomto momente sa ešte nevie, kto bude nový predseda EP, ale chcem dúfať, že ten tlak na EÚ, či už cez národné voľby alebo cez eurovoľby, bude stále vyšší na to, aby sa začali kompetencie vracať členským krajinám, lebo len tak má EÚ šancu prežiť,“ zdôrazňuje v závere svojho videokomentáru Richard Sulík.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 987x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1953x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1256x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1476x 👤eugenius
,