asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britskú premiérku na summit v Bruseli nepozvali. Londýn mieni bojovať s Bruselom „do posledného Brita na území Európskej únie“

 Aktuality

Medzi Bruselom a Londýnom pokračuje čudný pingpong. Vo veci odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie každá strana chce zaistiť čo najlepšie podmienky pre seba. Zatiaľ je táto „bitka“ pri Lamanšskom prielive iba v samotnom začiatku.

18 December
2016 17:53:33

 

Foto: Facebook

Kým Londýn je v tomto boji fakticky sám, Brusel podporuje ďalších 27 členských krajín EÚ. V Bruseli žiadajú, aby vo Veľkej Británii aj naďalej platil voľný pohyb ako občanov EÚ, tak aj tovarov. Londýn žiada pre obyvateľov Spojeného kráľovstva rovnaké práva v Európskej únii, ako pre občanov EÚ. Na tejto ceste, ako ironizovali niektoré britské média, Londýn mieni bojovať s Bruselom „do posledného Brita na území Európskej únie“...

Zdalo by sa, riešenie je jednoduché a kompromis je zjavne badateľný: buď obidve strany uznajú alebo neuznajú požiadavky tej druhej strany. Malo by to byť recipročne: buď obaja súhlasia alebo obaja nesúhlasia. Navyše je jasné, že keď jedna strana nesúhlasí s požiadavkou tej druhej, tak ani tá druhá neprijme požiadavku tej prvej. Takže je to veľmi jednoduché? Zasa sa však ukazuje, že v politike sú všetky jednoduché veci strašne komplikované, pomotané a ťažké. Brexit to iba potvrdzuje.

Britská premiérka Theresa Mayová zasa sa vyjadrila v tom duchu, že treba dosiahnuť predbežnú dohodu s Bruselom, ktorá by definovala status britských občanov v EÚ a občanov Európskej únie vo Veľkej Británii. Vystúpila na zasadnutí Európskej rady v Bruseli a vysvetľovala, že Briti aj po odchode z EÚ by mali mať v únii rovnaké práva s občanmi únie. Spomenula na ľudské práva, slobodu a demokraciu.

Na margo rokovaní o Brexite Theresa Mayová poskytla rozhovory pre média iba niekoľko hodín pred začiatkom dvojdňového neformálneho summitu v Bruseli /15. – 16. decembra/ a to nie preto, že by potom na summite na novinárov nemala čas, ale z úplne iného dôvodu: ani nebola prítomná na tom summite – jednoducho ju na ten summit nepozvali. Lídri 27 krajín Európskej únie riešili dôležité otázky – vrátane aj Brexitu, ale už v neprítomnosti britskej premiérky. V Bruseli sa už vo vzťahu k Veľkej Británii začínajú správať v súlade s heslom: „Keď rozvod – tak rozvod...“

Britská premiérka, ako skúsená politička a dobrá herečka, novinárom demonštrovala, že je stále v dobrej nálade, aj keď ju na „pracovnú večeru“ v Bruseli nepozvali. Podčiarkla, že sa teší z toho, že ostatní európski lídri budú ten večer diskutovať o Brexite – aj za jej neprítomnosti a ostatné členské krajiny EÚ sa rovnako seriózne pripravujú na rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ako sa na ne pripravuje aj Londýn. Podčiarkla, že je v záujme všetkých, aby ten proces odchodu Veľkej Británie z EÚ bol hladký a bezproblémový. Ešte raz potvrdila, že oficiálnu žiadosť o odchod z Európskej únie aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy Spojené kráľovstvo podá v marci budúceho roka.

Medzitým niektorí európski analytici a komentátori /zatiaľ ešte tak trochu opatrnejšie/ na margo nepozvania Mayovej na summit v Bruseli povedali, že Veľká Británia sa „už nachádza na ulici“. V médiách prebehla informácia, že Európska únia môže požiadať Veľkú Britániu o zaplatenie asi 50 miliárd libier, ktoré budú určené na pokrytie dôchodkových nákladov pracovníkov Európskej únie. Britská vláda sa zatiaľ vyhla priamej odpovedi, či tie peniaze mieni zaplatiť, ale diplomaticky odpovedala, že Veľká Británia si bude plniť svoje povinnosti a zaplatí všetko, čo bude treba, avšak všetky platby musia byť predmetom rokovaní s EÚ.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1863x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2736x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2489x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3108x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,