asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík o reakcii na trestné oznámenie, ktoré podali poslanci za SaS: Fico, baník v alobale

 Aktuality

Slovenské elektrárne si podľa premiéra neplnia záväzky, ktoré majú voči Hornonitrianskym baniam Prievidza, v súvislosti s výrobou elektriny z uhlia.

21 December
2016 19:44:17

 

Foto: Screenshot YouTube

Robert Fico tak reagoval na obvinenia poslancov za SaS ohľadom chýbajúcich povolení na prevádzku tretieho bloku elektrárne v Novákoch.

Predseda SaS Richard Sulík komentoval vo svojom blogu udalosti ostatných dní: „Reakcia Roberta Fica na trestné oznámenie, ktoré poslanci za SaS podali, nenechala na seba dlho čakať. V sobotu ráno o 9.15 sa Fico producíroval v Hornonitrianskych baniach (HNB) Prievidza a vysvetľoval baníkom, ako ide bojovať za ich pracovné miesta.

Áno, presne tým baníkom, ktorých podľa Jánošovej manželky Fico roky okrádal. Peniaze pre Fica chodil vyberať do HNB poslanec Jánoš a doma ich balil do alobalu.

Samozrejme, šéf HNB nie je žiaden ľudomil. On len vráti malú časť z dotácie, ktorú mu vláda Roberta Fica rok čo rok pošle. Celkovo nás HNB stoja takmer sto miliónov eur ročne, čo je pri 4 200 zamestnancoch zhruba 2 000 eur mesačne na každého z nich.

Baníci, samozrejme, nezarábajú dve tisícky mesačne, ale sotva polovicu. Zvyšok sa medziiným balí do alobalu. Inými slovami, ak by sme dali každému baníkovi jeho dnešný plat za ničnerobenie, stálo by nás to polovicu. A preto je nad slnko jasnejšie, že ťažba uhlia na Slovensku nemá zmysel. To, samozrejme, neznamená, že štát má bane zatvoriť. Nemá. Stačí ich len prestať dotovať a pán Čičmanec si môže okúsiť skutočné podnikanie. Bez alobalu.

Druhý dôvod, prečo ťažba uhlia nemá zmysel, je životné prostredie. Na jednej strane sme podpísali Parížsku dohodu, Európska únia obmedzuje výkon vysávačov a varných kanvíc a stoj čo stoj sa snažíme znížiť množstvo CO2, ktoré ide do ovzdušia, no zároveň dotujeme ťažbu uhlia, ktoré výrazne ovzdušie zaťažuje – respektíve nezaťažuje, za cenu veľkých investícií do filtrov zaplatených z našich daní. To je ako bojovať proti fajčeniu a zároveň podporovať pestovanie tabaku.

V tomto prípade, a to bol vlastne dôvod pre trestné oznámenie, ide o ten prvý prípad. Tretí blok, v ktorom pán Čičmanec spaľuje svoje uhlie, nespĺňa emisné limity, navyše pán Čičmanec nie je oprávnený podnikať v energetike a napriek tomu tak robí. Holt, kto podporuje spotrebu alobalu, si môže dovoliť viac.

Preto jediné poctivé riešenie je dotácie počas niekoľkých rokov znížiť na nulu, baníkov, ktorí majú ešte ďaleko do dôchodku, preškoliť a ušetrené dotácie zainvestovať napríklad do priemyselného parku. A pán Čičmanec môže ísť, povedzme, pestovať rajčiny,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru predseda SaS Richard Sulík.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

67 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1282x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1903x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1808x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 2216x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,