asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zatiaľ čo Ukrajina mrzne, Porošenko hrá o prepravnú rúru

 Aktuality

Kyjevský režim, aby nemusel priznať, že padol do pasce kvôli šikanovaniu Rusov a EÚ s prepravou plynu, je pripravený Ukrajincov hoci aj primraziť.

25 December
2016 16:08:21

 

Foto: Facebook

Kyjev už tradične v zimnom období provokuje plynovú vojnu, lenže s blížiacim sa rokom 2019, keď sa plynovody Ukrajiny stanú nepotrebnými, sa to javí ako jeho bezmocnosť. Pokiaľ v uplynulých troch rokoch boli zimy mierne a plynové vojny obyvateľstvo príliš nepociťovalo, tento rok sa hlavnou obeťou šikanovania môžu naozaj stať milióny Ukrajincov, ktorí i tak po niekoľkonásobnom zvýšení ceny maximálne šetria na teple.

Podstata poslednej časti plynového seriálu vyzerá v hrubých rysoch nasledovne:

Ukrajina potrebovala pred zimou plyn kvôli nedostatočným zásobám v zásobníkoch a jej „Naftogaz“ bol ešte začiatkom decembra pripravený kúpiť 1,5 – 4 miliardy kubíkov plynu na prepravu a spotrebu; Európa poskytla Ukrajine finančné záruky cez Svetovú banku, a ruskú stranu ubezpečila, že Kyjev ju nebude pokutovať za nedávny „výmysel“ ukrajinského súdu.

Všetko sa zdalo byť vyriešené, „Gazprom“ sa pripravil otvoriť ventily, lenže v tom momente Kyjev začal hovoriť o zmene zmluvy z roku 2009 a požadoval zmenu pravidiel o zálohových platbách na celý objem plynu. Pochopiteľne, že toto nespôsobil nedostatok peňazí u Kyjeva. Zapríčinil to ďalší demarš, akože hra okolo prepravného potrubia.

Špecialisti poukazujú na to, že tento krok súvisí s plynovým sporom medzi Ukrajinou a Moskvou v štokholmskom súde: ak Kyjev uhradí zálohu podľa platnej zmluvy, pravdepodobne prehrá súdne konanie, ak donúti Rusko zmeniť podmienky – vyhrá.

Takýmto spôsobom kyjevský režim sám seba zahnal do pasce, keď aj pri existencii peňazí na platbu, platiť mu je nevýhodné. Na druhej strane obdobie jesene a zimy vyšlo také studené, že zásob evidentne nepostačuje a plyn sa bude musieť kupovať od Moskvy.

Lenže hlavný dôvod šikany Kyjeva sa neprezentuje ako finančný alebo plynový spor, ale ako špinavé politické hry. Petro Porošenko, vyľakaný mnohými západnými predpoveďami, že USA v roku 2017 s príchodom Trumpa „odovzdajú“ Ukrajinu Moskve, znervóznel a rozhodol sa razantne pripomenúť o význame plynovodu ako geopolitického obuška na Rusko. A naši zaoceánski „partneri“ to asi podporili.

Uskutočnením remake najostrejšej plynovej vojny z roku 2009, by Porošenko mohol zničiť silnejúce sa rozhovory v Európe o obnovení spolupráce s Ruskom a tým dokázať svoju nenahraditeľnosť Štátom, ktoré v predvečer tejto udalosti prijali kompromitujúci materiál na prezidenta Ukrajiny od bývalého poslanca Verchovnoj rady Oniščenka.

„Svidomije“ (ironický výraz, hovoriaci o idiotsky národnom uvedomení“ – pozn. red.) by neboli „svidomými“, ak by pri tom nerobili rituálne tance a nevymýšľali hlúpe novinky, ktoré sa časom ukážu ako neokrôchane fejky. Tak nedávno hlavný geológ Ukrajiny prezentoval objavenie nového náleziska plynu v Čiernom mori pri ostrove Zmejnyj – chyba je len v tom, že toto nálezisko bolo známe už v časoch ZSSR v rokoch 1980-tych a stalo sa predmetom sporu pri rozdeľovaní ZSSR, v čom Ukrajinu porazilo Rumunsko. Buďme však ticho a Kyjevu o tom nič nehovorme.

Nechajme smiech smiechom, no podľa predpovedí o zime 2016/2017, Porošenko kvôli svojím americkým politickým záujmom už k februáru môže ponechať obyvateľov Ukrajiny bez plynového ohrevu, hoci aj pri maximálnych cenách za teplo. Priemerná mesačná teplota mínus 7 až -10 °C v decembri – januári je schopná kompletne spotrebovať hlavné zásoby v zásobníkoch a čo ďalej? Ďalej sa bude možné len kradnúť plyn prepravovaný do Európy alebo ho v plnej miere platiť a tým si priznať porážku v Štokholme.

Podľa topwar.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

86 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 484x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 1177x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 1097x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1453x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,