„Európska únia mieni financovať budovanie utečeneckých táborov v Bielorusku. V najbližších rokov Brusel na tieto účely vyčlení pre Minsk 7 miliónov eur,“ uvádza sa to v dokumente, ktorý je určený iba pre interné používanie v Bruseli.
Foto: Facebook
Napriek tomu, že tento dokument patrí do kategórie „tajných“, s jeho obsahom sa podarilo oboznámiť nemeckému novinárovi Christianovi Jacobovi, redaktorovi denníku Tageszeitung. V tomto dokumente sa uvádza, že v utečeneckých táboroch na území Bieloruska umiestnia migrantov zo Sýrie, Ukrajiny a Ruska, ktorých „vypoklonkujú“ z Európskej únie a niektorý čas na spiatočnej ceste strávia v Bielorusku. Do Bieloruska budú vracať iba tých migrantov, ktorí sa na územie EÚ dostanú cez Bielorusko.
V dokumente je podrobne popísaný projekt budovania táborov pre migrantov v Bielorusku. Budú to takzvané „centrá rozmiestnenia migrantov“ /Migrants Accomodation Center/ otvoreného a zatvoreného typu. S tým prvým je všetko jasné a druhý typ - to sú tábory, kde sa migranti budú nachádzať takpovediac „pod zámkou“ – dovtedy, kým ich nedeportujú z Bieloruska alebo sami dobrovoľne nesúhlasia odísť z tejto krajiny.
„Centrá rozmiestnenia migrantov“ budú mať kapacitu 30 – 50 miest. V týchto zariadeniach budú predovšetkým migranti zo Sýrie, Ukrajiny a Ruska, ktorí sa do EÚ dostali cez územie Bieloruska a preto ich tam vrátia späť. Christian Jacob vo svojom článku prízvukuje, že v prípade týchto 3 kategórií je všetko jasné: budú to utečenci zo Sýrie a Ukrajiny plus niektorí obyvatelia Ukrajiny a Ruska, ktorí sa pokúsia nájsť v EÚ lepšiu prácu ako doma. Prízvukuje, že „ruskú komunitu“ v týchto táboroch budú prevažne tvoriť určite migranti z Čečenska.
Nemecký novinár vysvetľuje, že základom pre budovanie utečeneckých táborov v Bielorusku a financovanie ich výstavby Bruselom sú 3 čerstvé dohody medzi EÚ a Bieloruskom. Prvá umožní zjednodušené získavanie víz a vstup občanov Bieloruska do Európskej únie. V druhej sa hovorí o takzvanom mobilnom partnerstve, teda o zjednodušenom vydávaní pracovných a študentských víz pre občanov Bieloruska.
Na oplátku Bielorusko sa muselo súhlasiť s tretou dohodou – bude prijímať späť migrantov, ktorí sa do EÚ dostanú cez územie Bieloruska a ktorých „odprevadia“ z EÚ. Práve pre takýchto migrantov budú budovať tábory v Bielorusku, výstavbu ktorých zacvaká Brusel. Riaditeľ Hlavného konzulárneho riaditeľstva ministerstva zahraničia Bieloruska Igor Fisenko pre bieloruskú tlačovú agentúru BELTA vysvetlil, že budovanie podobných táborov je potrebné, pretože, ako podčiarkol, „v súčasnosti Bielorusko jednoducho nemá žiadnu infraštruktúru na to, aby plnilo dohodu o spiatočnom návrate migrantov“.
Bielorusko v tejto súvislosti sa snaží robiť ústretové kroky voči EÚ. Fakticky pred týždňom, 9. januára, v Bielorusku schválili nariadenie, v rámci ktorého sa zavádza 5-dňový bezvízový režim pre občanov 80 štátov vrátane obyvateľov EÚ a USA. To znamená, že osoby, ktoré sa na bieloruskom území nezdržia viac ako 5 dní, už nemusia žiadať o bieloruské víza a postačí im platný pas.
Tento zákon bude platiť pre všetkých obyčajných smrteľníkov – biznismenov, turistov, súkromné osoby a pod. Nebude sa týkať iba členov oficiálnych delegácií, ktoré navštívia Bielorusko. Tento zákon vstúpi do platnosti mesiac po jeho schválení – teda fakticky už o 3 týždni.
Bieloruské média v tejto súvislosti pripomínajú, že koncom minulého roka bol schválený štátny program sociálneho a hospodárskeho rozvoja Bieloruska na r. 2016 – 2020, v rámci ktorého krajina mieni upevniť partnerské vzťahy s EÚ s obchodnú spoluprácu, zlepšiť prílev investícií a technológií, realizovať spoločné s EÚ infraštruktúrné a priemyselné projekty.