asfasdf ×

NázorObčana.sk

Kyjev reformuje vojenské letectvo a pripravuje útoky na Donbase. Analytici varujú, že sa to pre ukrajinskú armádu skončí tragédiou

 Aktuality

Ukrajinský prezident Petro Porošenko svojim najnovším nariadením č. 12 /23. januára 2017/ schválil vytvorenie novej vojensko-vzdušnej zóny „Východ“ na území krajiny. Zároveň avizoval zmeny v činnosti ukrajinského vojenského letectva.

27 Január
2017 18:46:53

Foto: Facebook

Ukrajinské média vysvetľujú, aké zmeny vlastne nastali. Pripomenuli, že nariadením prezidenta č. 39 /5. februára 2016/ vzdušný priestor Ukrajiny rozdelili na 3 vojensko-vzdušné zóny a jeden samostatný vojensko-vzdušný rajón – Západ, Stred, Juh a samostatný rajón. Teraz k nim pribudla vojensko-vzdušná zóna Východ.

Táto nová zóna je vytvorená fakticky vo vzdušnom priestore celého Donbasu vrátane vzdušného priestoru Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a 12 morských míľ pobrežných vôd Azovského mora – až do hranice s Ruskom. 

Analytici Donecku a Luhansku na túto novinku reagujú tvrdením, že ide o „novú PR-akciu vedenia Ukrajiny, bez ktorej existencia kyjevského režimu je nepredstaviteľná...“ Pripomínajú, že vlaňajší rok na Ukrajine vyhlásili za „rok Vojensko-vzdušných síl“, avšak prízvukujú, že žiadne pozitívne zmeny v ukrajinskom vojenskom letectve nenastali: na fiktívnu „modernizáciu“ Kyjev utratil obrovské finančné prostriedky, avšak žiadne výsledky nedosiahol. Prízvukujú, že Kyjev sa iba snaží o eskaláciu vojenského konfliktu na Donbase.   

Poukazujú na to, že Krym sa neobjavuje v žiadnej ukrajinskej vojensko-vzdušnej zóne. Vysvetľujú to tým, že „ukrajinské vojenské letectvo sa snaží operovať tam, kde je to bezpečné, a nestrká nos tam, kde môže dostať po tomto nose...“ Zároveň poukazujú na to, že novými nariadeniami Kyjev sa snaží legalizovať prípadné letecké útoky na Donbase. Zdôrazňujú, že všetky tieto nepremyslené kroky Kyjevu iba vyvolajú odvetnú reakciu v Donecke a Luhanske, kde posilnia svoju protivzdušnú obranu. Poukazujú na to, že Rusko môže znásobiť svoje úsilia na vytvorenie v celom vzdušnom priestore Donbasu režimu „čistej oblohy,“ aby bol bezpečný.

Doneckí a luhanskí vojenskí analytici poukazujú na to, že reálne možnosti Vojensko-vzdušných síl Ukrajiny sú veľmi obmedzené. Pripomínajú, že vlani v Ľvovskom štátnom leteckom závode zmodernizovali 6 stíhačiek Mig-29, v zaporožskom závode MIGremont zreparovali ešte dva Su-27 a zopár Su-25M1. Z tohto minima posilnili všetky vzdušné brigády ukrajinského taktického letectva – 7. brigádu /letisko Starokonstantinov, mesto Luck/, 9. brigádu /letisko Ozernaja, mesto Žitomir/, 40. brigádu /letisko Vasiľkov/, 299. brigádu /letisko Kuľbakino, mesto Nikolajev/, 831. brigádu /letisko v meste Mirgorod/ a 114. brigádu /letisko v meste Ivano-Frankovsk/.

Taktiež zmodernizovali niekoľko lietadiel An-26. Armádne letectvo pozemných vojsk /11. brigáda armádneho letectva v Černobajevke/ v septembri dostalo 3 zmodernizovaných vrtuľníka Mi-24PU1. A to sú všetky „úspechy“...

V druhom polroku 2016 ukrajinské Vojensko-vzdušné sily sa zúčastnili na 5 cvičeniach, kde nacvičovali bombardovanie a paľbu na ciele /polygón Povursk v meste Luck/. Taktiež sa uskutočnili cvičenia Letná búrka 2016, na ktorých posádky vrtuľníkov Mi-8 nacvičovali spolu s výsadkármi spoločné akcie. Uskutočnilo sa aj cvičenie náčelníkov štábov Nebeský štít 2016, na ktorých sa zúčastnili aj stíhačky Mig-29 a Su-24. Podobné cvičenia sa uskutočnili po takmer 20-ročnej pauze...   

Ukrajinské velenie informovalo, že vlani počas rôznych vojenských cvičení imitovali 4 200 cvičných vzdušných súbojov, výsadkári uskutočnili 350 rôznych akcií a uskutočnilo sa 300 praktických palieb na pozemské ciele. V zóne takzvanej „protiteroristickej operácie“ na letiskách v meste Čugujev a Dnepropetrovsk pokračovala v letnej príprave Rezervná letecko-výsadkárska skupina.

Doneckí a luhanskí analytici vo svojich rozhovoroch pre domáce média prízvukujú, že „jastraby“ v okolí Porošenka žiadajú, aby vojenské letectvo čo najskôr začalo sa zúčastňovať   na bojových operáciách na Donbase a provokovalo Protivzdušné sily Ruska.“ Tvrdia, že všetky tieto aktivity Kyjevu sa skončia presne tak, ako sa skončili aj tie predošlé – obrovským počtom zostrelených lietadiel a úplnou pohromou pre ukrajinskú armádu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

77 %
(13 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 2642x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 3652x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 3247x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3890x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,