asfasdf ×

NázorObčana.sk

V rámci „dekomunizácie“ na Ukrajine mienia zrušiť viaceré štátne sviatky – napríklad, MDŽ, Prvý máj, 9. máj a iné

 Aktuality

Na Ukrajine v rámci známeho zákona o „dekomunizácie“ rušia dokopy všetko, čo je spojené s históriou, Sovietskym zväzom, komunizmom, Ruskom, Rusmi, ruským jazykom a pod. Najnovšie mienia zrušiť „ruské komunistické“ sviatky...

31 Január
2017 18:25:59

 

Foto: Facebook

Šéf ukrajinského Inštitútu národnej pamäti Vladimír Vjatrovič navrhol, aby boli zrušené „ruské a komunistické“ sviatky – 8. marec – MDŽ, 1. máj – sviatok práce, 9. máj – Sviatok víťazstva nad fašizmom v druhej svetovej vojne a iné. Niektorí ukrajinskí politici a odborníci túto iniciatívu podporujú, iní oponujú a prízvukujú, že je to nezmysel.

Napríklad, poslanec Sergej Kaplin v rozhovore pre ukrajinskú televíznu stanicu 17 News zdôraznil, že táto iniciatíva Vladimíra Vjatroviča ešte viac rozdelí ukrajinskú verejnosť a zbytočne bude zvyšovať napätie, ktoré aj bez toho je obrovské. Je presvedčený, že ukrajinský parlament túto novelu zákona nepodporí.

„Som presvedčený, že tento návrh neprejde. Navyše vychádza za rámec systému európskych a svetových hodnôt. Je to nezmysel. Prvý máj oslovujú v každej európskej krajine. Je to medzinárodný sviatok – deň práce, deň odborov. Čo s tým majú komunisti alebo Rusko? Deviaty máj je to sviatok víťazstva nad fašizmom. V Európe ho vo viacerých krajinách oslavujú 8. mája. Ale nikto ho nemieni zrušiť. A zrušenie MDŽ by vôbec bolo prejavom ponižovania žien a sexizmu. Opakujem, všetko sú to nezmysly,“ podčiarkol.

Zdôraznil, že návrh Vjatroviča je to čistý populizmus a politikárčenie. Vysvetlil, že viacerým ukrajinským politikom ide o to, aby sa ľudia nemohli schádzať spolu na sviatky, rozprávať sa, vyjadrovať spoje názory a postoje – preto chcú zrušiť všetky masové sviatky. Ide im o to, aby ľud čušal a poslúchal a nekritizoval súčasné vedenie.

Naopak tento návrh Vjatroviča podporil predseda spoločenstva ukrajinského jazyka „Prosvita“ taktiež poslanec Najvyššej rady Pavlo Movčan. Je presvedčený, že zrušenie vyše spomínaných sviatkov je reálnou, aktuálnou, nutnou a potrebnou skutočnosťou. Tvrdí, že nepochybuje o tom, že Najvyššia rada Ukrajiny tento zákon schváli.

Ekonóm Vsevolod Stepanjuk poukazuje na to, že zrušenie týchto sviatkov bude znamenať, že súčasné vedenie Ukrajiny podporuje iba „záujmy biznisu a bojí sa toho, aby pracujúci ľud sa dozvedel, že podobné sviatky existujú a čo vlastne znamenajú. A hlavné, nebudú môcť obhajovať svoje záujmy a protestovať, ak štát bude konať nesprávne,“ podčiarkol.

„Prvý máj je to solidarita pracujúceho ľudu, je to celosvetový sviatok. To isté je aj MDŽ. O Dní víťazstva nad fašizmom ani nehovorím – ak nebudeme oslavovať tento deň, bude to znamenať, že Ukrajina počas druhej svetovej vojny bola na strane fašistického Nemecka. Tieto sviatky to nie sú ruské, komunistické alebo sovietske sviatky, ale oslavujú ich po celom svete už veľa desaťročí, ba dokonca niektoré aj viac ako 100 rokov,“ zdôraznil.

Nový návrh Vjatroviča zasa ešte viac rozdelil ukrajinskú verejnosť. Podľa vyjadrení analytikov, článkov v médiách a názorov na sociálnych sieťach väčšina Ukrajincov tento návrh však zjavne nepodporuje.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 850x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 1267x 👤slavo

Ako veľká je reálna ekonomika USA?

 

USA sa pasujú za svetového ekonomického lídra. ...

📅02.11.2019 0 863x 👤StanislavRegec

Čo prekáža Harabínovi na Kotlebovi?

 

Kedy sa stal Harabín vlastencom? Harabín nechce Kotlebu, chce len jeho voličov. Čo musí urobiť Kotleba, ...

📅30.10.2019 0 1503x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,