asfasdf ×

NázorObčana.sk

Anna Tomanová-Makanová: Nemôžeme byť spokojní s aktuálnou situáciou

 Aktuality

Na pôde ministerstva vnútra Slovenskej republike v Bratislave sa stretli minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a predsedníčka NRSNM Anna Tomanová-Makanová.

12 Február
2017 18:14:46

 

Foto: Jasmina Pániková

Súčasná situácia a postavenie slovenského národnostného spoločenstva v našej krajine, ako aj situácia, ktorá sa týka aj iných spoločenstiev, boli hlavnými témami stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a predsedníčky NRSNM Anny Tomanovej-Makanovej.

Stretnutie prebiehalo 27. januára v Bratislave na pôde ministerstva. Ako hovorí predsedníčka NRSNM, v rozhovore sa okrem iného zamerali na novelizáciu Zákona o ochrane práv a slobôd národnostných menšín. „Verejná rozprava ohľadom nového zákona trvala od 8. do 28. decembra,“ pripomína Tomanová-Makanová.

„Naše pripomienky, ktoré vypracoval Dr. Miroslav Vitéz, sme zaslali na patričné adresy, ale ani doposiaľ sme nedostali spätnú informáciu. Takisto nevieme ani aké pripomienky mala ostatná odborná verejnosť. Verejná rozprava je ukončená koncom decembra a ministerstvo neposkytuje žiadne informácie. Témou stretnutia bola aj polročná správa o realizácii Akčného plánu pre uskutočňovanie práv národnostných menšín,“ dodáva predsedníčka NRSNM.

„Oboznámili sme ministra Lajčáka, že nie sme spokojní s vypracovanou správou, keďže zo 115 programových aktivít národnostné rady majú možnosť sa vyjadrovať iba o 20. O tých, ktoré majú na starosti alebo sú partnermi v ich realizácii. Z toho dôvodu národnostné rady nesúhlasia s údajom, že po polročnej realizácii aktivít je uskutočnené 86% z celkových aktivít,“ povedala a doložila, že sa tomuto problému venovali aj na sobotňajšom zasadnutí Koordinácie národnostných rád národnostných menšín.

Témou boli aj podaktoré problémy prítomné v našich dedinách. Aj keď národnostné rady nemajú v kompetencii zasahovať do volieb na miestnej, resp. lokálnej úrovni, podľa slov predsedníčky na adresu NRSNM prichádzajú listy občanov dedín, v ktorých sú aktuálne miestne voľby a ktorí sa sťažujú na nátlaky a vyjadrujú strach.

Dom Martina Jonáša

„Problém, ktorý už určitú dobu trápi aj nás, aj Slovensko je Dom Martina Jonáša v Kovačici. Tento dom, do ktorého investovali aj Slovenská republika, aj NRSNM, je zatvorený. Mali sme stretnutie s predsedom Obce Kovačica ohľadom konkrétnych krokov ako zabezpečiť prostriedky na jeho nehatené fungovanie, ale zatiaľ nieto výsledkov. Vládne o to úplný nezáujem. Podľa našich informácií ohľadom tohto problému reagovalo aj veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade,“ hovorí Tomanová-Makanová.

Ďalšou témou stretnutia v Bratislave bola aj možnosť podpísania bilaterálnej dohody medzi Slovenskom a Srbskom, ako aj návšteva štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáša Parízeka, ktorá by sa mala uskutočniť koncom marca.

Jasmina Pániková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1850x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2726x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2483x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3099x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,