asfasdf ×

NázorObčana.sk

Anna Tomanová-Makanová: Nemôžeme byť spokojní s aktuálnou situáciou

 Aktuality

Na pôde ministerstva vnútra Slovenskej republike v Bratislave sa stretli minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a predsedníčka NRSNM Anna Tomanová-Makanová.

12 Február
2017 18:14:46

 

Foto: Jasmina Pániková

Súčasná situácia a postavenie slovenského národnostného spoločenstva v našej krajine, ako aj situácia, ktorá sa týka aj iných spoločenstiev, boli hlavnými témami stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a predsedníčky NRSNM Anny Tomanovej-Makanovej.

Stretnutie prebiehalo 27. januára v Bratislave na pôde ministerstva. Ako hovorí predsedníčka NRSNM, v rozhovore sa okrem iného zamerali na novelizáciu Zákona o ochrane práv a slobôd národnostných menšín. „Verejná rozprava ohľadom nového zákona trvala od 8. do 28. decembra,“ pripomína Tomanová-Makanová.

„Naše pripomienky, ktoré vypracoval Dr. Miroslav Vitéz, sme zaslali na patričné adresy, ale ani doposiaľ sme nedostali spätnú informáciu. Takisto nevieme ani aké pripomienky mala ostatná odborná verejnosť. Verejná rozprava je ukončená koncom decembra a ministerstvo neposkytuje žiadne informácie. Témou stretnutia bola aj polročná správa o realizácii Akčného plánu pre uskutočňovanie práv národnostných menšín,“ dodáva predsedníčka NRSNM.

„Oboznámili sme ministra Lajčáka, že nie sme spokojní s vypracovanou správou, keďže zo 115 programových aktivít národnostné rady majú možnosť sa vyjadrovať iba o 20. O tých, ktoré majú na starosti alebo sú partnermi v ich realizácii. Z toho dôvodu národnostné rady nesúhlasia s údajom, že po polročnej realizácii aktivít je uskutočnené 86% z celkových aktivít,“ povedala a doložila, že sa tomuto problému venovali aj na sobotňajšom zasadnutí Koordinácie národnostných rád národnostných menšín.

Témou boli aj podaktoré problémy prítomné v našich dedinách. Aj keď národnostné rady nemajú v kompetencii zasahovať do volieb na miestnej, resp. lokálnej úrovni, podľa slov predsedníčky na adresu NRSNM prichádzajú listy občanov dedín, v ktorých sú aktuálne miestne voľby a ktorí sa sťažujú na nátlaky a vyjadrujú strach.

Dom Martina Jonáša

„Problém, ktorý už určitú dobu trápi aj nás, aj Slovensko je Dom Martina Jonáša v Kovačici. Tento dom, do ktorého investovali aj Slovenská republika, aj NRSNM, je zatvorený. Mali sme stretnutie s predsedom Obce Kovačica ohľadom konkrétnych krokov ako zabezpečiť prostriedky na jeho nehatené fungovanie, ale zatiaľ nieto výsledkov. Vládne o to úplný nezáujem. Podľa našich informácií ohľadom tohto problému reagovalo aj veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade,“ hovorí Tomanová-Makanová.

Ďalšou témou stretnutia v Bratislave bola aj možnosť podpísania bilaterálnej dohody medzi Slovenskom a Srbskom, ako aj návšteva štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáša Parízeka, ktorá by sa mala uskutočniť koncom marca.

Jasmina Pániková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Otvorený list pre p. Milana Uhríka

 

Kým Progresívci chodia ako Jehovisti presviedčať ľudí po bytoch a šíriť klamstvá, my Slováci sa bo...

📅27.05.2019 0 951x 👤slavo

Čaputová je ešte väčšie zlo ako Kiska

 

Poďme voliť, Čaputová nesmie vyhrať. Oligarchovia si ju vybrali ako z automatu na plyšáky. Umyli ju, u...

📅29.03.2019 0 1914x 👤slavo

Po stopách Reagana: herec, komik, šouman Vladimír Zelenskij sa dostal na prvé miesto v ratingu prezidentských kandidátov na Ukrajine

 

Presne dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine došlo ku zaujímavým rošádam v rebríčku kan...

📅01.02.2019 0 1242x 👤eugenius

Jalal Suleiman o Marošovi Šefčovičovi: „Je to bruselský úradníček a Slovensko je pre neho len kamienkom v mozaike životných úspechov“

 

Pred prezidentskými voľbami na našej politickej scéne sa rozohrávajú zaujímavé šachy. Vytvárajú sa ...

📅01.02.2019 0 1464x 👤eugenius
,