Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Andrej Artemenko predložil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi kompromisný plán: svojrázny projekt vyriešenia problému s Krymom, Donbasom a variant zrušenia sankcií voči Rusku.
Foto: Facebook
O svojom projekte podrobnejšie porozprával pre ukrajinské noviny Strana /Krajina/. Podčiarkol, že na riešenie týchto problémov všetci majú veľmi odlišné názory: úplne odlišný postoj majú v EÚ, v Rusku, USA a na Ukrajine. Artemenko vysvetlil, že spolu s malým kolektívom spolupracovníkov - odborníkov a poslancov sa snažil vypracovať kompromisný projekt, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť veľmi bolestivé problémy a uspokojiť všetkých.
„Celú situáciu by sa dalo vyriešiť iba prostredníctvom širokého kompromisu – inak sa nedá. Netreba všetko riešiť hneď razantne a radikálne a tvrdo presadzovať ten alebo iný postoj: je Krym ruský alebo ukrajinský, ako vyriešiť situáciu na Donbase, čo so sankciami voči Rusku? Navrhujeme kompromis. Ukrajina odovzdá Rusku Krym do prenájmu na dlhé obdobie – povedzme, na 30 – 50 rokov. Potom, keď sa situácia stabilizuje, na polostrove usporiadajú referendum pod kontrolou kompetentných medzinárodných štruktúr a obyvatelia sa rozhodnú sa o tom, v ktorom štáte by sa mal nachádzať Krym – chcú žiť v Rusku alebo na Ukrajine. Potom sa definitívne rozhodnú,“ vysvetlil Artemenko.
Podčiarkol, že ak sa Moskva súhlasí s prenájmom Krymu, dalo by sa hovoriť aj o zrušení sankcií voči Rusku. Ďalším bodom tohto plánu je riešenie situácie na Donbase. V tomto prípade Artemenko a spol. predložili oveľa menší kompromis: podľa jeho skupiny Donbas by mal zostať v zostave Ukrajiny v každom prípade. Inú alternatívu neponúka.
Za kompromisné riešenie však považujú návrh, keď predtým, ako Ukrajina prevezme celú kontrolu nad Donbasom, všetkým obyvateľom ponúknu možnosť slobodného výberu: či dobrovoľne zostanú na ukrajinskom Donbase alebo odídu do Ruska alebo do iného štátu. Za týmto účelom bude vytvorený špeciálny koridor, prostredníctvom ktorého v priebehu 72 hodín, teda 3 dní všetci, ktorí chcú odísť, opustia územie Donbasu.
„Potom by sa malo konať celoukrajinské referendum o tom, či Donbas dostane osobitný štatút alebo nie,“ vysvetlil Andrej Artemenko. „Taktiež treba vytvoriť špeciálny medzinárodný fond pomoci Ukrajine a obnovenia juhovýchodu krajiny – teda Donbasu. Do tohto fondu budú prispievať rôzne štáty,“ podčiarkol.
Ukrajinské média poznamenávajú, že Artemenko a spol. nespresnili, z akých zdrojov a v akej výške by iné krajiny mali sponzorovať obnovenie Ukrajiny. Pripomínajú taktiež, že Artemenkov projekt „zakotvil“ v kancelárii Michaela Flynna, poradcu amerického prezidenta, avšak hneď na to rezignoval na svoju funkciu /zatiaľ iba poradca, nie samotný prezident – pozn. autora/. Projektom Andreja Artemenka sa bude zaoberať nový Trumpov človek a zatiaľ nie je jasné, aký postoj zaujme v súvislosti s riešením uvedených v projekte otázok.