asfasdf ×

NázorObčana.sk

Richard Sulík: Euro krachne v roku 2025

 Aktuality

„Niekde som čítal, že ak centrálna banka vykúpi verejný dlh vo výške viac ako jednej tretiny HDP, tak do piatich rokov mena tejto krajiny zanikne. Zanikne, lebo tým papierikom menom peniaze už nik nebude veriť,“ tvrdí Richard Sulík.

21 Február
2017 18:21:45

 

Foto: Screenshot YouTube

„Aby sa toto nestalo aj s eurom, napísali jeho tvorcovia do Lisabonskej zmluvy článok 123, ktorý znie: „… je rovnako zakázané ako priame odkúpenie pohľadávok ústredných vlád alebo dlhov Európskou centrálnou bankou.“

Šéf ECB Mario Draghi a jeho družina, do ktorej patrí aj so všetkými prešľapmi súhlasiaci guvernér NBS Jozef Makúch, tento zákaz obchádzajú tak, že nenakupujú dlhopisy priamo od vlád, ale nepriamo od komerčných a investičných bánk. Samozrejme, že je úplne jedno, či si kúpim drogy priamo od výrobcu alebo pošlem dílera. Závislosť na droge menom vytlačené peniaze je rovnaká.

Odkedy bol tento program spustený, vykúpila ECB verejný dlh štátov eurozóny za 1 354 miliárd eur a medzičasom zvýšila hranicu mesačných nákupov na 80 miliárd eur. Ak teda má HDP eurozóny niečo vyše 10 000 miliárd eur, chýba do spomínanej tretiny ešte približne 2 000 miliárd eur, čo bude asi do konca roka 2019.

Je tu však jeden drobný problémik. Program kvantitatívneho uvoľňovania, na základe ktorého sa momentálne verejný dlh vykupuje, je stanovený tak, že pri výkupe musí byť zachovaný pomer ekonomík. Ak teda chcú Draghi a jeho družina vykúpiť za miliardu španielskeho dlhu, musia zároveň vykúpiť za dve miliardy nemeckého, lenže ten nie je. Nemci už dlhšiu dobu nové dlhy nerobia a logicky obchodovaný objem nemeckých dlhopisov klesá. A tak vymysleli kreatívci z ECB, že zrušia tento pomer dlhopisov (mimochodom, pred spustením tohto programu upokojovala ECB veriteľské krajiny práve týmto argumentom). Veriteľské krajiny si veľmi nepomôžu, lebo v ECB majú dlžníci väčšinu.

Sú to, samozrejme, strašidelné kroky, ktoré zákonite povedú k rozpadu našej spoločnej meny. Ak sa potvrdí vyššie spomenuté pravidlo, päť rokov od dosiahnutia vykúpeného verejného dlhu vo výške jednej tretiny HDP bude koncom roka 2024. Rok na to sa máme na čo tešiť. Pán Draghi si potom zaslúži gratulácie za úspešné zlikvidovanie našej spoločnej euromeny. A nezabudnúť na so všetkým súhlasiaceho Makúcha,“ uzatvára svoj komentár Richard Sulík.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Matovič ako mopslík na Kiskovom vodítku...

 

Z bojovníka mopslík na Kiskovom vodítku. Kiska do vlády s nechcenými, dokáže nakoniec vzniknúť nová ...

📅04.03.2020 0 1848x 👤slavo

Numerofóbia, ďalšia zbraň liberálov proti PKK?

 

Žijeme v dobe, keď za číslo vám hrozí až 8 rokov väzenia. Ktoré číslo je zakázané, a ktoré povo...

📅30.01.2020 0 2726x 👤slavo

Otvorený list pre Dávidka Dej z Mladých Progresívcovl, ktorý vychováva občanov proti dezinformačným webom.

 

Keď vymývanie mozgov nepozná hranice. Dávidko by najradšej po školách robil prednášky odborníkov a o...

📅09.11.2019 0 2480x 👤slavo

Poradňa pre občana: Ako sa nestať trestne stíhaným xenofóbom?

 

Ak máte strach prejsť okolo takej skupinky, ako je na fotografii nad článkom, ste xenofób. Nielen liberá...

📅05.11.2019 0 3094x 👤slavo

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,